جذب ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در قم
جذب ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در قم

شهردار قم با بیان اینکه تاکنون 12 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری محقق شده است گفت: شرایط ناپایدار اقتصادی کشور جذب سرمایه گذاری را با سرایط سختی مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سید مرتضی سقائیان نژاد در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: با پیگیری های صورت گرفته قرارداد چهار هتل پنچ ستاره قطعی شده که دو هتل دیگر در حاشیه بلوار پیامبر اعظم به دلیل مشکلات اقتصادی انصراف و توسط فرمانداری رد شده است.

وی در ادامه: وظایف شهرداری‌ها را بسیار گسترده است و گفت: شهرداری‌ها ۳۷۲ وظیفه به عهده دارند که از تولد تا مرگ، با مردم همراه هستند.

شهردار قم با اشاره به وضعیت شهرداری قم در چهار سال گذشته گفت: چشم انداز ۲۰ ساله و تدوین برنامه پنج ساله اول شهرداری در قالب برنامه قم ۱۴۰۰ از اولین اقدام‌های صورت گرفته در دوره مدیریت بود که این برنامه‌ها بر اساس جایگاه ویژه این شهر تدوین شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری علاوه بر مدیریت درآمدی، دارای مدیریت هزینه‌ای است به همین دلیل، از طریق عوارض، بودجه خود را تأمین می‌کند ادامه داد: درآمدهای محقق شده شهرداری از ۵۴۵ میلیارد تومان در سال ۹۳ به ۲هزار و ۲۰۰میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: برای مدیریت شهر قم، نیازمند درآمد روزانه ۶ میلیارد تومان و هزینه همین مبلغ برای ارائه انواع خدمات شهری هستیم.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۹۳ تا ۹۷ نسبت بودجه جاری به عمرانی قم از ۳۰درصد به حدود ۱۷ درصد کاهش یافته است که این نشان از کیفیت بالای بودجه ریزی شهرداری قم است.

شهردار قم افزود: بودجه عمرانی شهرداری قم از۳۲۴میلیارد تومان در سال ۹۳به یک هزار و ۹۵۸میلیارد تومان در سال ۹۷افزایش یافته که ۵۰۴ درصد رشد بودجه عمرانی را در سال‌های اخیر شاهد هستیم.

وی با اشاره به بدهی ۲هزار و ۴۰۰میلیارد تومانی شهرداری قم در سال ۹۳گفت: این بدهی امروز به ۷۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته ضمن اینکه بدهی ۶۵ شرکت مختلف قم به شهرداری تسویه و با این اقدام حدود یک هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه ۳۱۰ میلیارد تومان طرح‌های مختلف در ۴سال گذشته برای افزایش سرانه فضای سبز در قم اختصاص یافته است گفت: با اقدامات صورت گرفته در سال‌های اخیر، سرانه فضای سبز این شهر از ۱۴.۵ مترمربع در سال ۹۳ به ۱۹٫۷مترمربع در سال ۹۷ ارتقا یافته است که این سرانه باید به ۲۷ مترمربع افزایش یابد، ضمن اینکه تعداد بوستان‌ها نیز در سال‌های اخیر از ۲۶۵ بوستان به ۳۶۵ بوستان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ۳ هزار میلیارد ریال برای بهبود آسفالت و افزایش کیفیت معابر شهری اختصاص یافته است، ادامه داد: تکمیل ۱۴ تقاطع غیرهمسطح از جمله تقاطع‌های غیرهمسطح ۱۵خرداد، شهدای مدافع حرم، پل‌های ۹دی و همچنین اجرای بلوار آیت الله بروجردی، اجرای میدان ولی عصر (عج)، اجرای تقاطع بلوار حضرت خدیجه (س)، شروع اجرای تقاطع بلوار پیامبر اعظم (ص) و فردوسی، آغاز احداث تونل جمهوری، و آغاز تقاطع ورودی جعفریه در دستور کار شهرداری قم قرار دارد.

شهردار قم با اشاره به ضرورت راه اندازی سامانه‌های ثبت تخلف و دوربین‌های نظارتی در قم گفت: ۹۰ دوربین نظارتی تا کنون در سطح معابر قم نصب و ۱۱۰ دستگاه نیز در حال نصب است ضمن اینکه تا پایان سال نیز ۱۸۶ دوربین ثبت تخلف دیگر به این مجموعه افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه مونوریل، فاز چهار عمار یاسر و مجتمع زمزم طرح‌های قدیمی است که از گذشته بر روی دست مدیریت شهری قم مانده است گفت: مونوریل اشتباه بود و قرار نیست اشتباه دیگران را ما تکمیل کنیم به همین دلیل باید این طرح تأمین بودجه شود.

شهردار قم با اشاره به ضرورت ورود دستگاه‌های نظارتی به وضعیت مونوریل گفت: دفترچه ۲۰۰ صفحه‌ای از وضعیت مونوریل تهیه و به نهادهای نظارتی برای تعیین تکلیف ارائه شده است تا شرایط راه اندازی و فعالیت مجدد مونوریل فراهم شود.

وی اجرای طرح مونوریل قم از سال ۱۳۸۹در بستر رودخانه قمرود شهر قم آغاز شد که مرحله نخست این طرح از پارک سوار شمالی تا مصلای قدس است. در طول مسیر ۶٫۸ کیلومتری مرحله نخست طرح مونوریل قم، هشت ایستگاه از جمله ایستگاه پایانه، فرهنگیان، امام موسی صدر، پل رضوی، پل شهید رجایی، شهید مطهری، مطهر و مصلا در نظر گرفته شده است.

سقائیان‌نژاد باتاکید بر اینکه مدیر پروازی در قم نداریم ادامه داد: حرکت به سمت شهر هوشمند،ساماندهی وانت بارها و دست فروش هاو بهبود نظافت شهر در تراز کلان شهرهای کشور از جمله اولویت‌هامهم شهرداری در سال جاری است.

وی با اشاره به برخی از شایعه ها پیرامون استعفای یکی از معاونین وی گفت:وزارت راه و شهرسازی درخواست به کارگیری یکی از معاونین شهرداری قم را داشت که با بررسی جمیع جهات به این نتیجه رسیدیم که فعالیت این معاون در قم ادامه یابد یابد.

شهردار قم با اشاره به آخرین وضعیت راه اندازی متروی قم ادامه داد: ۱۴ کیلومتر قطار شهری در خط یک مترو با هشت ایستگاه احداث شده ضمن اینکه مطالعات فاز دوم قطار شهری نیز به اتمام رسیده که به دلیل نوسانات اقتصادی آغاز عملیات اجرایی آن به تأخیر افتاده است.

وی تاکید کرد:برای راه اندازی خط یک مترو قم یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار اوراق مشارکت نیازمند تزریق به این طرح است.

سقائیان نژاد ادامه داد: راه اندازی مرکز انتقال پسماند موقت برای سرعت انتقال پسماند از سطح شهر، راه اندازی سه مرکز پسماند خشک، نصب و راه اندازی ۴۵غرفه بازیافت در سطح شهر و همچنین ساماندهی فعالیت ۲۰۰خودروی ویژه تفکیک زباله از مبدا از دیگر اقدام‌هایی است که در سال‌های اخیر در قم اجرایی شده است.

وی گفت: تبدیل آبیاری سنتی به نوین از ۶۰درصد به ۹۰ درصد، ارتقای سطح ایمنی شهر قم به استانداردهای جهانی با تکمیل ۱۰ایستگاه آتش نشانی جدید، اجرای بیش از ۹۰ کیلومتر فیبر نوری و راه اندازی کارت شهروند الکترونیک، ایمن سازی بوستان‌ها با مبلغ ۱۰۰میلیارد تومان و همچنین اجرای ۱۰مورد احیای بافت فرسوده از دیگر اقدام‌های شهرداری قم در ۴سال گذشته است.

شهردار قم، اظهار کرد: احداث شهرک خودرویی با مساحت ۳۳ هکتار و ظرفیت فعالیت یک هزار و ۵۰۰ واحد صنفی مربوط به خودرو از جمله زیرساخت‌های مهمی است که با راه اندازی این شهرک در روزهای آینده شاهد ساماندهی فعالیت واحدهای صنفی خودرو در سطح این شهر خواهیم بود ضمن اینکه شهرک صنوف برای استقرار ۴هزار واحد صنفی مرتبط با ساختمان از دیگر اقدام‌هایی است که در حال انجام است.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات عمرانی شهرداری قم در چهار سال گذشته، اظهار داشت: احداث تقاطع مقداد با ۷۸۰ میلیارد ریال، آزادراه آیت الله بروجردی با ۱۳۰۰ میلیارد ریال، تقاطع شهدای ۱۵ خرداد با ۴۲۰ میلیارد ریال، تقاطع شهدای مدافع حرم با ۳۲۰ میلیارد ریال، اجرای تقاطع میثم با ۱۰۰میلیارد، تکمیل احداث میدان امام خمینی (ره) با ۳۸۰ میلیارد ریال و همچنین تکمیل پل‌های ۹ دی با ۱۴۰ میلیارد از جمله این اقدام هاست.

سقائیان نژاد، ادامه داد: اجرای تقاطع شهید کریمی با ۴۰۰ میلیارد ریال، تقاطع غیرهمسطح بلوار حضرت خدیجه با ۸۰ میلیارد ریال، بلوار شهید کبیری با ۱۵۰ میلیارد ریال، اجرای رمپ و لوپ میدان غدیر با ۳۵۰ میلیارد ریال، اجرای بلوار زائر با ۹۰ میلیارد ریال، کمپ بوستان فدک با ۵۰ میلیارد ریال و اجرای کمپ بوستان غدیر با ۸۰ میلیارد ریال از دیگر اقدام‌های شهرداری قم در چهار سال گذشته است.

شهردار قم، افزود: اجرای تقاطع مرجعیت و قدس با ۳۰۰ میلیارد ریال، تکمیل و احداث بلوار کارگر با ۸۰ میلیارد ریال، تکمیل و احداث بلوار جمهوری با ۲۵۰ میلیارد ریال، اجرای تقاطع شهدای روحانیت با ۱۷۰ میلیارد ریال، تکمیل و احداث بلوار فردوسی تا جمهوری با ۲۷pمیلیارد ریال و هم چنین اجرای پیاده راه ارم با ۴۰میلیارد ریال از دیگر اقدام‌های شهرداری قم از سال ۹۴تاکنون است.

وی با بیان اینکه اقدامات گسترده شهرداری در زمانی است که کشور در شرایط تحریم قراردارد گفت: در این شرایط، شاهد افزایش بودجه شهرداری قم و اجرای طرح‌های مهم در این شهر هستیم که این نشان می‌دهد اگر هم افزایی در مجموعه‌های مدیریت شهر وجود داشته باشد، تحریم‌ها را می‌توان خنثی کرد.

شهردار قم در پایان با اشاره به مهمترین طرح‌های شهرداری قم در سال جاری گفت: شروع مراحل اجرای تقاطع ورودی جعفریه و بلوار امام علی با ۱۰۰ میلیارد ریال، احداث تقاطع فردوسی با ۴۶۰میلیارد ریال، تعریض پل آیت الله طباطبایی با ۲۳۰میلیارد ریال و ۸۵ درصد پیشرفت، احداث بوستان فرامنطقه ای کوثر (پارک هزار هکتاری)، احداث شهر بازی بوستان غدیر در سه فاز با ۶۰ میلیارد ریال و ۳۰ درصد پیشرفت، باغ پرندگان با ۱۱۰میلیارد ریال و۶۹درصد پیشرفتواحداث تونل جمهوری،تقاطع امام حسین و شروع مراحا تقاطع غیر همسطح خیابان کیوانفر و امام (ره)و احداث تقازع ولی عصر با ۴۶۰میلیارد از جمله مهمترین طرح های در دست اقدام شهرداری در سال جاری است.

انتهای پیام/