اجرای ده‌ها برنامه ویژه دهه وقف با محوریت بقاع متبرکه در قم
اجرای ده‌ها برنامه ویژه دهه وقف با محوریت بقاع متبرکه در قم

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: ده‌ها برنامه با محوریت بقاع متبرکه و با موضوع توسعه فرهنگ وقف در جامعه، طی دهه وقف امسال اجرایی خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت دهه وقف اظهار کرد: برنامه‌های مختلفی برای این دهه تدارک دیده شده که با محوریت بقاع متبرکه در سراسر استان قم اجرایی خواهند شد

وی افزود: این دهه فرصتی برای آشنایی بیشتر مردم با مقوله وقف است همچنین شرایط ویژه‌ای برای توسعه وقف ایجاد می‌کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه وقف مختص یک سازمان نیست گفت: این مسئله مربوط به آحاد جامعه اسلامی می‌شود، زیرا حرکتی الهی و انسانی است که اگر آن را به طنابی تشبیه کنیم، یک سر این طناب در قلب انسان و سر دیگر به عرش خداوند متصل است.

وی ادامه داد: کسانی که در خدمت وقف هستند یا از آن بهره‌ای می‌برند، افرادی هستند که این طناب را گرفته و به خداوند نزدیک می‌شوند.

اسکندری خاطرنشان کرد: کسانی که در حوزه وقف و نگهداری از موقوفات مسئولیت دارند، خود را به خداوند نزدیک‌تر کرده‌اند به شرط اینکه امین وقف باشند و خیانتی نکنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه وقف از جمله کارهایی است که به وسیله آن می‌توان به قرب الهی دست یافت گفت: نکته مهم در این زمینه آن است که با توجه به تغییر و تحولاتی که در جامعه ایجاد می‌شود، باید مردم را نسبت به نیازهای روز آگاه کرد تا وقف‌ها به سمت این نیازها سوق یابند.

وی با اشاره به برخی نیازهای جدید در حوزه وقف عنوان کرد: وقف‌های جدید باید با نیازهای امروز منطبق باشند تا نفع حداکثری برای اجتماع داشته باشند که از آن جمله می‌توان به وقف برای توسعه علم و فناوری اشاره کرد.

اسکندری با بیان اینکه هنوز در حوزه آموزش، پژوهش و تحقیقات نیازمند وقف‌های بیشتر و جدیدتری هستیم گفت: با توجه به اینکه ایران اسلامی در مرحله خیزش علمی قرار دارد باید تلاش کنیم این حرکت به سرمنزل مقصود برسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های دهه وقف پرداخت و افزود: همایش عمومی وقف در سیزدهمین روز آبان ماه، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و با سخنرانی آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار خواهد شد، در این همایش از برخی دست اندرکاران حوزه وقف در اقشار مختلف تجلیل می‌شود.

وی به برگزاری نمایشگاه وقف در مزار مقدس شیخان اشاره و خاطرنشان کرد: این نمایشگاه هشتم آبان ماه با حضور آیت‌الله سعیدی امام جمعه قم و تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) افتتاح می‌شود و تا سیزدهم آبان ادامه خواهد داشت.

اسکندری از برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوع وقف در بقاع متبرکه شاخص استان قم خبر داد و گفت: در این نشست‌ها صاحب‌نظران به بیان دیدگاه‌های خود پیرامون وقف می‌پردازند؛ ۱۰ بقعه یعنی آستان مقدس امامزادگان سید معصوم، جعفر شهید، ابراهیم، احمد، عبدالله ابیض و جمال‌الدین(علیهم السلام) میزبان این نشست‌ها خواهند بود.

مدیرکل اوقاف قم غبارروبی ۱۰ بقعه متبرکه استان قم را از دیگر برنامه‌های دهه وقف در سطح استان دانست و افزود: خدمت‌رسانی پزشکی و خدمات درمانی با استفاده از عواید موقوفات در چهار بقعه شامل آستان مقدس امامزادگان جمال‌الدین، جعفر شهید و ابراهیم و محمد(علیهم السلام) و مزارش شیخان، برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری و برپایی زنگ انشاء وقف در ۶ مدرسه از دیگر برنامه‌های این دهه به شمار می‌روند.

اسکندری به برپایی خیمه‌های معرفت به مناسبت دهه وقف در پنج بقعه شاخص استان قم اشاره و تصریح کرد: در طول دهه وقف امسال، شاهد افتتاح و بهره‌برداری از برخی پروژه‌های عمرانی و آغاز عملیات اجرایی برخی دیگر از این طرح‌ها خواهیم بود.

وی ادامه داد: دیدار با علما و مراجع و بزرگان دینی، برگزاری مسابقات ورزشی در بقاع متبرکه ناحیه دو با محوریت آستان مقدس امامزاده جعفر شهید(ع) و برگزاری محفل انس با قرآن در چهار بقعه از دیگر برنامه‌های دهه وقف امسال در سطح استان قم است.

مدیرکل اوقاف استان قم افزود: در مجموع ۵۸ نفر از مبلغان روحانی اوقاف در برنامه های دهه وقف امسال مشارکت دارند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : صدرالدین فلاح