رونمایی از نردبان ۴۰ متری امداد و نجات آتش‌نشانی قم
رونمایی از نردبان ۴۰ متری امداد و نجات آتش‌نشانی قم

نردبان 40 متری امداد و نجات و اطفای حریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم امروز رونمایی شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، آیین رونمایی از نردبان ۴۰ متری امداد و نجات و اطفای حریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم و تجلیل از آتش‌نشانان نمونه، پیش از ظهر امروز با حضور دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار، عبدالله جلالی رئیس شورای شهر و دیگر اعضای شورای شهر و مدیران شهری در ایستگاه ۲۱ سازمان آتش‌نشانی برگزار شد.

نردبان ۴۰ متری امداد و نجات و اطفای حریق ساخت اتریش است که ارتفاع کاری آن ۴٠ متر از سطح زمین و ظرفیت سبد آن ۵ نفر و ظرفیت وزنی آن ۵٠٠ کیلوگرم است.

این نردبان دارای شوت نجات برای نجات افراد بوده و دارای لوله کشی و مانیتورینگ آب در ارتفاع است؛ این نردبان مجهزترین خودرو نردبان آتش نشانی دنیا بوده و در کشور ٢۵ دستگاه از آن وجود دارد.

سیستم ضد واژگونی از مهم ترین امکانات این خودرو بوده و توسط آن به صورت همزمان ١٨ نفر قابل نجات هستند. شوت نجات این نردبان هزار درجه قابلیت تحمل دما دارد و ظرف ۵٠ تا ۶٠ ثانیه در ارتفاع مستقر می‎شود.

شهرداری قم سال ۹۶ درخواست خریداری این نردبان را به قیمت ۵.۳ میلیارد تومان به شرکت تولیدکننده ارسال کرده و ساخت آن حدود دو سال زمان برده است. قیمت تقریبی این نردبان در حال حاضر حدود ۱۸ میلیارد تومان است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در این مراسم با بیان اینکه در چند سال اخیر اقدامات متعددی در شهر قم صورت گرفته است اظهار کرد: نزدیک به ۳۰۰ نیرو جذب آتش نشانی شده و تجهیزات خوبی خریداری شده اما اگرچه رشد نزدیک به ۴٠٠ درصدی در تجهیزات و امکانات و نیروی انسانی داشتیم ولی کمبودهایی داریم که باید به دنبال رفع آنها باشیم.

شهردار قم هم در این مراسم با اذعان به اینکه تجهیزات و امکانات با حضور آتش نشان شجاع اهمیت پیدا می‌کند، افزود: باید روی تقویت روحیه شجاعت و ایثارگری بین آتش نشانان بیشتر کار شود که هم اکنون هم آتش‌نشانان در این زمینه زبان‌زد هستند.

سقائیان‌نژاد با اشاره به امکانات گسترده‌ای که در سال‌های اخیر برای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم تامین شده است، افزود: برخی کلانشهرها همین یک نردبان را هم ندارند و با قیمت فعلی تهیه این تجهیزات برایشان میسر نیست و باید قدر این امکانات دانسته شود.

انتهای پیام/د

 

  • منبع خبر : روابط عمومی شهرداری قم