برپایی موکب حرم حضرت معصومه(س) در عمود ۱۰۸۰
برپایی موکب حرم حضرت معصومه(س) در عمود ۱۰۸۰

موکب حرم حضرت معصومه(س) در محل عمود 1080 مسیر نجف تا کربلا برپا می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، هادی محمود نژاد عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در پژوهشکده علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به اینکه موکب حرم حضرت معصومه(س) از ۱۶ تا ۲۷ مهرماه و در مسیر نجف تا کربلا برپا می‌شود اظهار کرد: این موکب در ۱۳ حوزه کاری فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد که در ۶ محور صورت می‌گیرد.

وی افزود: ۲۰۰ نفر از خدام آستان حضرت معصومه(س) در این موکب مشغول به فعالیت خواهند شد.

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه این بخش‌ها شامل حوزه‌های فرهنگی، فنی و مهندسی، منابع انسانی، حراست، مهمانسرا، خدمات رفاهی و اسکان، امکانات و تشریفات، تبلیغات و رسانه، خدمات درمان و بخش ویژه خواهران هستند گفت: این موکب در ۶ محور فرهنگی، انتظامی امنیتی، درمانی، رفاهی و اسکان و فنی و مهندسی به زائران خدمات ارائه خواهد نمود.

وی ادامه داد: مساحت موکب آستانه کریمه اهل‌بیت(س) ۹ هزار مترمربع در نظر گرفته شده که ۴ هزار مترمربع آن مسقف خواهد بود و برای اسکان زائران، ارائه خدمات فنی و مهندسی و ایستگاه‌های صلواتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محمودنژاد با بیان این‌که ظرفیت اقامت زائران در این موکب بین ۳ تا ۵ هزار نفر در نوبت‌های مختلف است، خاطرنشان کرد: در حوزه خدماتی رفاهی بخش‌هایی ازجمله ایستگاه‌های صلواتی، توزیع غذا، مایحتاج زائران، ویلچر، کارگاه خیاطی، کفاشی، اسکان و نظافت مستقر خواهد شد.

وی تصریح کرد: باوجوداینکه مسائل امنیتی مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی بهتر از سال‌های گذشته مدیریت و ساماندهی شده، ولی مسئولان حرم حضرت معصومه(س) همانند سال‌های گذشته به امنیت روانی زائران و فضای موکب توجه ویژه نموده‌اند.

مدیر موکب آستان حضرت معصومه(س) نیز در این نشست خبری گفت: با توجه به این‌که حدود ۴۰ درصد از شرکت‌کنندگان در پیاده‌روی اربعین بانوان هستند، برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای ارائه خدمات به این قشر انجام شد.

ابراهیم اسلام‌پناه افزود: بیش از ۲ هزار مترمربع فضای اسکان برای بانوان فراهم و مایحتاج موردنیاز آن‌ها تهیه‌شده است.

وی با بیان اینکه تمهیداتی اندیشیده شده است تا از نظر سرمایش و گرمایش، آسایش زائران فراهم شود گفت: سال گذشته حدود ۲۵۰ هزار نفر برای استفاده از ایستگاه‌های صلواتی موکب مراجعه کردند که امسال نیز خدماتی برای پذیرایی این تعداد از زائران فراهم‌شده است.

حجت‌الاسلام جواد بهشتی‌پور مدیرکل روابط عمومی و تبلیغات حرم حضرت معصومه(س) نیز در این نشست اظهار کرد: برگزاری مراسم قرائت زیارت عاشورا، مراسم سخنرانی و عزاداری، روایتگری شهدا، سخنرانی بزرگان و مرثیه‌سرایی از برنامه‌های روزانه موکب حضرت معصومه(س) خواهد بود.

وی افزود: یادواره شهدای مقاومت، محفل ویژه قرآنی با مشارکت حشدالشعبی و حضور قاریان برتر کشور ایران و عراق و مجلس ویژه بانوان اربعین از دیگر برنامه‌های موکب آستان می‌باشد.

مدیرکل روابط عمومی و تبلیغات آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: در بخش بانوان نیز علاوه بر خدمات رفاهی مناسب، ۷۰ هزار هدیه فرهنگی برای کودکان و خردسالان و ۴۰ هزار بسته بهداشتی ویژه کودکان و مادران توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به برپایی یادمان شهدای مقاومت با اجرای طرح زیارت نیابتی، اهدای ختم قرآن و صلوات به روح شهدای مقاومت و خاطره‌گویی، اظهار کرد: زیارت مجازی حضرت معصومه(س) توسط عینک‌های فراهم شده با استفاده از تصاویر ۳۶۰ درجه‌ای از آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س)، نمایش و سرود خیابانی، اجرای طرح راهنمای زائر و رسیدگی به امور گمشدگان، تکریم و استقبال از زائران توسط خادمین کلاه نشان‌دار از دیگر خدمات مواکب آستان مقدس است.

بهشتی پور عنوان کرد: سال گذشته حدود ۱۲۰ ارتباط زنده و برنامه‌های تولیدی مختلف در شبکه‌های ملی، استانی و برون مرزی داشتیم و امسال نیز این پایگاه رسانه‌ای با قدرت کار خود را انجام می‌دهد؛ برای اولین سال استقرار تیم شبکه‌های برون مرزی امید است که بتوانیم خدمات شایسته‌ای ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت اسکان بانوان یک و نیم برابر شده‌ است افزود: خدمات رفاهی ویژه‌ای در اختیار بانوان قرار خواهد گرفت؛ اهدای ۷۰ هزار هدیه فرهنگی به رده سنی کودکان و خردسالان، برگزاری حلقه‌های معرفتی و معارفی در بخش بانوان از بخش‌های ویژه موکب آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) است.

گفتنی است موکب حرم حضرت معصومه(س)، طی ۱۴ روز در محل عمود ۱۰۸۰ مسیر نجف تا کربلا برپا می شود.

انتهای پیام/

  • نویسنده : صدرالدین فلاح