اجرای طرح «بصیرت عاشورایی» در ۴۰ بقعه شاخص قم
اجرای طرح «بصیرت عاشورایی» در ۴۰ بقعه شاخص قم

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: طرح «بصیرت عاشورایی» و خیمه‌های معرفت ویژه ماه محرم در 40 بقعه استان قم اجرایی می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: امسال هم مردم با حضور خود در قالب هیئات‌های مذهبی و با محوریت بقاع متبرکه، دهه اول ماه محرم را گرامی می‌دارند و عزای حسینی را برپا می‌کنند و در این بین متولیان موقوفات هم نهایت همکاری و مساعدت را خواهند داشت.

وی افزود: دستگاه‌های فرهنگی نیز مانند همیشه وارد میدان می‌شوند، اداره کل اوقاف استان قم نیز تا حد مقدورات خود از مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر حمایت لازم را خواهد داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به وظایف ذاتی سازمان اوقاف و ادارات کل آن در استان‌ها گفت: این فعالیت‌ها در چند بخش تدوین و اجرایی می‌شوند؛ سازمان اوقاف چند طرح مهم را به استان‌ها ابلاغ کرده که نخستین مورد آن، طرح «شمیم حسینی» است.

وی ادامه داد: این طرح در سراسر کشور اجرایی می‌شود و شامل حمایت مالی از مراسم عزای حسینی و فعالیت‌های مربوط به هیئات‌های مذهبی است، هرچند این حمایت‌های محدود هستند و نمی‌توانیم بسیاری از اقدامات هیئات‌های را پوشش دهیم ولی به هر حال وظیفه ماست که در هر سطح ممکن این کار را انجام دهیم.

اسکندری با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد: قرار شده سازمان تبلیغات هیأت‌هایی را به اوقاف معرفی کنند تا حمایت‌های لازم صورت بگیرد؛ ۱۰۵ هیأت مذهبی در استان قم از سوی سازمان تبلیغات اسلامی استان به اوقاف معرفی شده‌اند و در نمایشگاهی که پیش از ماه محرم برگزار شد، حواله‌هایی برای تامین مایحتاج هیأت‌ها از سوی اوقاف به آنها اهدا شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: دیگر طرح اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، گسترش روضه‌خوانی، وعظ و خطابه و نیازمندی‌های فکری جامعه با همکاری متولیان موقوفات است؛ در این طرح هر جا که نیاز احساس شود، توجه بیشتری خواهد شد.

وی ادامه داد: روضه‌خوانی در بازار از جمله این نیازهاست که امسال با هماهنگی‌های صورت گرفته با برخی بازاریان، مقرر شده برخی هزینه‌های این کار از سوی آنها و نیز متولیان موقوفات تامین شود تا شاهد برگزاری روضه‌خوانی‌ها باشیم همچنین با مدیران پاساژها هم جلساتی داشته‌ایم و آنها اعلام آمادگی کرده‌اند در طول ماه‌های محرم و صفر، حمایت‌های لازم را از برگزاری مراسم روضه‌خوانی، وعظ و خطابه داشته باشند.

اسکندری با بیان اینکه این امور در ارتقا سطح فرهنگی، فکری و مذهبی مردم نقش بسزایی دارند گفت: بنا به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، ۴۰ بقعه استان قم در طول ماه‌های محرم و صفر، علاوه بر مراسم عزاداری همیشگی، خیمه‌های معرفت بصیرت عاشورایی برپا می‌شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم به همایش «شیرخوارگان حسینی» اشاره و خاطرنشان کرد: این همایش جمعه ۱۵ شهریورماه در آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) برگزار خواهد شد.

وی افزود: طرح «لبیک یا حسین(ع)» نیز با حضور هیأت‌ها و دستجات عزاداری استان قم به میزبانی آستان مقدس شاه سید علی(ع) امشب شنبه ۹ شهریورماه برگزار می‌شود.

اسکندری همایش «رهروان زینبی» را مورد توجه قرار داد و گفت: این همایش ویژه بانوان بوده و در دوازدهمین روز ماه محرم در آستان مقدس امامزادگان موسی مبرقع(ع) و شاه سید علی(ع) برگزار خواهد شد.

موکب اوقاف قم در سامرا برپا می شود

مدیرکل اوقاف استان قم درباره اقدامات این اداره کل برای اربعین حسینی خاطرنشان کرد: اربعین امسال هم مانند سال گذشته، موکب اوقاف استان قم در شهر سامرا کشور عراق برپا می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، تعداد زائران اربعین در سال جاری بیشتر از سال‌های قبل خواهد بود بنابراین برنامه‌ریزی لازم برای میزبانی از آنها صورت گرفته تا نماینده شایسته‌ای از سوی مردم قم در عراق باشیم.

اسکندری خاطرنشان کرد: همزمان با اربعین حسینی، موکب‌هایی نیز در برخی بقاع متبرکه استان قم به ویژه حرم‌های مطهر امامزادگانی که در مسیر تردد زائران قرار دارند موکب‌هایی برای خدمت‌رسانی به زائران حسینی برپا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه رسیدگی به قبور شهدای مدفون در بقاع متبرکه نیز بر عهده این اداره کل خواهد بود گفت: بهسازی این قبور در قالب طرح‌های مختلف و طی دوره‌های گوناگون زمانی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: روشنگری پیرامون پرهیز از برخی بدعت‌ها و خرافات که گروهی در قالب عزاداری انجام می‌دهند، توسط مبلغان اوقاف صورت می‌گیرد البته این وظیفه‌ای همگانی است و همه باید نسبت به امر به معروف و نهی از منکر اهتمام داشته باشند.

اسکندری با اشاره به اجرای طرح وقف مشارکتی به نام نامی امیرالمومنین(ع) در استان قم گفت: این طرح با هدف توسعه فرهنگ وقف در سطح جامعه صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : زهرا زنگنه