برنامه عزاداری‌های محرم در مسجد مقدس جمکران
برنامه عزاداری‌های محرم در مسجد مقدس جمکران

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران با اعلام برنامه‌های مسجد مقدس جمکران برای محرم حسینی، گفت: برگزاری آئین‌های استقبال از محرم و اذن روضه‌خوانی، مراسم مرثیه‌سرایی و سخنرانی و شیرخوارگان حسینی ازجمله این برنامه‌ها است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت الاسلام یاسین حسین آبادی درباره برنامه های ماه محرم مسجد مقدس جمکران، اظهار کرد: آئین استقبال از محرم حسینی سه شنبه، ۵ شهریورهمزمان با مراسم دعای توسل با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید حسین مومنی و مداحی و روضه خوانی حاج سعید حدادیان در میعادگاه منتظران برگزار شد.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران ادامه داد: آئین اذن روضه خوانی در محرم حسینی و تعویض پرچم مسجد مقدس جمکران نیز غروب روز جمعه، ششم شهریور ماه همزمان با قرائت زیارت شریف آل یاسین برگزار می شود.

وی با بیان اینکه ویژه برنامه های محرم حسینی از شنبه، ۷ شهریور ماه رسماً در مسجد مقدس جمکران آغاز می شود، گفت: شعار «بنفسی انت و اهلی و مالی» با نگاه به زندگی شهدای ایران، کشمیر، عراق، سوریه، یمن، بحرین، نیجریه و … به عنوان مصادیق عینی در عمل به این شعار، برای ویژه برنامه های محرم انتخاب شده است.

حسین آبادی اضافه کرد: مراسم شبانگاهی مسجد هر شب از ساعت ۲۱ و ۲۰ دقیقه با قرائت زیارت عاشورا آغاز شده و در ادامه حجت الاسلام میرزامحمدی برای زائران و عزاداران به سخنرانی پرداخته و محمدی پور، ذاکر اهل بیت علیهم السلام مرثیه خوانی می کند.

وی در ادامه بیان کرد: مراسم صبحگاهی مسجد در دهه نخست محرم حسینی نیز هر روز صبح از ساعت ۷ با قرائت زیارت عاشورا در مسجد امام علی(علیه السلام) میعادگاه منتظران برگزار می شود.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران تصریح کرد: نخستین جمعه ماه محرم مصادف با ۱۵ شهریور ماه نیز آئین جهانی «شیرخوارگان حسینی» همزمان با دعای ندبه همراه با سخنرانی حجت الاسلام بنیادی و مرثیه خوانی علی مهدوی نژاد، ذاکر اهل بیت(علیهم السلام) برگزار می شود.

وی درباره برنامه های این مسجد مقدس برای تاسوعا و عاشورای حسینی، اعلام کرد: مراسم مقتل خوانی ظهر عاشورا توسط حجت الاسلام عزلتی مقدم همراه با روضه خوانی حاج رضا ایزدی برگزار می شود. همچنین، غروب روز عاشورا زیارت ناحیه مقدسه که سوگواره امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) برای مصائب سیدالشهداء(علیه السلام) است، در مسجد مقدس جمکران قرائت می شود.

حجت الاسلام حسین آبادی با بیان اینکه در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی از صبح میزبان دسته‌جات و هیئت های عزاداری هستیم، ابراز کرد: نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی به امامت آیت الله مرتضی مقتدایی در میعادگاه منتظران اقامه می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اطعام زائران و برپایی ایستگاه های صلواتی همراه با عرضه انواع دمنوش ها به زائران و عزاداران نیز در برنامه های محرم حسینی مسجد مقدس جمکران پیش بینی شده است.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : مرکز خبر مسجد مقدس جمکران