جشنواره کتابخوانی رضوی در شناخت فرهنگ اهل بیت(ع) موثر است
جشنواره کتابخوانی رضوی در شناخت فرهنگ اهل بیت(ع) موثر است

نویسنده و شاعر کودک و نوجوان گفت: برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در راستای شناخت بهتر فرهنگ اهل بیت پیامبر علیهم السلام تاثیر فراوانی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهاجرانی، درباره نهمین جشنواره رضوی اظهار کرد: جشنواره رضوی و مسابقات کتابخوانی نقش بسزایی در افزایش سرانه مطالعه دارند.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهاجرانی به اهمیت مطالعه از دوران کودکی با هدف ارتقای دانش و اطلاعات عمومی و همچنین آشنایی با رفتار اهل بیت پیامبر علیهم السلام اشاره کرد و افزود: کودکان جامعه ما به ویژه دختران نیاز به الگویی مناسب و ممتاز دارند و ما به عنوان یک مسلمان شیعه، الگویی والاتر و بهتر از حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت معصومه (س) و زینب کبری (س) برای دختران و بانوان نداریم و به عنوان یک نویسنده این خلأ را حس کردم و کتابی را درباره حضرت معصومه (س) با زبانی کودکانه و با هدف معرفی خاندان پیامبر (ص) به رشته تحریر درآوردم.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرانی اظهار کرد: چه بسیار خانواده هایی که از وجود چنین کتاب هایی اطلاع ندارند و جشنواره رضوی با این اقدام فرهنگی، آحاد مردم را با این کتب آشنا می‌کند و اطلاع‌رسانی و شناسایی جامعه هدف را از وظایف خود می‌داند که این نشان از دغدغه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گسترش فرهنگ کتابخوانی دارد.
وی سپس گفت: بسیاری از کودکان از نقاط مختلف ایران و جهان به بارگاه ملکوتی این بانو به همراه خانواده هایشان مشرف می شوند و پرسش هایی در ذهن آنها در خصوص شخصیت والای حضرت معصومه(س) شکل می گیرد و حس کنجکاوی آنها را برای شناخت از چرایی زیارت آن حضرت بر می انگیزد که این بزرگواران دارای چه ویژگی‌های خاصی بودند که به این جایگاه الهی رسیده‌اند. کودکان هنگامی که با سیره عملی و کلامی اهل بیت رسول خدا(ص) آشنا شدند این محبت با وجود آنها عجین می‌شود و در سنین جوانی و نوجوانی می‌توانند با این آموزه‌ها بر تهاجم فرهنگی و شبهات دشمنان اسلام پیروز شوند.
مهاجرانی با اشاره به اثر خود، «فاطمه و فاطمه»، به عنوان یکی از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، در خصوص نام این اثر گفت: از آنجا که آن بانو با حضرت زهرا (س) همنام و از سلاله معصومین است و احادیث و روایتی نیز در این باب ذکر شده، عنوان کتاب «فاطمه و فاطمه: شباهت های حضرت معصومه(س) با حضرت زهرا (س)» نامگذاری شد.
وی افزود: کودکان از حضرت زهرا (س) اطلاعات بیشتری دارند و برای معرفی حضرت معصومه (س) باید از تشابه زندگی ایشان و حضرت زهرا «علیها السلام» استفاده کرد.
این نویسنده و شاعرکودک و نوجوان بیان کرد: جشنواره رضوی و مسابقات کتابخوانی تاثیر بسزایی در ترویج فرهنگی دارد اما هدف اصلی باید معرفی کتاب باشد.
وی گفت: علیرغم وجود معرفی کتاب در برخی از کتاب های درسی، متاسفانه والدین و معلمان به این امر توجهی ندارند هر چند که شرایط حاضر بهتر از گذشته است ولی باید تلاش بیشتری در این حوزه صورت گیرد.
این نویسنده کودک و نوجوان اظهار کرد: برای ترویج فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و مطالعه می‌توانیم از ظرفیت فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و دیگر رسانه‌ها استفاده کنیم.
وی گفت: مهم‌ترین و اصلی‌ترین کار نویسنده، تحقیق و پژوهش درباره موضوع است و هر چه بیشتر در این زمینه کوشش و تلاش کند، بیش از پیش موفق و توانمند می شود.
مهاجرانی در ادامه بیان کرد: نویسنده‌ خلاق، نویسنده ای است که نکات ریز و ظریف را همراه با جزئیات پیدا کند و مطالب جدید را در اثر خود بگنجاند به گونه ای که تازگی آن باعث اشتیاق و علاقه مخاطب به سمت کتاب و کتابخوانی شود.
وی در پایان از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به جهت تنوع در تعدد منابع و ‌های نوین شرکت در مسابقه برای گروه‌های مختلف سنی تشکر کرد.
گفتنی است، کتاب «فاطمه و فاطمه: شباهت های حضرت معصومه(س) با حضرت زهرا (س)» نوشته سیدمحمد مهاجرانی از منابع نهمین جشنواره رضوی ویژه کودکان است.
انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم