افزایش ۶۰ درصدی مراجعه به کمیته امداد در قم
افزایش ۶۰ درصدی مراجعه به کمیته امداد در قم

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم گفت: در 9 ماه امسال،38هزار و 726 نفر به دفاتر کمیته امداد این استان مراجعه و کمک درخواست کرده‌اند که نسبت به سال گذشته 60 درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، اکبر میرشکار در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: درخواست‌ها بیشتر برای تهیه جهیزیه،‌ ودیعه و اجاره مسکن،وام و کمک نقدی بوده که ۹۶میلیارد ریال از محل کمک‌های مردمی برای این پاسخگویی به این درخواست‌ها هزینه شده و نسبت به پارسال۱۰۹ درصد رشد داشته است.

وی افزود: در این مدت حدود۱۹۵ هزار درخواست در کمیته امداد ثبت‌شده، درحالی‌که سال گذشته ۲۲هزار و۸۰۰ درخواست بوده که ۶۹ درصد افزایش‌یافته است.

مدیرکل کمیته امداد استان قم در این مدت ۸۴۴خانواده که نیازمند یک کالا مثل یخچال، گاز، پکیج، بخاری و کولر بودند به کمیته امداد مراجعه نموده‌اند و در راستای پاسخگویی به این درخواست‌ها۲ میلیارد ریال پرداخت‌شده است.

میرشکار بابیان این‌که ورودی و خروجی کمیته امداد قم یکسان شده است گفت:در چند سال گذشته گرچه تورم و هزینه خانواده‌ها بیشتر شده، ولی در زمینه مستمری خانواده‌ها رشد قابل‌توجهی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۲هزار و۴۸۹ خانواده شامل ۳۹هزار و ۸۸۸تَن تحت حمایت مستمر کمیته امداد قم است که از این تعداد،۲۰هزار و ۵۲۵ خانواده مستمری‌بگیر می‌باشند و امسال بیش از۴۳۰ میلیارد ریال به این خانواده‌ها مستمری پرداخت‌شده است که از ابتدای سال تاکنون۴۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال کمک‌های مردمی در قم جمع‌آوری‌شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۴۸درصدی داشته است.

به گفته میرشکار،‌ جمع کمک مستمری کمیته امداد و کمک‌معیشت دولت در هرماه برای خانواده یک نفره ۲ میلیون و ۷۲۵هزار ریال،‌ برای خانواده۲نفره چهار میلیون و ۸۱۵ هزار ریال،‌ برای خانواده سه نفره ۶ میلیون و ۴۸۵هزار ریال،‌ برای خانواده چهار نفره هشت میلیون و ۳۷۰هزار ریال و برای خانواده‌های پنج نفره ۹میلیون و ۶۹۰هزار ریال می‌باشد.

وی بابیان این‌که از سال ۹۵تاکنون دریافتی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد ۵ برابر شده،گفت: در۹ ماه گذشته۴۳۰میلیارد ریال اعتبارات دولت به‌عنوان مستمری به‌حساب خانواده‌ها پرداخت‌شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان قم افزود: هزینه یک میلیارد ریالی برای ۵۸۰سالمند زمین‌گیر، واریز ماهیانه یک‌میلیون ریال برای۹۸۱ کودک زیر ۶ سال نیازمند، هزینه ۲۴میلیارد ریال بابت فرانشیز درمانی، هزینه ۲میلیارد و ۵۳۰میلیون ریال برای یک هزار و ۲۱۳بیمار صعب‌العلاج و پرداخت۲۶ میلیارد ریال حق بیمه تامین اجتماعی برای۲هزار و ۴۰ زن سرپرست خانوار ازجمله این خدمات بوده است.

وی ادامه داد: پرداخت ۶میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال شهریه به دانشجویان تحت پوشش،‌۲ میلیارد و ۱۰۰میلیون ریال کمک‌هزینه به ۱۹۰ دانشجوی دانشگاه سراسری و طلاب و پرداخت پنج میلیارد ریال به چهار هزار و ۱۸۱ دانش‌آموز تحت پوشش پرداخت‌شده است.

میرشکار خاطرنشان کرد: ۳۲هزار و ۴۰۰جفت کفش و ۲۱ هزار دست لباس بین کودکان توزیع‌شده که از محل کمک کمک‌های مردمی و ستاد قاچاق کالا بوده است.

وی اضافه کرد: امسال تاکنون ۱۴واحد مسکن برای مددجویان خریداری‌شده که در مقایسه با سال گذشته ۸۶واحد کمتر بوده است و علت این مساله کاهش اعتبارات،کمک خیران و آورده خانواده‌ها است.

میرشکار افزود: در یک ماه گذشته۲هزار و ۲۰۰حامی برای فرزندان یتیم و محسنین جذب‌شده است و با وجود این‌که یتیم بدون سرپرست در قم وجود ندارد، ولی همچنان بیش از یک هزار تَن از فرزندان محسنین بدون حامی هستند. به گفته میرشکار، صندوق قرض‌الحسنه کمیته امداد نیز به ۲ هزار و ۹۲۰تَن از افراد نیازمند وام قرض‌الحسنه از ۵۰تا ۱۰۰میلیون ریال پرداخت‌نموده است.

مدیرکل کمیته امداد استان قم به خدمات کمیته امداد در حوزه اشتغال اشاره و بیان کرد: در سال جاری ۵۵۰میلیارد ریال برای اشتغال مددجویان اختصاص داده‌شده است که در این راستا یک هزار و ۱۲۷تَن شناسایی شدند که حدود ۴۳۰ میلیارد ریال برای دریافت وام اختصاص یافت که فقط ۴۵۲ تَن موفق به دریافت وام شده‌اند و ۶۵۲تَن به دلیل سخت‌گیری‌ بانک‌های عامل نتوانسته‌اند وام دریافت نمایند.

میرشکار افزود: در این مدت ۵۲۳ تَن از ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون ریال ودیعه مسکن دریافت کرده‌اند و یک هزار و ۵۵۷ خانواده نیز اجاره ماهیانه از ۲ تا سه میلیون ریال دریافت میکنند.

به گفته مدیرکل کمیته امداد قم،اعزام یک هزار و ۳۰۰ خانواده به اردوی زیارتی مشهد مقدس، اعزام ۵۰۰ تَن به پیاده‌روی اربعین، آموزش مهارت زندگی به پنج هزار و ۶۰۰ تَن و بهره‌مندی ۱۳هزار تَن از سایر استان‌ها از برنامه‌های فرهنگی از دیگر اقدامات کمیته امداد قم بوده است.

وی در پایان گفت: در یک سال گذشته ۶۰۰خانواده تحت پوشش کمیته امداد خودکفا و از چرخه فقر خارج‌شده‌اند و نیازمند مستمری کمیته امداد نیستند و در ۱۷ بهمن‌ماه امسال جشن اشتغال و توانمندسازی یک هزار خانواده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی