برگزاری ۱۷ برنامه به مناسبت بزرگداشت علامه طباطبایی
برگزاری ۱۷ برنامه به مناسبت بزرگداشت علامه طباطبایی

۱۷ برنامه به مناسبت بزرگداشت علامه طباطبایی از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی در قم و برخی شهرهای کشور برگزار خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، محمدباقر خراسانی،مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی، امروز، ۱۸ آبان‌ماه در تشریح برنامه‌های پنجمین سال برپایی بزرگداشت علامه طباطبایی گفت: مجمع عالی حکمت اسلامی دارای ۲۳۰ عضو پیوسته در قم، ۶۸ عضو در شعبه شیراز و ۳۸ عضو در شعبه اصفهان است و از مجموعه آن، پایگاه و باشگاه فلسفه‌ گرایان ایجاد شده است.

وی گفت: در قم ۱۱ گروه علمی به صورت مستمر فعالیت دارند و تاکنون ۱۳۳۵ جلسه علمی تشکیل شده است و آخرین گروه هم فلسفه غرب بوده است که به نقد، ترجمه و تعاملات فلسفی با دنیای غرب می‌پردازد.

خراسانی تصریح کرد: در طی سال ۱۳۹۷ و نیمه اول سال ۹۸ با فراز و نشیب در حوزه نشر روبرو بودیم، ولی با این حال انتشارات مجمع موفق شد در سال ۹۷، در بیستمین کتاب سال حوزه هم به عنوان ناشر و هم مرکز برتر پژوهشی معرفی بشود.

خراسانی با بیان اینکه تا دو سال آینده باید ۴۰ عضو پیوسته از استادان فلسفه در دنیا شناسایی و به عضویت درآوریم، اظهار کرد: امسال دوازدهمین دوره آموزشی بلندمدت را برگزار کردیم و ۷۶ موضوع درسنامه منتشر شد و کلاس‌های آن در حال برگزاری است.

خراسانی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷، ۱۷ برنامه به مناسبت ارتحال ایشان برگزار شد، تصریح کرد: تا پایان ۹۷، ۵۲ برنامه در طول این چند دوره برگزار شده و دبیرخانه دائمی بزرگداشت علامه هم در حال ایجاد است و امسال پنجمین ویژه برنامه بزرگداشت از ۱۸ تا ۳۰ آبان برگزار خواهد شد.

وی افزود: تاکنون ۱۷ برنامه تنظیم شده است که ۱۱ برنامه گروه‌های علمی مجمع در قالب نشست تخصصی برگزار می‌کنند و ۵ نشست علمی هم در قم، تبریز، مشهد، تهران و شیراز خواهیم داشت؛ همچنین گردهمایی علوم عقلی هم برگزار می‌شود، البته اصفهان و مرند هم درخواست‌هایی برای برپایی همایش داشته‌اند.

خراسانی بیان کرد: دهمین گردهمایی استادان علوم عقلی و نخبگان حوزه علوم عقلی در دارالقرآن علامه طباطبایی  با سخنرانی آیت‌الله جوادی آملی در روز چهارشنبه، ۲۲ آبان ماه، بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد و دو تن از استادان علوم عقلی هم سخنرانی خواهند کرد.

مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی ادامه داد: تاکنون در چند دوره بزرگداشت‌های علامه، مجموعه مطالب و سخنرانی‌ها در قالب کتاب و یادنامه علامه طباطبایی منتشر شده است و مجموعه مباحث امسال هم تا قبل از ویژه برنامه‌های ششم نشر خواهد یافت و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

خراسانی بابیان اینکه این مجمع دارای شعباتب در اصفهان،شیراز،اصفهان است؛گفت:تبریز و تهران هم درخواست تاسیس شعبه داشته اند؛ولی تا کنون زیر ساخت های آن تامین نشده است.

وی بیان کرد: در تبریز و تهران هم برنامه‌هایی در این زمینه تدارک شده است که نشست‌های تهران در حوزه علمیه مروی برگزار خواهد شد و محوریت بحث هم اخلاق و معنویت از دیدگاه علامه طباطبایی بحث خواهد شد که مرتبط با بیانیه گام دوم انقلاب است.

روز حکمت اسلامی ثبت شود

خراسانی در ادامه گفت:چندسال است که ۲۴ آبان ماه را به عنوان روز حکمت اسلامی برای ثبت در تقویم کشور ارائه کرده‌ایم، همچنین جایزه جهانی حکمت اسلامی را پیشنهاد کردیم، ولی هنوز مورد موافقت قرار نگرفته است.

وی در پایان گفت:این مجمع زیر نظر سه تن از مراجع یعنی آیت‌الله جوادی آملی، سبحانی و مصباح یزدی اداره می‌شود،ولی متأسفانه حتی کمترین حمایت مالی در طول سالیان اخیر از مجمع انجام نشده است،سالهای قبل بودجه مصوب فرهنگی داشته‌ایم که با حذف بودجه‌های فرهنگی نتوانسته‌ایم مبلغی جذب کنیم.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی