کتاب‌فروشی‌هایی که یک به یک ناپدید می‌شوند
کتاب‌فروشی‌هایی که یک به یک ناپدید می‌شوند

نیویورک، شهری که روزگاری نویسندگان بسیاری را به جهان معرفی می‌کرد حالا به خاطر ظهور فناوری‌های جدید از جمله کتاب‌های الکترونیک و تغییر عادات کتاب‌خوانی در حال از دست دادن کتاب‌فروشی‌هایش است.

کتاب‌فروشی‌ها مثل «تلفن سکه‌ای» و «مغازه‌های تعمیر ماشین تایپ‌های دستی» در حال ناپدید شدن از صحنه شهری نیویورک هستند.

محله منهتن نیویورک در سال ۱۹۵۰ میلادی ۳۸۶ کتاب‌فروشی داشت که این تعداد در سال ۲۰۱۵ به ۱۰۶ مورد کاهش یافته و امسال همین تعداد نیز اُف داشته و به پایین‌تر از ۸۰ کتاب‌فروشی رسیده است. زمانی بلوار چهارم بین میدان یونیون(اتحادیه) و «آستور پلِیس» تقریبا ۵۰ کتاب‌فروشی کتاب‌های دست دوم و عتیقه داشت و حالا از آن ۵۰ کتاب‌فروشی تنها یکی باقی مانده که آن هم «کتاب‌فروشی «آلاباستِر» در بلوار چهارم، خیابان دوازدهم واقع شده است.

شهری که روزگاری نویسندگان بسیاری را به جهان معرفی می‌کرد حالا به خاطر ظهور فناوری‌های جدید از جمله کتاب‌های الکترونیک و تغییر عادات کتاب‌خوانی در حال از دست دادن کتاب‌فروشی‌هایش است.

در نیویورک ادبی بسته شدن یکی دیگر از کتاب‌فروشی‌ها به گونه‌ای بحران ایجاد می‌کند و گهگاه شرایطی اورژانسی به وجود می‌آورد. در ماه ژانویه، کتاب‌فروشی «دراما» اعلام کرد که دیگر توان پرداخت کرایه سنگین مغازه را ندارد، «لین منوئل مِرِندا» خالق نمایش موزیکال و موفق «همیلتون» در برادوی به همراه سه نفر از همکارانش برای خرید این کتاب‌فروشی پا پیش گذاشتند. این دومین مداخله مِرِندا در این زمینه بود. او در سال ۲۰۱۶ نیز کمپینی برای حمایت از کتاب‌فروشی‌ای که ترکیدن لوله به بخش عمده‌ای از کتاب‌هایش خسارت وارد کرده بود تشکیل داد و آن را از ورشکستگی نجات داد. لیکن این اقدامات فرهنگ‌مدارانه تکی نمی‌تواند جلوی جریان‌هایی عظیم در کلان شهر نیویورک را بگیرد.

کتاب‌فروشی «وست‌سایدر بوکس» نیز اعلام کرد که تاریخ اجاره نامه‌اش منقضی شده و مغازه‌اش را برای همیشه جمع خواهد کرد همین خبر باعث شد دوست‌داران کتاب به مغازه او هجوم برده و با خرید و کمک‌های مالی مبلغ ۵۰ هزار دلار برایش جمع‌آوری کردند که همین نجات‌بخش کتاب‌فروشی شد.

کتاب‌فروشی «استرَند» که بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی مستقل نیویورک است و ساختمان خود را دارد به سختی توانسته خود را از فشارهای اقتصادی برهاند و جان سالم به در کند. در چنین شرایطی دولت و مقامات شهر نیویورک به آمازون که بزرگ‌ترین فروش‌گاه اینترنتی کتاب در جهان است پیشنهاد داده تا با کمک تشویقی و یارانه‌ای به میزان ۳ میلیارد دلاری، ساختمان مرکزی خود را در منطقه «کوئین» احداث کند.

حال کتاب‌فروشی‌های مستقل نیویورک از چندین جبهه تحت فشار هستند. از رقابت با آمازون که قدرت فزاینده فروشش عرصه را برای کتاب‌فروشی‌های فیزیکی تنگ کرده گرفته تا کتاب‌های الکترونیکی و تبلت و گوشی‌های هوشمند همگی کتاب‌فروشی‌های این شهر را هدف قرار داده‌اند و به نوبت در حال ناپدید کردن کتاب‌فروشی‌های نیویورک هستند.

تحلیل آماری عادات مطالعه، کاری دشوار و پیچیده است اما خبر خبر بد این است که میزان مطاله در بین آمریکاییان کاهش یافته است. شروع کاهش میزان سرانه مطالعه از زمان پیدایش تلویزیون در خانه‌ها آغاز شد و با هر نسل شتاب بیشتری گرفت.

برخی جامعه‌شناسان بر این عقیده‌اند که مطالعه در حال تبدیل شدن به اقلیّت است و جامعه در حال بازگشت به وضعیت قبل از ظهور سواد جمعی است. متاسفانه آمار تصویری شوم از عادات مطالعه آمریکاییان نشان می‌دهد.

اما حداقل در شهر نیویورک، بزرگ‌ترین مقصر همان نیروی غیرقابل توقفی است که در حال خفه کردن کسب و کارهای کوچک در سراسر این شهر است و آن همان افزایش اجاره ساختمان‌ها و مغازه‌هاست که به مهم‌ترین نگرانی کتاب‌فروشی‌ها بدل شده است.

یکی از دلایل سر به فلک کشیدن اجاره‌ها، سرمایه‌گذاری تاجران در بخش املاک است و در بسیاری موارد ملک و مغازه تخلیه شده و خالی برای صاحبش جهت خرید و فروش از ارزش بیشتری برخوردار است و همین باعث کمتر شدن موارد مغازه‌های اجاره‌ای و در نهایت کمبود مغازه باعث گران شدن اجاره‌ها می‌شود.

کارشناسان بهترین چاره برای جلوگیری از بالا رفتن اجاره مغازه را کنترل تجاری اجاره می‌دانند. یکی دیگر از راه‌ها اعمال مالیات مضاعف بر املاک تجاری خالی است که تعمدا برای گران‌تر شدن خالی نگه داشته شده‌اند.

بسیار غم‌انگیز است از شهری که زمانی نویسندگان بزرگی چون «ترومن کاپوتی» «دوروتی پارکر» «جیمز بالدوین» «ادیت وارتون» «لنگستون هیوز «اَلن گینسبرگ» و نویسندگان بیشمار دیگری را در دامان خود پرورش داده و حال کتاب‌فروشی برای خرید آثار همان نویسندگان اندک است و شاید زمانی برسد که دیگر کتاب‌فروشی در این شهر باقی نماند.

منبع: گاردین

مترجم: علیرضا سپهوند

 

  • منبع خبر : گاردین