احیای موقوفات و مشارکت با بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد
احیای موقوفات و مشارکت با بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: در راستای سیاست‌های جدید سازمان اوقاف، به دنبال احیای موقوفات و نیز مشارکت با بخش خصوصی برای استفاده حداکثری از ظرفیت وقف هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در دیدار با حجت‌الاسلام ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در مسئله وقف با فرصت‌های خوبی روبرو هستیم که باید برنامه‌ریزی لازم برای نهایت بهره‌برداری از آنها داشته باشیم.

وی افزود: سرمایه عظیمی از موقوفات طی سال‌های متمادی معطل مانده‌اند یا استفاده حداکثری از آنها نشده اما در شرایط کنونی که مشکلات اقتصادی بیشتر شده‌اند، می‌توانند در رفع بخشی از این معضلات بکار بیایند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به برخی از مشکلات موجود در مسئله وقف و موقوفات عنوان کرد: در این زمینه به دنبال استفاده از ظرفیت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هستیم تا شاهد رفع مشکلات باشیم.

وی ادامه داد: زمین‌های موقوفه فراوانی وجود دارند که در شرایط امروز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند که با برنامه‌ریزی جامع، می‌توانند کمک حال جامعه باشند.

اسکندری به لزوم سرمایه‌گذاری مشترک با بخش خصوصی پرداخت و خاطرنشان کرد: احداث اقامتگاه‌های موقت زائران یکی دیگر از راهکارهای استفاده حداکثری از موقوفات است که هم برای این املاک درآمدزایی خواهد داشت و هم مشکل اسکان موقت مسافران در قم را حل می‌کند.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه برای اسکان زائران در مناسبت‌های گوناگون تصریح کرد: اگر بتوانیم موقوفات را برای ساخت زائرسرا و هتل مورد استفاده قرار دهیم، هم بخشی از مشکلات استان حل می‌شود و هم املاک وقفی در مسیر رشد و توسعه قرار می‌گیرند.

اسکندری ادامه داد: اجرای نیت واقفان یکی از محدودیت‌هایی است که با آن مواجه هستیم چرا که موظف هستیم دقیقا بر اساس نیت‌ها عمل کنیم اگرچه برخی افراد حقیقی و حقوقی، این مسئله را به درستی درک نمی‌کنند و گمانشان این است که مختاریم از موقوفات به هر نحو استفاده کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه تبیین این مسئله توسط مدیران و مسئولان شهر و استان می‌تواند راهگشا باشد گفت: در زمینه احیای موقوفات هم نیازمند همکاری‌های متقابل هستیم، امری که در صورت تحقق کامل، ظرفیت‌های جدیدی اوقاف به وجود می‌آورد.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی و قضایی، نقش مهمی در احیای موقوفات دارند و انتظار هم این است که همکاری لازم از سوی این ادارات وجود داشته باشد.

اسکندری با اشاره به سیاست‌های جدید سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: بر این اساس در تدارک ایجاد مراکز افق در بقاع متبرکه شاخص هستیم به این ترتیب که همه فعالیت‌های فرهنگی، دارای پیوست‌های خدماتی باشند و بالعکس، زیرا خدمت‌رسانی شایسته به شهروندان، در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مراکز افق در شعاع جغرافیایی مربوط به همان بقعه متبرکه، خانواده‌های نیازمند و آسیب‌دیده از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را شناسایی و کمک‌های هدفمند خود را اجرایی می‌کنند تا در نهایت از عواید موقوفات، همه مردم نفع ببرند همچنین فعال‌سازی خیرین هم در دستور کار قرار دارد.

اسکندری گفت: این طرح در حال حاضر اجرایی شده و اطعام افطاری در ماه رمضان امسال با استفاده از ظرفیت خیرین در بقاع متبرکه شاخص استان قم صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم