افزایش مستمری مددجویان بهزیستی در سال ۹۸
افزایش مستمری مددجویان بهزیستی در سال ۹۸

مدیر کل بهزیستی قم گفت: مستمری مددجویان در سال 98 نزدیک به حدود 2 هزار 700 میلیارد تومان افزایش یافته‌است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، هادی کریمی اصل در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل بهزیستی قم برگزار شد، اظهار کرد: شعار امسال بهزیستی در سی و نهمین سالگرد تاسیس آن، شفافیت، توانمندسازی و سلامت اجتماعی است.

وی افزود: سلامت شامل مولفه‌های مختلف سلامت جسمی، روانی، شناختی، معنوی و اجتماعی می شود که در این میان، سلامت اجتماعی به عنوان قله سلامت است، بنابراین در تحقق این امر یکی از کارهایی که باید انجام شود،تقویت مسئولیت‌پذیری و اعتماد مردم به سازمان بهزیستی است.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای اصلی بهزیستی ارتقای مشارکت‌های اجتماعی و مردمی است، اظهار کرد: مستمری مددجویان در سال ۹۸ نزدیک به حدود ۲ هزار ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته‌است.

وی گفت: تقویت سمن‌ها و موسسات مردم نهاد از جمله رویکردهای اصلی سازمان بهزیستی است، در این راستا کسانی که علاقه‌مند به این عرصه بوده و وارد میدان فعالیت شوند مورد حمایت بهزیستی قرار خواهندگرفت.

کریمی اصل در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر ساماندهی خانه های بازی در قم، گفت: تا پیش از این، هیچ سازمان و ارگانی، مسئولیت نظارت بر خانه های بازی را برعهده نمی گرفت، اما باتوجه به گسترش ان ها در استان قم و پیشگیری از تبعات عدم نظارت در این خصوص، جلسات و رایزنی های مختلفی با شهرداری و ارگان های مربوطه انجام شد.

 

فعالیت ۴۲ مرکز خدمات‌بخشی به معلولان ذهنی در قم

محمدعلی مقدم‌خواه معاون توانبخشی بهزیستی قم نیز در این جلسه بیان کرد: ۴۲ مرکز شبانه روزی و روزانه خدمات به معلولین ذهنی، اعصاب و روان، جسمی حرکتی و سالمندان ارائه می‌دهند که اداره کل بهزیستی قم در این مراکز حدود ۲ هزار معلول را در تحت پوشش داده است.

همچنین مریم علی‌شیری، معاون امور اجتماعی بهزیستی قم با بیان اینکه حوزه اجتماعی تنوع بسیاری در عملکرد و فعالیت‌های خود دارد، گفت: این حوزه، دفتر امور کودکان و نوجوانان دارد که شامل دو حوزه شبه خانواده کودکان بی سرپرست و بد سرپرست  و مهدهای کودک است،همچنین دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی نیز مربوط به این معاونت است که از امور پرچالش و اولویت های حوزه اجتماعی به شمار می رود.

وی با اشاره در مرکز کودکان کار، سال گذشته ۵۰۴ کودک را ساماندهی و توامند کرده  و آموزش داده ایم، افزود: دفتر آسیب‌های اجتماعی به منزله اورژانس اجتماعی و مداخله در بحران است که در خصوص راه‌اندازی اورژانس حرم و پردیسان، در سال۹۷ شروع به کار کرد.

علی‌شیری بیان کرد: ۱۲ پایگاه خدمات اجتماعی در حوزه کاهش طلاق در سطح استان در مناطق حاصلخیز و حاشیه‌ای راه‌اندازی شده وخانواده‌هایی را که به دلایل مختلف مانند طلاق و از کار افتادگی و..از داشتن سرپرست سالم محروم هستند تحت نظر خدمات بهزیستی قرار گرفتند؛ در این خصوص حدود هزار و ۴۵۴ پرونده و خدمات به خانواده‌های بدسرپرست را رسیدگی کردیم.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر چندقلویی رو به افزایش بوده، گفت: در سال‌های اخیر خدمات بهزیستی به ۲۷۹ خانواده سه قلو، ۳۶ چهارقلو و ۱ پنج قلو تعلق گرفته، به این صورت که تا قبل از یک‌سالگی هزینه شیرخشک و..به آنان تعلق می‌گیرد و تا پیش از مدرسه از اعتبارات و خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند.

 

ایجاد ۹۵۵ شغل پایدار برای توان‌یابان بهزیستی در قم

احمد حیدری معاون توانمندسازی و مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی قم، با بیان اینکه در سال۹۷، ۹۵۵ مورد اشتغال پایدار داشتیم که با اعتبار تسهیلات کمتر از ده میلیون تومان ایجاد کردیم، گفت: در حوزه تامین مسکن برای مددجو مسکن نمی‌سازیم بلکه در راستای تامین مسکن به او کمک کنیم.

صادق سلمانیان سرپرست معاونت توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی قم، نیز بیان کرد: در دفتر مشاوره و آموزش خانواده دوره‌های آموزش زندگی خانواده و آموزش پیش از ازدواج را با هدف کاهش طلاق و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برگزار کردیم که در کلاس‌های آموزش پیش از ازدواج هزار و ۶۰۴ نفر که در آستانه ازدواج بودند که در سنین بین ۱۵ تا ۳۰ سال در یک دوره ۱۶ ساعته شرکت کردند.

وی با اشاره به اینکه طرح آموزش‌های هنگام ازدواج ویژه جوانانی که قصد ازدواج دارند با همکاری بین سازمان تبلیغات، بهزیستی و وزارت بهداشت راه‌اندازی شده‌است، گفت: مباحث مشاوره‌ای برای جوانان در آستانه ازدواج پیش از انجام آزمایشات آنان در یک کارگاه ۶ ساعته برگزار می‌شود که شامل مهارت ازدواج، اخلاق و فقه در خانواده و..است و در ذیل این طرح سال گذشته ۲ هزار ۲۶۶ نفر و در سه ماهه اول سال۹۸ هزار ۹۸۶نفر را آموزش دادیم.

سلمانیان بیان کرد: آموزش‌های پیش از طلاق با همکاری دادگستری از جمله طرح‌های انجام شده است که در ذیل این طرح ۵۳۳ نفر در زمستان۹۷ و ۳۸۰ نفر فروردین و اردیبهشت ‌ماه ۹۸ آموزش دیده‌اند.

انتهای پیام/