افزایش مصرف سرانه برق خانگی قمی‌ها
افزایش مصرف سرانه برق خانگی قمی‌ها

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم گفت: سرانه مصرف برق از سال 91 به ازای هر تعرفه خانگی دو هزار و 263 کیلووات بوده که این آمار در سال گذشته به دو هزار و 726 کیلو وات در سال اضافه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، مهدی آهنین‌پنجه ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات ساختمان شرکت توزیع نیروی برق استان قم برگزار شد، با اشاره به اینکه بیش از ۵۵۹ هزار مشترک برق از خدمات شرکت توزیع برق استان قم بهره‌مند می‌شوند، تصریح کرد: در استان قم ۷۷۵ مگاوات پیک مصرف، نزدیک به ۱۰ درصد تلفات برق و ۱٫۴۳ دقیقه خاموشی به ازای هر مشترک داریم.

وی با بیان اینکه نیروگاه‌های تولید پراکنده در سال گذشته نزدیک به ۵۰ مگاوات بوده است، اظهار کرد: سرانه مصرف از سال ۹۱ به ازای هر تعرفه خانگی دو هزار و ۲۶۳ کیلووات بوده که این آمار در سال گذشته به دو هزار و ۷۲۶ کیلو وات در سال اضافه شده است که یکی از علل اصلی این افزایش نصب کولرهای گازی است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم ضمن تقدیر از مشارکت رسانه‌ها در حوزه مدیریت مصرف اضافه کرد: باید تلاش کنیم تا سقف مصرف را کاهش دهیم تا در کشور شاهد خاموشی نباشیم.

وی از بهره‌برداری از ظرفیت چهار پست فوق توزیع با ظرفیت ۲۲۰ مگاولت آمپر یاد کرد و ادامه داد: سال گذشته به ظرفیت این پست‌ها ۲۰۵ مگاولت اضافه شده است و امیدواریم در سال جاری این پست‌ها در برخی از اماکن از جمله حرم مطهر اضافه شود.

آهنین‌پنجه با اشاره به اینکه سال گذشته در بخش برق کمتر از ۳۰۰ میلیارد تومان پول از مردم گرفته‌ایم، تصریح کرد: فقط یکی از پروژه‌های شرکت توزیع برق تهران ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است و در بخش توزیع نیز ۱۳۰ میلیارد هزینه نگهداری انجام شده است و با توجه به افزایش هزینه‌ها می‌توان گفت که وزارت نیرو بیشتر از پولی که از مردم گرفته در بخش برق سرمایه‌گذاری کرده است.

وی با بیان اینکه استان قم نزدیک به ۱۰ درصد مصرف برق منطقه‌ای تهران را دارد، مطرح کرد: از اول مهرماه قبض کاغذی در قم چاپ نمی‌شود.

آهنین‌پنجه یادآور شد: روزانه هشت تا ۱۰ مورد سرقت داریم و سال گذشته فقط ۵۱ تن سیم برق سرقت شده است سال گذشته بیمه باید ۶۰۰ میلیون تومان برای جبران خسارات مشترکین پرداخت می‌کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم ادامه داد: بیش از ۵۰ هزار مگاوات مصرف برق کشور است و ۴۰ درصد از تولید برق برای بخش خصوصی است به همین علت دولت باید دو برابر رایانه به پرداختی‌های مردم اضافه کند.

وی تصریح کرد: بیشترین تراکم، سرقت و حجم مصرف را در منطقه نیروگاه شاهد هستیم به همین علت شاهد قطعی‌های بیشتری در این منطقه هستیم و احمد امیرآبادی نماینده مردم قم به صورت مستقیم این خاموشی‌ها را پیگیری می‌کند.

آهنین‌پنجه یادآور شد: در سطح ملی به دنبال این بودند که ۱۰۰ مگاوات خاموشی به استان قم اختصاص دهند اما با هماهنگی‌ها و پیگیری‌های لازم این مشکل را رفع کردیم.

وی عنوان کرد: ۷۷ میلیون کیلووات ساعت مصرف برق روشنایی سال گذشته استان قم بوده که امروز با تدابیر و اقدامات لازم به ۶۲ میلیون کیلووات رسیده است.

همچنین، داوود سلیمانیان مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان قم طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به مشارکت مشترکینی از جمله کشاورزان در راستای کاهش مصرف در ساعات پیک، استان قم مصرف متعادل در محدوده مجاز دارد که ساعات پیک در استان از ۱۲ الی ۱۷ و سه ساعت بعد از غروب آفتاب است که این ساعات برای صنعت برق استان قم بسیار بحرانی است.

وی اضافه کرد: برای مدیریت پیک مشترکین در فصل تابستان برنامه‌های مختلفی را از بهمن‌ماه دنبال کرده‌ایم؛ طرح‌های مشوق مختلفی برای مشترکان درنظر گرفته شده است به‌عنوان نمونه مشترک کشاورزی در صورت داشتن چهار ساعت خاموشی ۲۰ ساعت رایگان دریافت می‌کنند.

در ادامه این نشست، سید محمد انجمن‌زاده مدیر امور و فوریت‌های برق شرکت توزیع نیروی برق استان قم با بیان اینکه وزارت نیرو و شرکت‌های توزیع به دنبال افزایش خدمات غیرحضوری خود هستند، گفت: یکی از اقداماتی که از سال گذشته با توجه به شرایط و خاموشی‌ها تصمیم‌گیری شد ارائه خدمات اینترنتی با استفاده از مرکز ۱۲۱ بوده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه پاسخ‌گویی بدون اپراتور در سامانه ۱۲۱ دنبال می‌شود، مطرح کرد: علت‌ها و زمان خاموشی‌ها با استفاده از ظرفیت‌های جدیدی که برای این مرکز درنظر گرفته شده است به اطلاع مشترکان خواهد رسید.

انتهای پیام/