پویش‌های فرهنگی و هنری در خانه بمانیم
پویش‌های فرهنگی و هنری در خانه بمانیم

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم جزئیات پویش‌های فرهنگی و هنری در خانه بمانیم را تشریح کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام امیرعطا جباری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم با توجه با ایام تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به دلیل توصیه‌های وزارت بهداشت، از عموم مردم برای پیوستن به پویش های فرهنگی هنری دعوت کرد. ‌وی گفت: با محوریت ادارات کل فرهنگی و روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اداره کل کتابخانه های عمومی واستان قم در حال اجرای پویش های «مسابقه نقاشی کرونا_را_شکست می دهیم» ویژه کودکان، «هر_کتابدار_یک_کتابخوان» ویژه کتابداران و پویش «#هر_خانه_یک_کتابخانه» ویژه عموم آحاد جامعه هستیم که با اهدافی چون اشاعه فرهنگ کتابخوانی و غنی سازی اوقات فراغت برگزار می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم اظهار کرد: مسابقه‌ای نقاشی از برنامه‌های هنری، تفریحی است که علاوه بر تقویت قوه خلاقیت در کودکان، این گروه سنی را با شیوه برخورد با مشکلات در شرایط سخت آشنا می کند.

جباری تصریح کرد: کودکان گروه سنی ۴ تا ۱۲ سال درباره فعالیت هایی که در ایام تعطیلات برای پیشگیری از  کرونا در منزل انجام می دهند نقاشی های با موضوع کتابخوانی، رعایت نکات بهداشتی و تشکر از جامعه پزشکان و پرستاران را بر اساس قوه تخیل خود ترسیم می کنند.

وی بیان کرد: از ضوابط این مسابقه استفاده از برگه A4 و درج مشخصات فردی اعم از نام و نام خانوادگی، سن، استان، شماره تماس، موضوع نقاشی روی برگه است و به تصاویر ارسالی فاقد مشخصات کامل باشد، ترتیب اثر داده نخواهد شد؛ علاوه بر این که شرکت کنندگان تصاویر نقاشی خود را باید به شناسه iranplir (نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور) از طریق پیام رسان سروش ارسال کنند.

جباری در ادامه افزود: انتشار فیلم معرفی کتاب همراه با مشخصات کامل در فضای مجازی با هشتگ # هر کتابدار_یک_ کتابخوان و ارسال آن به صفحه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور(iranpl) و همینطور ارسال فیلم به شناسه ketabclipadmin در پیام رسان سروش از دیگر برنامه های کتابخوانی در تعطیلات نوروزی است.

وی سپس به راه‌اندازی پویش ملی «هر خانه یک کتابخانه» اشاره کرد و افزود: با توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور که با تعطیلی مراکز مختلفی از جمله کتابخانه‌های عمومی همراه شده، مردم به جز موارد ضروری اغلب زمان خود را در خانه سپری می‌کنند. بر این اساس پویشی ملی با عنوان «هر خانه_ یک_کتابخانه» راه‌اندازی شد که با استقبال خوب اهالی فرهنگ و قلم و خانواده ها همراه شد و در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی این پویش ها در حال برگزاری و اطلاع رسانی است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی اظهار کرد: تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به معنای تعطیلی خدمات کتابخانه ای و تعطیلی کتابخوانی نیست، بلکه کتابداران ما با انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در فضای مجازی با اعضای کتابخانه ها ارتباط دارند و به انتشار مطالب مفید، برگزاری مسابقه‌های مجازی، معرفی کتاب و … مشغول هستند.

وی گفت: راه اندازی این پویش ها، نشان از ارتباط عمیق و صمیمی کتابداران به عنوان مشاوران امین با آحاد جامعه دارد و به منظور در خانه ماندن و جایگزین کردن طرح های فرهنگی و هنری و آموزشی به جای مسافرت به شهرهای مختلف که باعث انتقال و گسترش ویروس کرونا به سراسر کشور خواهد شد، اجرا می شود.

وی افزود: در این برهه از زمان می توانیم تهدید و بحرانی را به فرصت تبدیل کنیم. خواندن کتابهایی که دوست داریم، در پویش «هر خانه یک کتابخانه».

جباری از مردم شریف ایران به ویژه هم استانی های قمی دعوت کرد به صورت خانوادگی به سراغ یکی از کتاب‌های مورد علاقه خود رفته و با ارسال یک عکس با کتاب مورد نظر، خلاصه‌ای از کتاب را به دبیرخانه این پویش پس از انتشار در صفحات وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در فضای مجازی ارسال کنند که در پایان توسط همکاران پرتلاش و خلاق ما در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران داوری خواهد شد و به بهترین ها جوایزی تعلق خواهد گرفت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم در پایان ابراز امیدواری کرد: این طرح‌ها و پویش ها اقدامی موثر در ترغیب و تشویق مردم به ایجاد عادت مطالعه و لذت خواندن شود.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم