دولتی‌شدن شهرداری‌ها شهرها را با مشکل مواجه می‌کند
دولتی‌شدن شهرداری‌ها شهرها را با مشکل مواجه می‌کند

شهردار قم گفت: دولتی‌شدن شهرداری‌ها بسترساز ایجاد مشکلات متعدد همچون دیگر بخش‌های اقتصادی کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سید مرتضی سقائیان‌نژاد در دومین نشست ادواری اعضای شهر قم در سالن همایش‌های رضوان شهرداری قم، شوراها را زمینه‌ساز ورود و تعامل مردم در مدیریت شهری و تجلی مردم‌سالاری دینی دانست و با تاکید بر اینکه ظرفیت مهم و مردمی قانون اساسی در خصوص شوراها آنچنان که باید محقق نشده است اظهار کرد: کارهای جمعی در مقایسه به تصمیمات یک‌طرفه، خدمات گسترده‌تری را به شهروندان ارائه می‌دهد که وحدت و انسجام در اقدامات از مهم‌ترین ثمرات شوراهای شهر است.

وی ایجاد وحدت فردی در یک مسوول را بسترساز ایجاد وحدت جمعی در او دانست و تصریح کرد: نفس و هواهای نفسانی مانع از تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری‌های عادلانه می‌شود پس اگر اختلافی بین شورای شهر و شهرداری ایجاد شود دود آن به چشم مردم رفته و نهایت سبب کاهش اعتماد عمومی می‌شود.

شهردار قم تلاش دولت و مجلس برای کاهش اختیارات شوراها را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه این کار به‌هیچ‌ وجه مطلوب اداره شهرها و خدمات‌رسانی به شهروندان نیست تصریح کرد: استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی مسئله ارزشمندی بوده که امید می‌رود در کشور نهایی شود، استانی شدن انتخابات در روند خدمات‌رسانی و توجه به شهروندان اثرگذاری بسیار مثبت‌تری دارد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش اعتماد عمومی نسبت به شوراها مهم‌ترین رسالتی بوده که شوراهای شهر باید بر محور آن حرکت کند اظهار کرد: دو رکن مهم و اساسی کار شوراها انتخاب شهردار و تصویب بودجه شهرداری است که در کاهش و افزایش اعتماد عمومی شهروندان نقش مستقیم دارد.

سقائیان‌نژاد اتفاقات شورای اول شهر تهران را نمونه‌ بارز از کاهش اعتماد عمومی به شوراها عنوان کرد و با ابراز نگرانی از روند تصمیمات ملی در بحث مالیات بر ارزش  افزوده خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش‌افزوده با عوارض تفاوت دارد و دولت و مجلس متأسفانه این دو مبحث را به یکدیگر ادغام کرده و عقب‌نشینی بسیار بزرگی را برای شورا به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد درآمدهای شهرداری با این رویکرد دولت و مجلس در بحث مالیات بر ارزش‌افزوده کاهش خواهد یافت اظهار کرد: بودجه شهرداری به نفت وابسته نیست و از محل هزینه‌های شهروندان تأمین می‌شود به همین خاطر تحریم‌ها مشکل اساسی در فعالیت‌های شهری به وجود نیاورد.

شهردار قم رویکردهای جدید دولت در تلاش برای دولتی شدن شهرداری‌ها در کشور را مورد انتقاد قرار داد و دولتی‌شدن شهرداری‌ها را بسترساز ایجاد مشکلات متعدد همچون دیگر بخش‌های اقتصادی کشور دانست و گفت: خوشبختانه وحدت و تعامل بین دستگاه‌های مختلف استانی در قم قابل‌توجه و بسیار برجسته است.

انتهای پیام/د

 

  • منبع خبر : روابط عمومی شهرداری قم