ارسال ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش نظریه علم اسلامی
ارسال ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش نظریه علم اسلامی

دبیر همایش نظریه علم اسلامی از ارسال حدود 100 مقاله به دبیرخانه این همایش خبرداد و گفت: از این میزان 50 مقاله به مرحله نهایی راه یافته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، نشست خبری همایش نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش پیش از ظهر امروز در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.
ابراهیم علیپور رییس پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دبیر همایش در این نشست با بیان این که علم دینی و اسلامی کردن علوم از چالش برانگیز ترین مسائل چند دهه اخیر است، گفت: این همایش نیز در همین راستا راه اندازی شده و به طور خلاصه برای آن پنج هدف را دنبال کرده ایم.
وی افزود: اولا با توجه به رسالت پژوهشکده فلسفه و کلام به دنبال پژوهش های بنیادین و تولید آثار در حوزه علم دینی هستیم و ثانیا می‌ خواهیم لبیکی به ندای رهبر معظم انقلاب مبنی بر تلاش برای اسلامی سازی دروس آموزش و پرورش داشته باشیم.
علیپور با بیان این که سال ۹۶ شروع فراخوان مقالات و آغاز نشست های این همایش بوده است، گفت: علاوه بر مقالات و کارهایی که روز همایش از هشت صبح تا هفت عصر صورت می‌ گیرد، ما تلاش کرده ایم که ۱۴ جلد آثار تولیدی را آماده کنیم که ۱۳ جلد آن در روز همایش رونمایی می‌ شود.
وی با بیان این که حدود ۱۰۰ مقاله و خلاصه به دبیرخانه رسیده است، گفت: نزدیک به ۵۰ مقاله به مرحله نهایی همایش راه پیدا کرده اند و ۲۰ مورد نیز به صورت سفارشی به دست ما رسیده است.
دبیر همایش نظریه علم اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: در این همایش مشاهیری دست به قلم شده اند و با همکاری مراکز متعدد آثار خوبی تولید شده است، یکی دیگر از اهداف همایش همانطور که گفته شد پاسخ به مطالبات رهبر معظم انقلاب بود که در حوزه اسلامی سازی علوم و بحث نظام آموزش و پرورش مطالبات متعددی داشته اند و این همایش در حقیقت پاسخ به نیاز نظام تعلیم و تربیت کشور هم هست.
وی با تأکید بر این که رهبر معظم انقلاب دفتر تبلیغات اسلامی را موظف به پاسخگویی به سؤالات روز کرده اند، گفت: این همایش در همین راستا برگزار می‌ شود، البته با توجه به این که نظریه علمی اسلامی حضرت آیت الله جوادی‌آملی بررسی شده به نوعی تقدیر از مقام علمی ایشان نیز بوده است.
علیپور اضافه کرد: این همایش دارای یک افتتاحیه و یک اختتامیه است و اساتید متنوعی دعوت شده اند که غیر از سخنرانان افتتاحیه و اختتامیه پنل های نظریه علم دینی، نظریه علم دینی حضرت آیت الله جوادی‌آملی، نظریه تربیتی و علم دینی و کاربست علم دینی در تعلیم و تربیت و برنامه ریزی درسی نیز برگزار می‌ شود که دقیقا عنوان محورهای مقالات هم هست.
وی بیان داشت:میزگردی هم صبح روز افتتاحیه خواهیم داشت که جایگاه علم دینی را نظام آموزش و پرورش با حضور مسؤولان معرفی خواهیم کرد.
رییس پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی با بیان این که بیش از نصف کتب های آماده شده توسط نشر دفتر تبلیغات اسلامی تولید شده است، گفت: برخی از آثار نیز به همت مراکز علمی دیگر و از جمله خودپژوهشگران تولید و به دست ما رسیده است.
وی عنوان کرد: شش نشست نیز در راستای تضارب آراء به صورت کاملا نظریه پردازی در طول ماه های قبل برگزار شده است که بتواند قدمی در راه ترویج علم برداشته شود.
علیپور با اشاره به برخی از مهمانان و سخنرانان این همایش یادآور شد: آیت الله اعرافی و حجج اسلام والمسلمین احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی، علی ذوعلم رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، عبدالحسین خسروپناه، محمدتقی سبحانی، هادی صادقی و مرتضی جوادی آملی از جمله میهمانان این نشست هستند که برخی نیز سخنرانی دارند.
وی در پایان گفت:آقایان حداد عادل، محمدمهدی اعتصامی، منوچهر فضلی خانی، محمد فتحعلی خانی، مهدی گلشنی و علی اله بداشتی از جمله دیگر حاضران در این نشست هستند.
انتهای پیام/