مسابقات بین‌المللی قرآنی طلاب جهان اسلام در قم برگزار می شود
مسابقات بین‌المللی قرآنی طلاب جهان اسلام در قم برگزار می شود

مسئول فنی مسابقات بین‌المللی قرآن در بخش طلاب جهان اسلام گفت: مسابقات بین‌المللی قرآنی طلاب جهان اسلام طی روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری به میزبانی قم برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام علی قاسمی ظهر امروز در نشست خبری با موضوع مسابقات قرآنی طلاب حوزه‌های علمیه اظهار کرد: این مسابقات در پنج رشته حفظ کل و تفسیر، قرائت، تحقیق و تفسیر، تلاوت ترتیل و تفسیر، خطابه و پژوهش‌های قرآنی (پایان‌نامه‌های برتر طلاب جهان اسلام) برگزار خواهد شد.

وی افزود: در سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن در بخش طلاب جهان اسلام، ۱۶ نفر از اساتید در بخش شفاهی و ۱۰ نفر در بخش پژوهشی به داوری می‌پردازند.

مسئول فنی مسابقات بینالمللی قرآن در بخش طلاب جهان اسلام عنوان کرد: مهدی قره شیخ‌لو، محمدرضا شهیدی‌پور، محمد لطفی‌نیا، محمدحسین سعیدیان، محمد صادق نصراللهی، شهریار پرهیزکار، حیدر کسمایی و صادق کسمایی از ایران و نیز محمد رعیف جعفر از لبنان، باسم العابدی از عراق، رام راوی از اندونزی، منیر اوغله از سوریه، ابواحسان عامری از عراق، محمد امیر توحیدی از افغانستان و سمیر الشاوری از سوریه نیز داوران خارجی بخش شفاهی هستند.

وی ادامه داد: در بخش پژوهشی هم اساتید برجسته حوزه و دانشگاه، حجج اسلام سید محسن میرباقری، محمد حاج ابوالقاسم، حسین علوی مهر، عبدالهادی مسعودی، حیدر مسجدی، محمود ملکی اصفهانی، سید محمد نقیب، محمد مردانی و محمدعلی میرزایی حضور دارند.

قاسمی خاطرنشان کرد: مسابقات ابتدا در بخش مقدماتی به صورت مجازی در کشورهای مختلف متقاضی برگزار و و داوری‌ها در قم صورت گرفت و در نهایت از بین ۲۳۴ نفر شرکت‌کننده، ۵۲ نفر به مراحل بعدی راه یافتند.

مسئول فنی مسابقات بینالمللی قرآن در بخش طلاب جهان اسلام گفت: متسابقین طی امروز و فردا به شهر قم وارد می‌شوند و عصر روز بیست و یکم فروردین، مراسم استقبال، کارگاه توجیهی و قرعه‌کشی نوبت اجرا و تلاوت برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه مسابقات نهایی از ساعت ۱۷ روز پنجشنبه این هفته در سالن همایش‌های مجتمع فرهنگی امامزاده سید علی(ع) آغاز می‌شود عنوان کرد: ترتیب مسابقات به این صورت خواهد بود که ابتدا رشته حفظ کل و تفسیر، سپس رشته ترتیل و تفسیر و بعد از آن خطابه قرآنی و در نهایت رشته تحقیق برگزار می‌شود.

قاسمی گفت: مرحله فینال هم عصر روز جمعه در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار خواهد شد که در این مرحله میزبان اقشار مختلف خواهیم بود.

مسئول فنی مسابقات بینالمللی قرآن در بخش طلاب جهان اسلام از برگزاری مراسم اختتامیه مسابقات در روز شنبه هفته آینده خبر داد و افزود: مجموعه‌ای از برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و سیاحتی هم برای مهمانان خارجی در نظر گرفته شده که طی روزهای ۲۵ تا ۲۷ فروردین ماه در شهرهای تهران و مشهد صورت می‌گیرند و سپس دیدار تمام شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآنی جمهوری اسلامی به محضر رهبر معظم انقلاب مشرف می‌شوند.

وی به ویژگی‌ خاص مسابقات این دوره از طلاب جهان اسلام اشاره و ابراز کرد: با توجه به اینکه شرکت‌کنندگان این مسابقات از بین نخبگان دینی و طلاب انتخاب شده‌اند، از پرداختن به الفاظ صرف فاصله گرفته‌ایم و بیشتر به بعد معرفتی قرآن توجه خواهیم داشت به این صورت که بخشی از هر رشته به تفسیر اختصاص یافه است.

قاسمی افزود: برای این منظور سه سوره مبارکه فتح، محمد و حجرات از دو تفسیر المیزان علامه طباطبایی و تفسیر التحریر و التنوبر ابن آشور تونسی انتخاب شده‌اند و شرکت‌کنندگان به انتخاب خود، از بین هر دو کتاب در مسابقه کتبی و شفاهی تفسیر شرکت خواهند کرد.

وی ادامه داد: تقویت مهارت‌های ضروری یک طلبه علوم دینی، هدف اصلی از گنجاندن بخش تفسیر و معارف در این دوره از مسابقات است.

قاسمی از تولید نرم‌افزار قرآنی «اقراء» در ستاد برگزاری مسابقات خبر داد و گفت: در این نرم‌افزار اطلاعات لازم برای شرکت‌کنندگان و علاقمندان به مسابقات قرآنی، نتایج آنلاین رقابت‌ها و دیگر اخبار مربوطه جمع‌آوری شده است.

انتهای پیام/