امدادرسانی به ۲۰۳ روستای سیل‌زده توسط قرارگاه سازندگی سپاه استان قم
امدادرسانی به ۲۰۳ روستای سیل‌زده توسط قرارگاه سازندگی سپاه استان قم

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابیطالب(ع)، اقدامات سپاه را در کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده لرستان و خوزستان تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، علی دستوری اظهار کرد: پس از معرفی سپاه استان قم به عنوان معین لرستان، بسیج سازندگی سپاه قم به عنوان بخشی از مجموعه قرارگاه حضرت معصومه (س) برای پشتیبانی شهرستان‌های پلدختر و چگنی فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: ۲۰۲ روستا در محدوده قرارگاه استان قم قرار دارند که ۷۰ روستا از سیل آسیب دیده و راه ارتباطی ۹۰ روستا نیز قطع شده است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی قم ادامه داد: به منظور عبور از شرایط بحران، با اعزام دستگاه‌های مهندسی از قم و بکارگیری دستگاه‌های موجود در لرستان، بازگشایی راه‌ها و مرمت و ساخت پل‌های ارتباطی در اولویت قرار گرفت به طوری که ارتباط ۹۰ درصد روستا‌ها با مرکز برقرار شد.

وی افزود: در حال حاضر، یکی از اقداماتی که صورت گرفته اسکان سیل زدگان در چادر‌های موقت، ارسال و توزیع چادر، پتو، آب و نان، بسته بندی مواد غذایی، پوشاک و بسته‌های بهداشتی و سایر نیازمندی‌های اولیه می‌باشد.

دستوری با اشاره به ساماندهی گروه‌های جهادی به عنوان بخش دیگری از فعالیت‌های بسیج سازندگی سپاه قم در پلدختر و چگنی خاطرنشان کرد: فعالیت این گروه‌های مردمی  همچون ربیون در مرحله اول روی لایروبی معابر و منازل و تخلیه اثاثیه از گل و لای در روستا‌های شهرستان چگنی، شستشوی فرش‌ها و ارائه خدمات پزشکی توسط پزشکان جهادی متمرکز است.

وی ادامه داد: شهر پلدختر به پنج قسمت تقسیم و کمک رسانی به یک قسمت از این شهر به انضمام روستا‌های اطراف به قم واگذار شد و در حال حاضر با همت گروه جهادی علویون اعزامی از قم، در حال لایروبی منازل این منطقه هستیم، علاوه بر آن، یک گروه جهادی هم به همین طریق در شهر معمولان مشغول فعالیت هستند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی قم بخش دیگری از فعالیت گروه جهادی علویون را حضور در خوزستان نام برد و ابراز کرد: پس از استقرار این گروه جهادی در خوزستان، ۱۶۰ بسیجی اعزام شدند و در منطقه سوسنگرد و جاده بستان در ایجاد و تقویت سیل بند‌ها مساعدت کردند تا این شهر از خطر ورود سیلاب‌ها حفظ شود.

وی بخش دیگری از اقدامات بسیج سازندگی قم را زمینه سازی ساخت مسکن برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی خواند و افزود: از عموم مردم نوعدوست انتظار می‌رود آمادگی خود را برای حضور در مناطق و کمک رسانی به سیل زدگان حفظ کنند و ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی شامل پتو، البسه و … را نیز ادامه دهند.

قرارگاه حضرت معصومه (س) سپاه استان قم در شهرستان چگنی، ۲۵ کیلومتری خرم آباد، جاده کوهدشت واقع شده است.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی سپاه استان قم