وضعیت ایمنی بازارهای قم نگران‌کننده است
وضعیت ایمنی بازارهای قم نگران‌کننده است

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: وضعیت ایمنی بازارهای قم نگران‌کننده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، عباس جعفری وضعیت ایمنی بازارهای این شهر را بسیار نگران کننده دانست و اظهار کرد: طرح ایمنی بازارها برای نخستین بار در کشور توسط آتش‌نشانی قم تدوین و با تصویب آن در سازمان های شهرداری ها و ابلاغ آن به کل کشور، تاکنون در این استان اجرایی نشده است.

وی با اشاره به تدوین طرح ایمنی بازارها توسط سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم افزود: با توجه به اهمیت ساماندهی و ارتقای وضعیت ایمنی بازارها، این موضوع در دستور کار قرار گرفت و با بازدیدها و مطالعات کارشناسی صورت گرفته، این طرح در قم تدوین و به سازمان شهرداری های کشور پیشنهاد داده شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم ادامه داد: این طرح پس از تصویب توسط سازمان شهرداری های کشور برای اجرا به شهرداری های سراسر کشور ابلاغ شد که متاسفانه تاکنون در سطح بازاری های استان اجرایی نشده است.

وی با انتقاد از عدم همکاری اصناف و هیات مدیره بازار های قم به ویژه بازار قدیم این شهر برای اجرای طرح ارتقای ایمنی بازارها افزود: با وجود اینکه این طرح به هیات امنای بازارهای استان ابلاغ شده است ولی به دلیل اینکه اهمیت ارتقای ایمنی بازارها برای اصناف به خوبی درک نشده، اقدامی موثری در این زمینه انجام نشده است.

جعفری با اشاره به حادثه آتش سوزی بازار قدیم تبریز و آسیب گسترده به این بازار ادامه داد: تهدیدات جدی در بازار قدیم نسبت به حوادث احتمالی وجود دارد و این بازار از وضعیت مناسبی از نظر ایمنی برخوردار نیست ضمن اینکه اقدام های ناایمن بسیاری زیادی نیز در آن در حال انجام است که ممکن است این اقدام ها منجر به حادثه شود.

وی اظهار کرد: سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم در حد توان تذکرهای لازم را داده و علاوه بر خرید موتورسیکلت های مخصوص اطفاء حریق برای امکان تردد در بازار در مواقع بحرانی، در داخل و خارج بازار نیز شیرهای هیدرانت نصب شده است تا در مواقع اضطراری امکان تامین آب مورد نیاز برای اطفاء حریق در کمترین زمان وجود داشته باشد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم، با تاکید بر اینکه تامین و ارتقای ایمنی بازار در مقابل حوادث غیرمترقبه از جمله آتش سوزی نیازمند مشارکت همه دستگاه ها و اصناف است گفت: سازمان آتش‌نشانی قم آمادگی دارد تا مشاوره، خدمات و بازدیدهای دوره ای از بازارها را به صورت رایگان انجام دهد.

وی تاکید کرد: در صورتی که دستورالعمل تدوین شده برای ارتقای ایمنی بازارها در قم اجرایی شود، به طور قطع شاهد ارتقای چشم گیر ایمنی این مکان ها در برابر حوادث اضطراری از جمله آتش سوزی خواهیم بود.

جعفری ادامه داد: ساماندهی تاسیسات زیرساختی از جمله کابل ها برق و لوله های گاز، توجه به اصلاح عبور و مرور در بازارها، بازنگری در چینش انبارها، نصب، به روزرسانی و به کارگیری سیستم های اطفاء حریق و همچنین آموزش اصناف و بازاریان از جمله سرفصل های مهم برای ارتقای وضعیت ایمنی بازارهای قم است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم، با تاکید بر اینکه متاسفانه بسیاری از واحدهای صنفی از حداقل تجهیزات اطفاء حریق بی بهره هستند گفت: بسیاری از کپسول های اطفاء حریق موجود در واحدهای صنفی نیز به دلیل گذشت تاریخ مصرف و عدم شارژ مجدد این کپسول ها در عمل موقع حوادث به کار نمی آیند.

انتهای پیام/د

 

  • منبع خبر : روابط عمومی شهرداری قم