خادمان به قرآن کریم قدردان جایگاه خود باشند
خادمان به قرآن کریم قدردان جایگاه خود باشند

یکی از مراجع تقلید گفت: خدمت به قرآن را توفیقی الهی دانست و گفت: خادمان به قرآن کریم باید قدردان جایگاه خود باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، اساتید، مسئولان و دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم پیش از ظهر امروز با حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید دیدارکردند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در این دیدار با ابراز خوشبختی و آرزوی موفقیت و سربلندی برای مسئولان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، اظهار داشت: در نهج البلاغه حضرت امیر(ع) بسیار درباره قرآن مطالبی را بیان کرده اند که اگر جمع آوری شود، خود یک کتاب می شود.

وی افزود: امیرمؤمنان علی(ع) در نهج البلاغه  درباره قرآن می فرمایند: «فیهِ رَبیعُ الْقَلْبِ، وَ یَنابیعُ الْعِلْمِ، وَ ما لِلْقَلْبِ جِلاءٌ غَیْرُهُ؛ بهار دل ها و چشمه هاى دانش در قرآن است و براى قلب و فکر جلایى جز قرآن نتوان یافت».

این مرجع تقلید با بیان این که در این فراز نهج البلاغه ۳ اثر مهم قرآن ذکر شده است، ادامه داد: نخستین اثر ربیع القلب بودن قرآن است، یعنی بهار دل هاست، همچون فصل بهار که همه درختان شکوفه می دهند و طراوت و نشاط همه جا را فرا می گیرد، قرآن نیز موجب طراوت قلب می شود.

وی خاطرنشان کرد: امام علی(ع) می فرمایند: قرآن بهار دل هاست و دقت در قرآن طراوت، نشاط و نورانیت را به قلب انسان جاری می کند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی دومین اثر قرآن در کلام حضرت امیر(ع) را ینابیع العلم بودن عنوان کرد و بیان داشت: چشمه های جوشان علم و دانش در قرآن مجید است و شامل همه علوم می شود.

وی با بیان این که سومین فراز فرمایش امیرمؤمنان(ع) درباره قرآن «ما لِلْقَلْبِ جِلاءٌ غَیْرُهُ» است، گفت: قلب انسان بر اثر گناه یا غفلت از یاد خدا دچار زنگار و تاریکی می شود و جلائی برای قلب انسان غیر از قرآن نیست.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: اگر هیچ جمله ای درباره قرآن بیان نشده بود و فقط این فرمایش کوتاه حضرت علی(ع) درباره قرآن می آمد عظمت و بزرگی قرآن را معرفی می کرد.

وی به کلام دیگری از امیرمؤمنان(ع) در مورد قرآن اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت می فرمایند «وَ مَا جَالَسَ هَذَا القُرآنَ اَحَدٌ اِلّا قَامَ عَنْهُ بِزِیادَه اَو نُقصَانٍ زِیَادَهٍ فى هُدًى اَو نقصانٍ فى عمًى؛ هر کسى که با قرآن نشست، از این نشست که برخاست، یا هدایتى در او افزون شده یا بى‌معرفتى و کورى‌اى از او کم شده است».

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی خدمت به قرآن را توفیقی الهی دانست و ادامه داد: خادمان به قرآن کریم باید قدردان جایگاه خود باشند و همواره شکر خداوند را به جای آورند که بیشتر از دیگران می توانند به قرآن خدمت کنند.

وی روخوانی صحیح قرآن، آشنایی با مفاهیم و تفسیر، عمل به قرآن و نشر قرآن کریم را ۴ مرحله مورد نیاز و ضروری برای هر فرد برشمرد و تصریح کرد: همه مسلمانان و به ویژه شیعیان باید این مراحل را در زندگی خود پیاده و عملیاتی کنند.

این مرجع تقلید در پایان خواستار اصلاح برخی اشتباهات در رسم الخط عثمان طه شد و افزود: امیدوارم اساتید و علمای اسلامی روزی بنشینند و این اشتباهات که شاید بیش از ۲۰۰ مورد باشد را برطرف و تصحیح کنند.

انتهای پیام/