۱۰ پروژه اقتصادی اشتغالزا در قم افتتاح می‌شود
۱۰ پروژه اقتصادی اشتغالزا در قم افتتاح می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: ده پروژه اقتصادی با اعتبار 606 میلیارد ریال و فرصت اشتغال برای 337 نفر در قم افتتاح می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، محمود سیجانی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به هفته صنعت و معدن گفت:همراهی بخش خصوصی و دولتی بسیاری از موانع را در حوزه های اقتصادی و به ویژه تولید از میان می برد؛خانه صنعت رکن عالی توسعه است و انجمن های تخصصی بالاترین رکن در تولید به شمار می روند و در این عرصه ساماندهی های خوبی شکل گرفته است.

سیجانی گفت:در جهت حمایت از تولید، واقع بینانه و بر اساس تجارب و مطابق با برنامه ریزی های راهبردی پا به میدان گذاشته ایم و به صورت میدانی به بازدید از ظرفیت ها و شناسایی واحدهای راکد پرداخته ایم. مهم ترین اهدافی که در شرایط اقتصادی فعلی دنبال می کنیم، حفظ وضع موجود، جلوگیری از تعطیلی واحدها و احیای واحدهای راکد است، در تلاشیم علاوه بر حفظ تولید و اشتغال فعلی در جهت توسعه ظرفیت ها نیز گام های بلندی برداریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم بیان کرد: تمامی زوایا و مشکلات در کارگروههای تسهیل رونق تولید مورد ارزیابی قرار گرفته تا علاوه بر توسعه زیرساختهای تولیدی در جهت تولید صادرات محور نیز موفق عمل کنیم.

وی در خصوص سال رونق تولید عنوان کرد:۸راهبرد اساسی و۲۸برنامه از جمله تکالیف مهم در تحقق سال رونق تولید است که در استان قم دنبال می شود و در این باره تشکل های خصوصی عهده داد وظایف مهمی هستند.

سیجانی خاطرنشان کرد: چهارشنبه ۲۶ تیرماه، ۱۰ پروژه اقتصادی با اعتبار ۶۰۶ میلیارد ریال و فرصت اشتغال برای ۳۳۷ نفر در قم همزمان با هفته صنعت و معدن و تجارت افتتاح می شود. دو پروژه مهم از میان این ده مورد در مناطق روستایی قنوات و سراجه افتتاح خواهد شد؛ یکی از این پروژه ها افتتاح واحد تولید مقوا و کاغذ با اعتبار ۱۲ میلیارد تومان و ۴۰ نفر اشتغال است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم بیان کرد: یکی دیگر از پروژه ها نیز مربوط به واحدی راکد در قم بود که ۱۵ سال قبل تولید استراتژیک سولفات سدیم ماده اولیه مواد شوینده را داشت که اخیرا با ۱۰ میلیارد تومان و ۳۰ نفر اشتغال مستقیم بازسازی شده است.

وی درباره نجات تولید کنندگان از طریق تسهیلات مناسب گفت: باید ۴۰ درصد تسهیلات بانک ها به سمت تولید برود، در این خصوص الزاماتی برای بانک ها در پرداخت تسهیلات رونق تولید ایجاد شده است.

سیجانی در مورد معدن در قم بیان کرد: نگاه ویژه ای به ظرفیت های معدن در قم داریم،در این استان ژئوفیزیک هوایی پیرامون معدن انجام و اکتشافات ۳ عنصر اصلی در قم نهایی شد؛معدن منگنز ونارچ یکی از طرفیت های مهم است که با توجه به عیار پایین تولیدات قابلیت مصرف در ذوب آهن دارد و اگر عیار آن بالا برود جنبه صادرات پیدا خواهد کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم تصریح کرد: در قم ۴۰ معدن متروکه وجود دارد که به دلیل فقدان اهلیت سرمایه گذاران و با عدم توانایی استخراج به چنین سرنوشتی دچار شده اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم در مورد توانمندی های استان قم در عرصه صنعت بیان کرد: قم در بخش صنایع خودروسازی و قطعه سازی دارای توانایی زیادی است و در شرایط تحریم آماده داخلی سازی خودرو و قطعات هستیم؛در این استان واحدهای قطعه سازی جزء پیشگامان صنعت هستند و بیش از ۲۰ واحد قطعه ساز در قم دارای جایگاه مهمی در سطح کشورند و اخیرا پیشنهادات خوبی در سطح ملی به این قطعه سازان با توجه به تحریم ها ارائه شده است.

سیجانی عنوان کرد: استان قم به ۱۵ کشور پیرامون، افزایش صادرات داشته است، امروز صنایع پوشاک، لوازم‌خانگی،قطعه‌سازی و صنایع غذایی در قم اولویت تولید و صادرات است.

سیجانی درباره حمایت از تولید نیز گفت:در سال۹۶مبلغ ۵۰۰میلیارد تومان برای تولید کنندگان تخصص یافت که مبلغ ۹۰۰میلیارد تومان از منابع بانکی عملیانی شد؛در سال ۹۷نیز مبلغ ۹۰۰میلیازد تومان پیش بینی شد که ۱ هزار و ۱۷۰میلیارو تومان عملیاتی شد،بنابراین امسال نیز ۱۰۰۰میلیارد تومان را برای احیای واحدهای تولیدی و توسعه ظرفیت های موجود جذب خواهیم کرد.

وی در پایان گفت:۲۵۲ واحد راکد صنعتی در استان شناسایی‌شده است که به زودی با حمایت های لازم بخش زیادی از واحدها به چرخه تولید باز می گردند.

انتهای پیام/