روستاهای قم سیراب می‌شوند
روستاهای قم سیراب می‌شوند

حفر و تجهیز چاه، اصلاح و توسعه شبکه آبرسانی و احداث مخزن از جمله اقداماتی است که به منظور رفع مشکل تأمین آب روستاهای استان قم به انجام رسیده است.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار دیدار قم با اعلام این خبر گفت: آبرسانی به روستاهای کشور همواره مورد تأکید دولت سیزدهم و وزارت نیرو بوده که در این راستا آبرسانی به ۱۰ هزار روستا به ویژه در مناطق محروم در قالب جهاد آبرسانی در دستور کار قرار گرفت.

به گفته وی شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در این خصوص برنامه‌ریزی گسترده‌ای را در یکی دو سال گذشته به منظور تامین آب روستاها داشته است.

حسن بختیاری، آبرسانی به روستاهای دهستان قمرود در سال گذشته را از جمله این اقدامات ذکر کرد و یادآور شد: با اجرای این پروژه با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال مشکل تأمین آب ۱۵ روستای این دهستان برطرف شد.

وی بهره‌برداری از خط انتقال شهر قنوات به طول بیش از ۱۰ هزار متر را از دیگر پروژه‌های آبرسانی به روستاهای استان در سال گذشته برشمرد و اظهار کرد: شهر قنوات و ۸ روستای مجاور آن به دلیل رشد و توسعه با مشکلات کمی و کیفی آب مواجه بود که با اجرای این خط انتقال شاهد پایداری آب در این منطقه هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در ادامه به تشریح پروژه‌های اجرا شده و در دست اجرای آب و فاضلاب استان در سال جاری پرداخت و خاطرنشان کرد: احداث مخزن و خط انتقال روستای جیریک آغاج به منظور تأمین آب پایدار این روستا با اعتباری بالغ بر ۲۹ میلیارد ریال اجرا شده و مراحل پایانی کار را طی می‌کند.

وی با اشاره به پایان عملیات اصلاح خط انتقال و شبکه توزیع روستای صرم به منظور کاهش هدر رفت و پایداری خط انتقال آب این روستا گفت: این پروژه طی ۸ ماه با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد به اجرا و بهره‌برداری رسیده است.

بختیاری در ادامه از اصلاح شبکه و انشعابات روستای قاضی بالا خبر داد و ابراز داشت: این پروژه نیز با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال طی سه ماه به انجام رسیده و پایداری شبکه روستا را به دنبال داشته است.

وی حفر و تجهیز یک حلقه چاه عمیق در قمرود را از دیگر اقدامات انجام شده ذکر کرد و یادآور شد: این حلقه چاه به عمق ۱۶۲ متر به منظور تأمین آب مجتمع قمرود با اعتباری بالغ بر ۲۱ میلیارد ریال طی چهار ماه حفر شده و که منجر به پایداری آب را در روستاهای منتفع از این مجتمع می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم افزود: یک حلقه چاه دستی نیز در روستای وشاره با اعتبار بیش از ۳ میلیارد ریال حفر شده است که مشکل تأمین آب این روستا را برطرف می‌کند.

وی همچنین از توسعه شبکه آبرسانی به چهار روستای طایقان، خدیجه خاتون، جنداب و قلعه چم با اعتباری بالغ بر ۲۲ میلیارد طی شش ماه خبر داد و اظهار داشت: خط انتقال آب مجتمع قمرود نیز با اعتباری بالغ بر ۴۴ میلیارد ریال به منظور کاهش هدر رفت آب و پایداری خط انتقال آبرسانی به روستاهای این دهستان طی ۵ ماه اصلاح و بازسازی شد.

بختیاری با اشاره به اصلاح خط انتقال روستاهای قشلاق البرز، وشاره، جوزه و بخشی از خط انتقال روستای دولت‌آباد و اصلاح شبکه روستاهای لنگرود، قشلاق و کاسوا خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها با اعتباری بالغ بر ۴۲ میلیارد ریال طی چهار ماه اخیر آغاز شده که برخی از آن‌ها به پایان رسیده است و برخی دیگر نیز در مراحل پایانی کار قرار دارند.

وی همچنین از لایروبی، کف شکنی و میله زنی قنات روستای یکه باغ و گیو، حفاری، بهسازی کول گذاری قنات حاج ابراهیم روستای صرم به منظور تأمین آب این روستاها با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم احداث شبکه توزیع روستاهای قاهان و حیدرآباد، توسعه شبکه توزیع شهر دستجرد و احداث مخزن بتنی روستای رستگان در مجموع با اعتباری بالغ بر ۲۸ میلیارد ریال را از دیگر پروژه‌های در دست اجرا آبفای استان برشمرد.

وی در پایان با بیان اینکه بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها به پایان رسیده و برخی دیگر نیز مراحل پایانی کار را سپری می‌کند، اظهار داشت: امیدواریم با بهره‌برداری از این پروژه‌ها برکات آن شامل حال مردم شریف استان شود و کمبود آب در بخش زیادی از روستاهای استان برطرف شود.

  • نویسنده : مهدی جعفری