آمادگی مرکز اهدای خون قم در ماه رمضان
آمادگی مرکز اهدای خون قم در ماه رمضان

مرکز اهدای خون استان قم در ماه مبارک رمضان آماده خون‌گیری از مردم خیر و نیکوکار خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، روابط عمومی انتقال خون استان قم ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به کلیه زائران و مجاوران حضرت معصومه علیه السلام ، مراکز فعال اهدای خون استان در ماه ضیافت الهی را اعلام کرد.

این اداره کل با اعلام آمادگی جهت پذیرش کلیه گروه‌های خونی اعلام کرد در این ماه ، ساختمان روح الله هر شب پس از افطار از ساعت ۲۱:۱۵ الی ۱:۳۰بامداد روز بعد آماده پذیرش اهداکنندگان ایثارگر خون خواهد بود.

روابط عمومی انتقال خون استان ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات هموطنان گرامی، با تاکید بر اینکه اهدای خون جلوه ای از طاعت حق و از زیباترین نذرها و انفاق است از کلیه اقشار جامعه درخواست شده  تا برای تامین ذخیره مورد نیاز خون و فراورده های خونی با اهدای خون خویش در این اقدام خداپسندانه و حیاتی مشارکت کنند.

مرکز حضرت روح‌الله واقع در بلوار معلم، میدان روح الله صبح‌ها از ساعت ۸ تا ۱۳ و بعد از افطار از ساعت ۲۱:۱۵ تا ۱ بامداد آماده خون‌گیری از شهروندان خواهد بود.

گفتنی است با فرار رسیدن ماه مبارک رمضان یکی از علل کاهش استقبال هموطنان از اهدای خون تصور ابطال روزه و یا احتمال ضعف و بی حال است، اما به استناد استفتائات و فتواهای مراجع دینی اهدای خون نه تنها باعث ابطال روزه نمی شود بلکه واجب کفایی هم شمرده شده است.

اصل کلی برای پیروی از برنامه های غذایی صحیح مصرف غذاهای متنوع است، رعایت این مسئله درطول ماه مبارک رمضان نیز بسیار حائز اهمیت است مسئله قابل توجه این است که بر خلاف تصور عموم، نیازی نیست که در این ماه حجم زیاری از غذا را در وعده های افطار و سحر مصرف کنید.

در طول ماه رمضان میزان سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و ساز و کارهای تنظیم کننده شروع به فعالیت می کنند مهم ترین ساز و کار فعال، سوخت چربی بدن است که می تواند میزان کلسترول خون را کنترل کند. در این ایام نیازی به مصرف غذاهای پر کالری نیست و برنامه غذایی را باید طوری تنظیم کنید که دچار کاهش یا افزایش وزن نشوید.

البته برای افرادی که اضافه وزن دارند این ماه بهترین فرصت برای پیروی از رژیم غذایی سبک و کم کالری و در نتیجه کاهش وزن است، برنامه غذایی شما درماه مبارک رمضان باید به گونه ای باشد که تمام گروه های غذایی مصرف شوند.

روزه دارانی که قبل از اذان ظهر به پایگاه های اهدای خون مراجعه می کنند، برای خون دادن باید سحری کاملی صرف نموده باشند تا در هنگام اهدای خون، روزه دار دچار افت فشار خون و بی حالی نشود. در پایگاه های اهدای خون پزشکان مشاور حضور دارند و شرایط آمادگی بدنی روزه داران را برای اهدای خون بررسی می کنند، اگر فردی دچار دیابت است باید از خون دادن در زمان روزه داری خودداری کند. این افراد به خصوص اگر در ساعات نزدیک به افطار خون از دست بدهند ممکن است دچار شوک و بی حالی شوند.

لازم به یادآوری است معمولا در شب‌های قدر مراکز اهدای خون با ازدحام جمعیت مواجه می‌شوند و این خود نه تنها مانع ارایه خدمات مطلوب و موجب معطلی مراجعه کنندگان می گردد بلکه به علت محدود بودن تاریخ مصرف خون و فرآورده های آن امکان استفاده طولانی مدت از آن ها وجود ندارد از این رو از اهداکنندگان گران قدر تقاضا می شود که شب های دیگر را نیز مد نظر قرار دهند تا ضمن جلوگیری از این اتفاق میزان اهدای خون به طور متعادل در طول ماه مبارک رمضان توزیع شود.

برای جلوگیری از ضعف و بی حالی بعد از اهدای خون نیز توصیه می شود که روز قبل و بعد از اهدای خون در فاصله افطار تا سحر مایعات بیشتری به خصوص نوشیدنی های شیرین مصرف گردد و حتی الامکان در همان ساعات اولیه صبح به مراکز اهدای خون مراجعه شود.

انتهای پیام/د