میانگین مطالعه قمی ها ۱۵ دقیقه در روز است/ رتبه نخست مطالعه کشور در اختیار قمی‌هاست
میانگین مطالعه قمی ها ۱۵ دقیقه در روز است/ رتبه نخست مطالعه کشور در اختیار قمی‌هاست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به آخرین آمار کتابخوانی درکشور و استان گفت: بر اساس مطالعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در زمینه سرانه مطالعه با میانگین 15 دقیقه مطالعه در روز رتبه اول را در کشور دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سید موسی حسینی کاشانی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: میانگین سرانه مطالعه هر ایرانی در کل کشور یک و نیم ساعت در هفته و ۱۳ دقیقه در روز است.

وی با اشاره به برگزاری چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان قم و سومین نمایشگاه تخصصی کودک و نوجوان گفت: این نمایشگاه ۱۳ تا ۲۰ دی ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های قم برگزار می‌شود،برپایی نمایشگاه های کتاب استانی با هدف ایجاد فرصت برای معرفی تازه های نشر به علاقمندان از جمله اولویت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، اظهار کرد: نمایشگاه استانی کتاب در راستای حمایت از حوزه چاپ و نشر، ترویج  کتابخوانی و همچنین معرفی آخرین دستاوردهای حوزه نشر از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

وی گفت: همواره استقبال از نمایشگاه های کتاب قم بسیار بالا بوده و ناشران سراسر کشور علاقه ویژه ای برای ارائه آثار خود در این استان دارند که به دلیل محدودیت مکان برگزرای نمایشگاه، تنها نیمی از این ناشران موفق به حضور در این نمایشگاه می شوند.

حسینی کاشانی نمایشگاه کتاب را بزرگ ترین رویداد فرهنگی استان دانست و تاکید کرد: قم در سال های اخیر در زمینه کتاب کودک و نوجوانان افتخارهای زیادی در سطح کشور کسب کرده است که این نشان از ظرفیت بالای این استان در زمینه تولید آثار در حوزه کودک و نوجوان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، با بیان اینکه استان قم در تولید کتاب دینی رتبه اول کشور را دارد گفت: حضور ناشران برجسته کشوری و همچنین افزودن بخش ویژه کودک و نوجوان، ۲ ویژگی ممتاز این نمایشگاه است که اولویت های مردم در خرید کتاب رمان و داستان، کتاب های دینی و همچنین کتاب های تخصصی و ورانشناسی سه اولویت اول مردم است.

وی خاطر نشان کرد: با اشاره به وعده مسئولان استان برای افتتاح مرکز نمایشگاه بین المللی قم در ابتدای بزرگراه قم به تهران در سال آینده، امیدواریم این موضوع بخشی از نیاز زیرساختی استان در حوزه نمایشگاهی را برطرف کند.

حسینی کاشانی در پایان گفت:نبود مکان مناسب برای برگزاری نمایشگاه در شأن استان را از جمله مشکلات های قم است گفت:با توجه به استقبال زیاد مردم از برگزاری نمایشگاه ها،ظرفیت نمایشگاهی در استان بسیار زیاد است که در صورت تامین زیرساخت های مورد نیاز این نمایشگاه شاهد تحولقابل ملاحضه ای در حوزه فرهنگی قم خواهیم بود.

انتهای پیام/

 

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی