طرح‌های جامع حمل و نقل و دوچرخه قم تا پایان سال اجرایی می‌شوند
طرح‌های جامع حمل و نقل و دوچرخه قم تا پایان سال اجرایی می‌شوند

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم از انجام طرح های جامع حمل و نقل و دوچرخه قم تا پایان سال خبر داد و گفت :در طرح جامع تمام سیاست‌های اجرایی در حوزه حمل‌ونقل بیان‌ شده و این مطالعات نقشه راه شهرداری در افق 15 سال آینده خواهد بود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، عباس ذاکریان پیش از امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت ۲۶ آذرماه روز ملی حمل‌ونقل برگزار شد اظهار کرد: همکاری بین شهرداری با خبرنگاران می‌تواند در اتخاذ تصمیمات اثرگذار تفش مهمی دارد.

وی در خصوص حمل و نقل عمومی گفت: تنها حمل‌ونقل عمومی فعال در شهر قم اتوبوسرانی بوده که با مشکلات فراوانی در این حوزه روبه‌رو هستیم، در سال گذشته ۱۰۲ دستگاه اتوبوس خریداری‌شده و ۲۶ دستگاه اتوبوس دیگر قرارداد بسته‌شده که ۶ دستگاه آن وارد ناوگان حمل نقل عمومی شده است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم به طرح تجاری‌سازی حمل و نقل اشاره و خاطرنشان کرد: :در این طرح که مصوبه شورای اقتصاد را دارد پیش‌بینی از محل صرفه جویی سوخت و صادرات سوخت به خودروسازها برای خرید خودرو بودجه و ۵۰ درصد هزینه خودرو را نیز بانک مرکزی با تسهیلات واگذار کند.

وی ادامه داد: تا امروز با ۳ شرکت خودروساز مذاکره کرده و امیدواریم تا هفته آینده این قرارداد قطعی شود، بخش بازسازی اتوبوس‌ها نیز به علت قطع تولید اتوبوس در شرکت‌های خودروساز و قیمت بالای خرید اتوبوس مورد توجه بیشتر شهرداری قم قرار گرفته است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم آخرین واگذاری اتوبوس به شهرداری‌ها را ۱۰ سال گذشته اعلام و خاطرنشان کرد: چنانچه اتوبوسی نیز واگذار شود قیمت اتوبوس‌ها به حدود دو میلیارد رسیده که در توان خرید شهرداری و متقاضی نیست و قم از جمله شهرهایی است که در بازسازی پیشرو است.

ذاکریان آغاز بازسازی اتوبوس‌ها را با ۵۶ اتوبوس مطرح کرد و گفت: اتوبوس‌های بخش خصوصی در صورت ارائه کمکهای دولتی نیز با تخصیص بودجه بلاعوض بازسازی‌شده و هزینه بازسازی آن بین ۱۵۰ میلیون تومان تا ۳۵۰ میلیون تومان متفاوت است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم در  ادامه گفت:خط‌کشی در معابر با سیستم جدید رنگ‌های دوجزئی و طرح و الگو در حال انجام بوده و تابلوهایی که در سه فاز طراحی‌شده در حال نصب و تکمیل است.

وی قم را ضعیف در بحث هوشمند سازی خواند و گفت:در  ۱۰ سال آتی تقاطع به صورت مرکری هوشمند شده و در حال حاضر ۱۰تقاطع به صورت منفرد هوشمند سازی شده است و برای حدود ۱۰تقاطع دیگر در حال برنامه ریزی هستیم‌.

معاون حمل و نقل شهرداری از واگذاری ۱۰ اتوبوس سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به تحریم های جدید در توان شهرداری نیست که اتوبوسهای جدید وارد ناوگان حمل و نقل عمومی کند.

ذاکریان از تدوین نهایی طرح جامع حمل‌ونقل شهر قم با افق ۵ سال و ۱۵ سال تا پایان سال خبر داد گفت:در طرح جامع تمام سیاست‌های اجرایی در حوزه حمل‌ونقل بیان‌شده و این مطالعات نقش راه شهرداری در افق ۱۵ سال آینده خواهد بود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از طراحی ۳ پارک ترافیک خبر داد و افزود: پارک ترافیک پردیسان به مرحله مناقصه رسیده و طراحی این دو پارک تمام‌شده و پارک ۱۵ خرداد نیز توسط سازمان ترافیک تجهیز و ایمن شده و به آموزش‌وپرورش واگذار شده است.

ذاکریان اجرای QRکدها در تاکسی را با تاخیر بیان کرد و گفت:با توجه به مشکلات موجود نتوانستیم به موقع شروع کنیم ولی از اواخر آذر با حدود ۵۰ تاکسی شروع شده است.

وی گفت:طراحی سامانه‌ای متمرکز سما یعنی سامانه ثبت اطلاع سفر، خودرو و راننده خبر داد و گفت:شهرداری نظارت‌ها را از طریق این سامانه انجام داده و اطلاعات خودرو راننده و سفر را کنترل می‌کند و تپ سی نخستین شرکت فعال در قم،قرارداد را امضا کرده است و بعد از اسنپ هم به قرارداد خود را امضا کرد،و نباید نرخ دریارا در حال مطالعه خواند و اظهار داشت: پیاده راه صفاییه و دور شهر آغاز شده و مشاور در حال انجام مطالعات آن بوده تا عابر پیاده بدون تقابل با خودرو حرکت کند و در آینده این طرح به هسته مرکزی نیز تسریع داده می‌شود.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی