تئاتر قم به سمت خصوصی‌سازی پیش می‌رود
تئاتر قم به سمت خصوصی‌سازی پیش می‌رود

رئیس انجمن تئاتر قم با بیان اینکه این استان درحوزه تئاتر کودک و نوجوان استعدادهای و پیشینه قوی دارد گفت: تئاتر قم درحال حرکت درمسیر خصوصی‌سازی است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، علی فرحناک در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به روند اجرایی بیست و یکمین جشنواره تئاتر استانی قم،اواخر سال ۹۷ فراخوان این جشنواره اعلام و ۳۷ نمایشنامه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

وی افزود: نمایشنامه‌های ارسالی به دبیرخانه این جشنواره بازخوانی و ۲۱ نمایش پس از تمرین توانستند به مرحله بازبینی برسند که تعداد ۷ نمایش منتخب برای مرحله نهایی این جشنواره پذیرفته شد.

رئیس انجمن تئاتر استان قم با بیان اینکه طبق قانون جشنواره تئاتر درکشور باید نمایش گروه‌های منتخب پیش از مرحله نهایی به نمایش عموم برسند گفت: هر نمایش ۱۵ شب در ماه‌های  اخیر به اجرای عمومی مردم رسیده که با استقبال خوب علاقه‌مندان مواجه شد.

وی تاکید کرد: برگزاری مسابقه کتابخوان، برگزاری کارگاه‌های تخصصی آموزشی با موضوع تئاتر کودک و نوجوان، تئاتر اسطوره و درام و همچنین نشانه شناسی تئاتر از جمله سرفصل های آموزشی این جشنواره است ضمن اینکه درحاشیه این جشنواره چهار کارگاه آموزشی در زمینه نمایش نامه‌نویسی، بازیگری و اقتصاد نمایشی برنامه ریزی شده‌است.

فرحناک توجه به استعدادیابی و آموزش هنرمندان و علاقه مندان مستعد از جمله الویتهایی بود که مورد توجه قرار گرفت و جلسه نقد و بررسی آثار به نمایش در آمده در قم برگزار میشود که مستعدین و دانش آموزان در الویت هستند.

رئیس انجمن تئاتر قم ابراز کرد: نمایش (بمانی رفتی، بمانی رفته ای) به کارگردانی محمدرضا شاهمردی، نمایش (وداع با اسلحه) به کارگردانی شاهین سلطانی، نمایش (مهندس واشینگ کلوز) به کارگردانی ابوالفضل بلغندر و همچنین نمایش (اشک خدا) با کارگردانی مرضیه بنی علی از جمله آثار راه‌یافته به مرحله نهایی این جشنواره هستند.

وی ادامه داد: نمایش (پنج متری اول، بن بست سوم) به کارگردانی احمد شریفی فرد، نمایش (رأس ساعت پنج) به کارگردانی مهناز رود ساز و همچنین نمایش (غسال خان)به کارگردانی رضا جعفری از دیگر آثار راه‌یافته به مرحله نهایی بیست و یکمین جشنواره تئاتر استانی قم است.

فرحناک با بیان اینکه مرحله نهایی این جشنواره از ۲۱ آبان ماه در قم آغاز می‌شود، ادامه داد: بلیت‌های این جشنواره به صورت حضوری و همچنین از طریق سامانه قابل خریداری است ضمن اینکه علاقه‌مندان با خرید بسته‌های ویژه امکان حضور درکارگاه‌های تخصصی این جشنواره را خواهند داشت.

رئیس انجمن تئاتر قم برگزاری ۲ نمایشگاه تخصصی درحاشیه این جشنواره از جمله نمایشگاه پوستر تئاتر و عکس تئاتر را از جمله ویژگی‌های ممتاز این دوره از جشنواره دانست و گفت: ۳۲ اثر عکاسی از عکاسان استان در قالب نمای عکس تئاتر در حاشیه این جشنواره به نمایش درخواهد آمد.

وی وجود ۵۰۰ هنرمند تئاتر، ۲۰ استاد هنر تئاتر و ۷۰ لیسانس تئاتر در حوزه‌های مختلف کارگردانی، نمایشنامه‌نویسی، طراحی لباس، طراحی صحنه و گریم از جمله ظرفیت‌های تئاتر استان قم است.

فرحناک با بیان اینکه:قم دارای بیش از هشت گروه تئاتر فعال از جمله گروه تئاتر آئین، امروز، ایده، عرشیان، طراوت، سایه روشن، خانه پرواز و گروه تئاتر گاراژ تیاتر می‌باشد.

وی در پایان گفت:چشنواره تئاتر امسال ،جشن امید به فردایی روشن است،موضوع هایی ارزشی از جمله دفاع مقدس و ارزش های اخلاقی از موضوعات دارای الویت در این جشنواره بوده است،وآیین اختتامیه این جشنواره روز دوشنبه ساعت ۱۸ در تالار شهید آوینی قم برگزار میشود و از برگزیدگان عکس و پوستر تئاتر استان تقدیر خواهد شد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی