مسابقه کتابخوانی «تنها زیر باران» در قم برگزار می‏‌شود
مسابقه کتابخوانی «تنها زیر باران» در قم برگزار می‏‌شود

رئیس موسسه حماسه ۱۷ از برگزاری مسابقه کتابخوانی «تنها زیر باران» با موضوع زندگی شهید مهدی زین‌الدین خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حسین کاجی امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از برنامه‌های این مؤسسه، برگزاری مسابقه کتابخوانی «تنها زیر باران» روایت زندگی شهید مهدی زین‌الدین است.

رئیس موسسه حماسه ۱۷ با ذکر این مطلب که شهید زین‌الدین علمدار شهدای قم است،گفت:شهید فرمانده لشگر است و این کتاب می‌تواند به خصوص برای قشر نوجوان و جوان برای الگوگیری مناسبی باشد.

وی با اشاره به علت انتخاب این کتاب برای مسابقه افزود:این کتاب از ابتدای تولد شهید زین‌الدین تا موقع شهادت را بیان کرده و بر خلاف برخی کتب که به مقطعی از زندگی یک شهید پرداخته است.

کاجی با بیان اینکه مقطع فرماندهی لشکر شهید زین‌الدین با همه اهمیت به نظر من شاخص‌ترین مقطع زندگی ایشان نیست تصریح کرد:مطقع شاخص زندگی ایشان زمانی است که در سن ۱۹ سالگی مسئول عملیات سپاه سوسنگرد میشود.

وی با بیان اینکه سه کتاب برای شهید زین‌الدین از جمله پا به پای زین‌الدین و تنها زیر باران توسط این موسسه منتشر شده است اظهار کرد: کتاب اول چون بیش از هزار صفحه است و تنها سخنان شهید زین‌الدین است مناسب برای مسابقه نبود لذا تنها زیر باران به عنوان کتاب مسابقه در نظر گرفته شد و هر کسی با هر سن و سال و جنسیت آن را بخواند در سبک زندگی او مفید خواهد بود.

کاجی یادآورشد: این مسابقه اولین مسابقه بومی برای شهدای قم است؛ سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم و سپاه، صدا و سیمای قم و ستاد کنگره شش هزار شهید استان قم در برگزاری این مسابقه همکاری دارند؛ زمان این مسابقه از ۱۳ آبان به عنوان روز استکبارستیزی تا ۱۲ بهمن ماه ۹۸ است و علاقه‌مندان برای تهیه آن می‌توانند به فروشگاه‌های کتاب در سراسر کشور مراجعه کنند.

وی افزود: جوایز این مسابقه هم شامل اهدای سه میلیون تومان به سه نفر اول به عنوان کمک هزینه کربلا، ده جایزه کمک هزینه مشهد به مبلغ یک میلیون تومان و صد کارت هدیه صدهزار تومانی به صد نفر است.

کاجی با بیان اینکه قم مرکز تحولات فرهنگی کشور است، ولی کاری به صورت اختصاصی برای شهدا نشده است تصریح کرد: این موسسه مردم نهاد به صورت موقوفه است و در مورد شهدای قم به فعالیت می‌پردازد.

وی افزود: از سال ۹۰ کار این موسسه با جمع‌آوری آثار شهدای استان قم آغاز شد؛ حدودا ۶۰۰ ساعت فیلم زمان جنگ از رزمندگان  و ۲۳ هزار سند عملیاتی جمع‌آوری شد همچنین نزدیک به هزار ساعت صدای بی سیم و هدایت عملیات و سخنرانی‌های مرتبط با جنگ جمع شده است.

رئیس موسسه حماسه ۱۷ با بیان اینکه بالای ۳۰۰ ساعت صوت سخنرانی و هدایت عملیات و … از شهید زین‌الدین داریم تصریح کرد: نزدیک به ۸۰ جلد کتاب توسط این موسسه تاکنون نوشته شده که ۶۵ سردار لشگر ۱۷ در قالب این کتب معرفی شده‌اند و برخی کتب همانند خط عاشقی هم به صورت موضوعی برای منبری‌ها و مداحان تدوین شده است.

وی افزود:از سال ۹۰کار این موسسه باجمع آوری آثار شهدای استان قم آغازشده که حدود ۶۰۰ساعت زمان جنگ از رزمندگان و ۲۳هزار سند عملیاتی و نزدیک به هزار ساعت صدای بی سیم و سخنرانی جمع آوری شده است.

کاجی اضافه کرد:خودسازی به سبک شهدا از دیگر آثار تولید شده موسسه است که اگر جوانان به آن مراجعه کنند برایشان مفید است همچنین کتاب اقتصاد مقاومتی در راستای فرمایشات حضرت آقا نشر یافته است؛ همچنین برای شهدای شاخص، کتاب ۱۶ سال بعد توسط خانم حسینی نوشته شده که اولین پرفروش‌ترین کتاب شهید در قم بود.

کاجی در پایان با بیان اینکه اسناد عملیات‌های لشگر ۱۷ در قالب ۴ جلد کتاب تدوین شده است اظهار کرد: از کارهای دیگر مصاحبه شفاهی با عمده والدین شهدا در قالب تولید فیلم از ایشان است که بخش کوتاهی از آن به شهید خانواده اختصاص دارد؛ در این راستا ۲۸۰۰ پدر و مادر شناسایی و مورد مصاحبه قرار گرفتند و هزاران خاطره به نفس آنان تولید شد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی