دوره کوتاه مدت معارفی «میزبانی آفتاب» در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود
دوره کوتاه مدت معارفی «میزبانی آفتاب» در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود

دوره کوتاه مدت معارفی «میزبانی آفتاب» با هدف تبیین «جایگاه ویژه حضرت معصومه سلام‌الله علیها در میان امامزادگان» ویژه خواهران و برادران از 12 تا 14 آذرماه در آستان بانوی کرامت برگزار می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، صاحب کتاب تاریخ قم در کتابش می‌نویسد که در سال ۲۰۰ مأمون خلیفه عباسی، امام علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام را از مدینه به مرو برای ولیعهدی خود خواست و خواهر ایشان حضرت معصومه سلام‌الله علیها در سال ۲۰۱ به قصد دیدار برادر از زادگاه خود مدینه راهی مرو شد.

گفته شده حضرت معصومه سلام‌الله علیها پس از دریافت نامه برادرشان امام رضا علیه‌السلام، خود را آماده سفر کرده و با کاروانی از بستگان و خویشانِ خود راهی ایران شدند.

حضرت معصومه سلام‌الله علیها در مسیر هجرت خود به ایران به هر کوی و برزن و به هر شهری که می‌رسیدند جایگاه امامت، حقانیت ائمه معصوم و احادیث رسول خدا(ص) را برای مردم بیان کرده و حقیقت ماجرای ولایتعهدی و توطئه مأمون را برای مردم آشکار می‌ساختند؛ به همین دلیل دشمنان اهل‌بیت(ع) به کاروان ایشان حساس می‌شوند.

این بانوی با کرامت چون به ساوه رسیدند دچار جنگ سختی با دشمنان اهل‌بیت(ع) شدند و همه برادران و برادرزادگان ایشان در این جنگ به شهادت رسیدند.

حضرت معصومه سلام‌الله علیها پس از دیدن جنازه‌های غرقه به خون عزیزانش به سختی بیمار می‌شوند و پس از این جریان، خادم خود را امر فرمودند که ایشان را به قم ببرند؛ چون این بانو با کرامت می‌دانستند قم مرکز مریدان و شیعیان اهل‌بیت(ع) است.

هنگامی که حضرت معصومه سلام‌الله علیها به شهر قم وارد شدند، موسی بن خزرج بن سعد اشعری یکی از اشعریان قم و از اصحاب امام رضا علیه‌السلام خدمت حضرت معصومه سلام‌الله علیها رسیدن و مهار شتر حضرت را گرفت و ایشان را وارد قم ساخت و در خانه خویش منزل داد.

حضرت معصومه سلام‌الله علیها، پس از ۱۷ روز در خانه موسی بن خزرج بن سعد اشعری ساکن و به عبادت و راز و نیاز مشغول بودند و در مدت این ۱۷ روز معارف اهل‌بیت(ع) را برای زنان و شیعیان اهل‌بیت(ع) در قم تبیین کرده و پس از ۱۷ روز رحلتی شهادت گونه داشتند.

اکنون عبادت گاه ایشان در منزل موسی بن خزرج در شهر قم، به ستیه یا «بیت النور» مشهور است.

در آستانه ورود به سالروز رحلت شهادت گونه حضرت معصومه سلام‌الله علیها، واحد محافل و مراسم امور فرهنگی خواهران حرم مطهر بانوی کرامت اقدام به برگزاری دوره کوتاه مدت معارفی «میزبانی آفتاب» برای خواهران و برادران کرده است.

این دوره کوتاه مدت معارفی با هدف تبیین «جایگاه ویژه حضرت معصومه سلام‌الله علیها در میان امامزادگان» با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین خوئی برگزار می‌شود.

این دوره کوتاه مدت معارفی از ۱۲ تا ۱۴ آذرماه، از ساعت ۱۵ الی ۱۶:۳۰ در مدرس پنج شبستان حضرت نجمه خاتون سلام‌الله علیها برپا خواهد شد.

تبیین جایگاه حضرت معصومه سلام‌الله علیها در میان فرزندان امام کاظم علیه‌السلام، بیان فضیلت‌های زیارت این بانوی بزرگوار و تبیین کرامات حضرت معصومه سلام‌الله علیها از دیگر اهداف برگزاری این دوره کوتاه مدت معارفی است.

لازم به ذکر است، حضور در این دوره برای عموم خواهران و برادران، آزاد است و نیاز به ثبت‌نام ندارد.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها