همایش «نقش علم اصول در تفسیر قرآن کریم با محوریت تفسیر المیزان» در قم برگزار می‌شود
همایش «نقش علم اصول در تفسیر قرآن کریم با محوریت تفسیر المیزان» در قم برگزار می‌شود

رئیس انجمن اصول فقه حوزه گفت: همایش «نقش علم اصول در تفسیر قرآن کریم با محوریت تفسیر المیزان» به همت این انجمن و دارالقرآن علامه طباطبایی با سخنرانی آیت الله سبحانی در قم برگزار می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم، حجت الاسلام سید صادق محمدی در نشست خبری  با اصحاب رسانه ابعاد گوناگون و ظرفیت‌‌های علم اصول در دین و سایر علوم را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: علم اصول یکی از مهمترین علوم حوزوی به شمار می‌رود که قابلیت دارد که از بعد بین المللی و جهانی به این علم توجه شود.

رئیس انجمن اصول فقه حوزه با تبیین معنای علم اصول گفت: این علم بیان کننده گزاره‌‌های دینی است و در این راستا انجمن اصول فقه حوزه با تشکیل پنج حلقه علمی با عناوین نقد و بررسی مسائل موصول، تاریخ موصول، اصول مقارن، فلسفه علم اصول و تطبیقات علم اصول مباحث علمی این علم را دنبال می‌کند.

وی با عنوان اینکه ما معتقدیم علم اصول فقه می‌تواند در زمینه تفسیر قرآن تحولاتی شگرف بوجود بیاورد، بیان کرد: در این راستا سعی داریم تفسیری با سبقه علم اصول در مجامع علمی تعریف کنیم.

محمدی در ادامه گفت:علم اصول ظرفیت بالایی دارد و تنها شامل حوزه های حوزوی را در نمیگیرند و دامنه گسترده ای دارد و منطق و متون را در برمیگیرد.

رئیس انجمن اصول فقه حوزه در ادامه سخنان خویش از برگزاری همایشی در زمینه نقش اصول فقه در تفسیر قرآن کریم خبر داد و عنوان کرد: این همایش روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه با سخنرانی آیت الله سبحانی برگزار می‌شود.

وی عنوان این همایش را «نقش علم اصول در تفسیر قرآن کریم با محوریت تفسیر المیزان» ذکر کرد و گفت: انجمن اصول فقه می‌خواهد در این همایش علاوه بر اینکه اصول و نقش آن را به جامعه علمی نشان دهد، اصول فقه در المیزان را نیز معرفی کرده و همچنین یک روز را نیز به نام علم اصول مشخص کند.

محمدی از ارسال مقالات فراوان به انجمن اصول فقه حوزه خبر داد و گفت: از مجموع مقالات ارسلی سه مقاله برتر در روز چهارشنبه تجلیل می‌شود.

رئیس انجمن اصول فقه حوزه در بخش دیگری از سخنان خویش با بیان اینکه علامه طباطبایی در زمینه اصول و فقه مغفول مانده است، افزود: برای معرفی این ویژگی‌های علامه، انجمن اصول فقه با مشارکت بیت آن مرحوم تصمیم دارد شرحی به کتاب حاشیه کفایه الاصول علامه طباطبایی را معرفی کند.

وی در پایان گفت: همچنین از نگارش کتابی با شرح بر مبانی اصولی علامه طباطبایی نگارش خواهد یافت، تصریح کرد: همایش دیگری نیز در طول سال برگزار می‌شود که یکی از ابعاد آن معرفی حاشیه کفایه الاصول علامه طباطبایی است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی