اجرای طرح ملی کنترل فشار خون در قم با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود
اجرای طرح ملی کنترل فشار خون در قم با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به برگزاری طرح کنترل فشار خون در قم گفت: گروه‌های هدف می‌توانند برای سنجش فشارخون خود به 27 مرکز خدمات جامع سلامت، 89 پایگاه سلامت و 27 ایستگاه سیار و 6 بیمارستان دولتی مراجعه کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، ابوالفضل ایرانی‌خواه ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات علوم پزشکی استان برگزار شد ابراز کرد:


اگر یک سال محور اصلی جامعه سلامت مردم باشد اقدام بسیار مناسبی است چون سلامت جامعه ازجمله موضوعات بسیار مهم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: بازنگری در شیوه زندگی و آموزش‌های بهداشتی به مردم سبب می‌شود جامعه به نیمی از بیماری‌ها دچار نشود چون سکته‌های قلبی و مغزی و مشکلات کلیه به دلیل فشارخون بالا است.

ایرانی‌خواه بابیان اینکه ۶۰۶ هزار نفر در قم بالای ۳۰ سال سن دارند،گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از ۱۸ خردادماه جاری آغاز شده و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد و ۵۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال سن، بیماران کلیوی وزنان باردار گروه هدف در این طرح هستند.

وی ادامه داد:گروه‌های هدف می‌توانند برای سنجش فشارخون خود به ۲۷ مرکز خدمات جامع سلامت، ۸۹ پایگاه سلامت، ۲۷ ایستگاه سیاری که برای این منظور تعریف‌ شده و ۶ بیمارستان دولتی در سطح شهر قم و مراکز بهداشت در روستاها مراجعه کنند.

ایرانی‌خواه بیان کرد: اگر کسی که فشارخون بالا داشته باشد پس از ۱۰ سال به سکته‌های قلبی و مغزی دچار می‌شود و اگر نسبت به موضوع فشارخون بالا حساس بوده و پیش‌گیری انجام شود به مشکلی برنمی‌خوریم.

وی بیان کرد: بهبود وضعیت جسمانی و اصلاح الگوهای تغذیه ای سبب می شود از همه بیماری هایی که بخاطر فشار خون بالا ایجادمی شود مصون بوده و با مشکلاتی روبرو نشویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه درحوزه سلامت فقط دانشگاه علوم پزشکی مسئول نیست و سایر سازمان ها هم دراین زمینه نقش مهمی دارند،گفت:پرفشاری خون یک علامت برای بیماری است و باید با کنترل فشار خون جامعه ای سالم داشته باشیم.

ایرانی خواه گفت:سرطان قابل پیشگیری است و اگر با اصول با سرطان هایی که درمراحل اولیه خور رانشان میدهند برخورد شود میتوان سرطان را شکست داد.

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی های به عمل آمده هیچ گونه اشکالی در عملکرد تیم پزشکی نیست و پزشک معالج نیز مقصر شناخته نشده است،گفت: عامل این حادثه میکروبی است که در مایع ضدعفونی کننده رشد کرده و رای اولیه صادر شده و توسط سازمان های قضایی در حال پیگیری است.

وی ادامه داد:به لطف خدا بیماری مثل سرخک در کشورمان مثل فلج اطفال شده است و تقریبا صفر درصد در کشور به آن مبتلا هستند و با اقدامات پیشگیرانه و واکسینه به مقابله با سرخک می پرداریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در پایان گفت:گردشگری سلامت در قم در حال رشد است؛ وامروزه همه کشورها با مشکلات عرصه سلامت روبرو هستند و نیازهای درمانی جامعه متفاوت است و باید برای مردم تبین شود مفهوم سلامت چه چیزی است.

انتهای پیام/