افزایش ۱۳ درصدی منازعات در پزشکی قانونی در قم
افزایش ۱۳ درصدی منازعات در پزشکی قانونی در قم

مدیر کل پزشکی قانونی استان قم گفت: سال گذشته پرونده های منازعات پزشکی ۱۳ درصد رشد داشته است.

به گزازش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حمید صدیقی آخا در نشست خبری پیش از ظهر امروز که در سالن جلسات پزشکی قانونی استان قم برگزار شد اظهار کرد: در سال ۹۷ تعداد ۱۱ هزار و ۳۸۸ پرونده منازعات در این اداره کل بررسی شده است که نسبت به سال ۹۶ تعداد ۱۳ درصد رشد را نشان میدهد.

وی بیشترین حجم پرونده ها را مربوط به معاینات بالینی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته بیش از ۳۷ هزار پرونده مربوط به معاینات بالینی میباشد که نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان افزود: پرونده مجروحین ناشی از تصادفات در سال گذشته ۲۶ درصد حجم پرونده ها بوده است .

صدیقی در خصوص پرونده های تصادفی اظهار کرد: سال گذشته حدود ۲ هزار مصدوم بر اثر تصادف به پزشکی قانونی معرفی شدند که رشد ۷ درصدی را داشت.

وی از دیگر پرونده هایی که در دستور کار پزشکی قانونی میباشد را تحمل حبس زندانیان عنوان کرد و گفت: سال گذشته ۷۱۸ نفر از سوی مراجع قضایی جهت معاینه تحمل حبس معرفی شدند و پس از معاینات مختلف به مراجع ذیصلاح اطلاع رسانی شد.

مدیر کل پزشکی و قانونی استان قم با اشاره به پرونده‌های مرگ مشکوک و ابهام‌آمیز بیان کرد: سال ۹۷، یک هزار و ۱۴۳ پرونده مرگ مشکوک در پزشکی قانونی قم بررسی شد که نسبت به سال ۹۶، ۳۳ درصد رشد داشته است.

صدیقی آخا خاطرنشان کرد: سال ۹۷، ۳۱۶ مورد مرگ به دنبال تصادف رخ داد که نسبت به سال ۹۶، ۲۳ درصد رشد یافته است، همچنین سال گذشته ۶۷ تن براثر تصادف با موتورسیکلت جان خود را از دست دادند، سال ۹۶، ۶۴ راکب موتورسیکلت فوت کردند.

وی با اشاره به تصادفات نوروزی استان نیز تصریح کرد: در تعطیلات نوروزی از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فرودین ماه سال جاری، ۷ تن در تصادفات درون‌شهری و ۷ تن نیز در سوانح برون‌شهری جان خود را از دست دادند.

مدیرکل پزشکی قانونی قم اظهار کرد: در سه ماه نخست سال ۹۸، ۲ هزار و ۴۳۰ مورد مصدوم ناشی از تصادف به پزشکی قانونی قم معرفی‌شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ درصد کاهش داشته است.

صدیقی آخا افزود: آمار کشته شدگان تصادفات در بهار امسال ۷۲ نفر بوده است که یک نفر کمتر از بهار پارسال است.

وی در عین حال گفت: آمار مرگ و میر مصدومیت ناشی از تصادفات در سال ۹۷ به ترتیب ۲۳ و ۷ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش یافت.

مدیر کل مزشکی قانونی استان قم افزود: در سال نودوهفت ۳۱۷ نفر در تصادفات درون و برون شهری استان جان باختند و نه هزار و هشتصد و شصت و شش نفر هم مجروح شدند که این آمار در سال نودوشش ۲۵۶ فوتی و ۹۲۲۰ مصدوم بود.

وی تعداد پرونده های حوزه متوفیات و تشریح را در سال گذشته یک هزار و یکصد و چهل و سه پرونده اعلام کرد که سی و سه درصد افزایش یافته است.

صدیقی آخا به افزایش ۲۴ درصدی مرگ ناشی از حوادث کار در قم اشاره کرد و گفت: پارسال ۴۷ نفر در حوادث ناشی از کار جان باختند.

مدیرکل پزشکی قانونی درباره پرونده های ارجاعی قصورپزشکی هم گفت: پارسال ۱۷۴ پرونده در کمیسیون های پزشکی قانونی بررسی که در نیمی از آنها قصور احراز شد که بیشتر در حوزه دندانپزشکی، زنان و جراحی بود.

انتهای پیام/