مراسم افتتاحیه جشنواره تئاتر استانی قم برگزار شد/ تجلیل از پیشکسوت تئاتر قم
مراسم افتتاحیه جشنواره تئاتر استانی قم برگزار شد/ تجلیل از پیشکسوت تئاتر قم

مراسم افتتاحیه بیست و یکمین جشنواره تئاتر استانی در خانه نمایش قم برگزار شد و از زحمات جواد طاهری به عنوان پیشکسوت تئاتر قم تجلیل شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، بیست و یکمین جشنواره تئاتر قم با حضور گروه‌های نمایشی، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از پیشکسوتان عرصه تئاتر قم در خانه نمایش قم آغاز به کار کرد.

براساس برنامه ریزی صورت گرفته مدیران گروه‌های نمایشی که در بخش مسابقه این جشنواره اثر داشتند لحظاتی پشت تریبون حاضر شدند و سخن گفتند.

ابوالفضل بلغندر کارگردان نمایش مهندس واشینگ کلوز با اشاره به اینکه استاد سمندریان از اساتید شهیر عرصه تئاتر ایران، معتقد بود که «ما تئاتر کار می‌کنیم به این دلیل که در بهشت نیستیم» اظهار کرد: پس قرار است این تئاتر ما را به بهشت، دوستی، مهربانی و با هم بودن برساند.

وی افزود: لازم است کمی تامل کنیم و بیندیشیم آیا تئاتر که ما کار می‌کنیم شامل این موارد می‌شود و اینکه آیا به بهشت رفتن، دوستی، مهربانی و با هم بودن باور داریم؟

کارگردان نمایش مهندس واشینگ کلوز بیان کرد: باید تامل کرد و اندیشید که رقابت‌ها تا چه اندازه می‌تواند جلوی دوستی‌ها را بگیرد و یا موجب دوستی‌ها شود.

وی با بیان اینکه همه گروه‌های نمایشی در جشنواره تئاتر استان قم میزبان هستند، گفت: ما باور داریم دبیر جشنواره و تمام عوامل میزبان هستند و مهمانان این جشنواره تماشاگرانی هستند که اگر نباشند ما اجرایی نخواهیم داشت.

جشنواره تئاتر فرصتی برای همدلی

علی فرحناک دبیر بیست و یکمین جشنواره تئاتر استانی قم نیز با بیان اینکه مراسم افتتاحیه جشنواره برای دادن دست دوستی و برادری برگزار شده است، گفت: در این جشنواره قرار است رقابت‌های سالمی صورت بگیرد و دوستی‌ها بعد از پایان جشنواره نیز ادامه پیدا کند.

وی با تاکید براینکه جشنواره تئاتر جشن هنرمندان نمایش است، تصریح کرد: باید در این جشن شاد بود و خوشحال باشیم که تئاتر بهانه ای است که دور هم جمع شویم و با یکدیگر صحبت کنیم.

دبیر بیست و یکمین جشنواره تئاتر استان قم اضافه کرد: جشنواره تئاتر فرصتی است تا بتوانیم حرف‌های دلمان را بزنیم و فضایی ایجاد شود که بیش از پیش با یکدیگر دوست و همدل باشیم.

وی افزود: گاهی اوقات زیبایی‌های خاصی در دورهمی‌های تئاتری بوجود می‌آید و این جمع شدن‌های صمیمی موجب همدلی و برطرف کردن مشکلات دیگر اعضا می‌شود.

فرحناک ادامه داد: لازم است صمیمت ادامه دار باشد و در جمع‌های صمیمی تئاتر اگر یکی از اعضا مشکل مالی یا خانوادگی دارد و یا اینکه اگر لازم است هم فکر و هم سخن داشته باشد با او همراه شویم.

وی با اشاره به شعار این جشنواره بیان کرد: به این شعار به عنوان یک شعار بی ارزش نگاه نکنیم و می‌خواهیم این شعار را همه با هم احیا کنیم زیرا که فردا برای ما روشن است.

دبیر بیست و یکمین جشنواره تئاتر قم گفت: موجب خرسندی است که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به دنبال تدوین سند چشم انداز تئاتر قم است تا برای سال‌های آینده برنامه و هدف مشخص تعیین و تدوین شود.

وی از تمام هنرمندان تئاتر استان قم درخواست کرد که برای تدوین سند چشم انداز تئاتر قم برنامه‌های مختلفی را پیشنهاد دهند تا در صورتی که بودجه ای تخصیص یافت بدانیم چه مطالباتی را باید دنبال کرد.

ارزش های تئاتر قابل وصف با زبان نیست

جواد طاهری مدیرخانه نمایش استان قم نیز با ابراز خرسندی برای حضورش روی صحنه تئاتر گفت: اگر صد بار دیگر متولد شوم به طور قطع به صورت مجدد به روی صحنه برمی‌گشتم.

وی افزود: افسوس می‌خورم که روزهایی را سپری کردم که متوجه این نبودم در چه حرفه شرافتمندانه ای مشغول کار هستم زیرا ارزش‌های این کار را نمی شود با زبان بیان کرد.

مدیرخانه نمایش استان قم اضافه کرد: از قرن‌ها پیش از میلاد مسیح (ع) چراغ تئاتر می‌سوزد و تا کنون روشن است.

وی با توصیه بر ضرورت اندیشه به جوانانی که وارد این عرصه شدند، گفت: آینده پیش روی تمام جوانانی است که در این راه گام نهادند و باید برای رسیدن به فردایی روشن بیش از پیش تلاش کرد.

طاهری بیان کرد: باید به اندازه ای تلاش کرد که اگر قرار شد در فضای بزرگتری مشغول شوید، به اندازه ای ظرفیت خود را بالا ببرید که با وزش نسیم کمر خم نکنید.

وی با تاکید براینکه تا نفس در وجود دارم دست از آموزش برنمی دارم، عنوان کرد: امروز بیش از هر زمانی این رسالت را بردوش خود دارم تا آنچه تجربه کرده ام و آموخته ام را به نسل‌های بعدی انتقال دهم.

در بخش پایانی این برنامه جمعی از هنرجویان از جواد طاهری به عنوان پیشکسوت تئاتر قم که برای بهبود حال تئاتر قم به صورت جدی گام بر می‌دارد، با اهدای شاخه‌های گل تقدیر کردند.

انتهای پیام/د