جشنواره ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان هاست
جشنواره ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان هاست

یکی از داوران بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم گفت: جشنواره ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان هاست و هنرمندان با نظرات داوران آشنا می شوند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، کوروش نریمانی در حاشیه برگزاری بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم اظهار کرد: هنرمندان تئاتر قم بسیار مستعد هستند و کارهایی ارائه می کنند که در اندازه های خوبی به اجرا در آمده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از هنرمندان قمی به دلیل استعداد خاصی که در عرصه هنرنمایش دارند، توانستند در سطح کشور خوش بدرخشند، گفت: در جشنواره تئاتر استان قم به جوانان به خوبی میدان عمل داده شده و نیاز جدی به آموزش و کسب تجربه دارند.

داور بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم ادامه داد: برگزاری کارگاه های آموزشی در کنار برگزاری جشنواره می تواند یک اقدام بسیار مثبت باشد هرچند که زمان و امکانات یک کارگاه آموزشی در موثر بودن آن بسیار تاثیرگذار است.

وی همچنین زمان را در برگزاری کارگاه ها بسیار موثر دانست و گفت: زمان برای اینکه مدرس بتواند مقوله ای را به صورت عملی برای هنرجویان مطرح کند در طول یک جلسه نمی شود و زمان کمی است و برای تاثیر بهتر این کارگاه های آموزشی باید چندین جلسه به صورت دوره ای برگزار شود تا نتیجه مطلوب را از آن دریافت کرد.

نریمانی با اشاره به نقاط قوت برگزاری کارگاه های آموزشی یک روزه گفت: این نوع کارگاه های آموزشی می تواند به عنوان یک مقدمه و یک راهگشا برای هنرجویان باشد تا آنان را برای ادامه آموزش و ادامه تمرین به شیوه صحیح هدایت کند.

وی، تاثیر برگزاری جشنواره ها را برای جلب مردم برای دیدن نمایش ها مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از مضرات برگزاری جشنواره های تئاتر در شهرستان ها ، احاطه کردن کارهای نمایشی در جشنواره هاست و این تصور نادرست را برای هنرمندان بوجود آورده که تنها برای جشنواره ها اثر نمایشی تولید کنند.

مدرس ورکشاب کارگردانی بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم ادامه داد: متاسفانه مسئولان فرهنگی نیز در جشنواره ها به تماشای آثار نمایشی در اجراهای عمومی اهمیتی نمی دهند در حالی که اصل بر اجراهای عمومی است.

وی، نقاط قوت برگزاری جشنواره ها را مورد توجه قرار داد و گفت: جشنواره ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان هاست و هنرمندان جوان با تجربیات یکدیگر و سوژه های جدید، اتفاقات جدید و نظرات داوران آشنا می شوند که حضور در جشنواره ها می تواند کمک خوبی برای تولید کارهای بهتر باشد.

نریمانی عنوان کرد: جشنواره ها زمانی می توانند تاثیرگذار باشند که به صورت یک گردهمایی از اجراهای عمومی تدوین شود و لازمه این مسئله اجراهای مستمر نمایش ها  است که باید در سطح شهرستان ها انجام شود و بعد در کنار آن جشنواره ها را نیز داشته باشیم.

وی افزود: در صورتی که نمایش های خوب و با کیفیتی روی صحنه ببریم می توان تئاتر را در سبد فرهنگی خانواده ها اضافه کرد و این مسئله زمانی رخ می دهد که مهارت تئاتر را به خوبی بیاموزیم.

این مدرس برجسته تئاتر کشور، اضافه کرد: تئاتر یک مهارت است که باید به شیوه صحیح آن را فرا گرفت و در صورتی که چنین شود، بی شک مخاطب برای دیدن نمایش ها جذب می شود.

انتهای پیام/د