لزوم توجه بیشتر به اخلاق و محیط زیست در شورای فرهنگ عمومی استان
لزوم توجه بیشتر به اخلاق و محیط زیست در شورای فرهنگ عمومی استان

مدیرکل محیط زیست استان قم گفت: موضوع اخلاق و محیط زیست یک بحث مهم است و سیاست‌های کلی نظام در راستای محیط زیست در سال 94 توسط مقام معظم رهبری عنوان شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سید رضا موسوی مشکینی در نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست در سالن جلسات اداره‌کل محیط زیست استان قم برگزار شد، گفت:حوزه حفاظت از محیط زیست یک حوزه پر چالش با مشکلات و معضلات ویژه است و وظیفه ی ما بر این است که با اطلاع‌رسانی به موقع و شفافیت کامل مشکلات محیط زیستی استان را حل کنیم.

وی با بیان اینکه ۱۶ خرداد به عنوان روز جهانی محیط زیست از ۴۸ سال قبل نامگذاری شده است،گفت: امسال از ۱۷ تا ۲۱ خرداد با شعار جهش تولید، حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

مدیرکل محیط زیست استان قم با اشاره به اینکه سه ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوا در سطح شهر داریم،تصریح کرد: پیش بینی ما بر این است که در سال جاری حداقل یک ایستگاه دیگر سنجش آلودگی هوا در شهر تاسیس کنیم چرا که برای پایش دقیق اطلاع شهر قم نیازمند حدود ۱۰ ایستگاه سنجش در سطح شهر هستیم که باید برای کنترل الودگی به این تعداد برسیم.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌های ما ورودی خروجی و حاشیه‌های شهر است گفت:از نظر اقتصادی فعالیت در محورهای مواصلاتی یک جذابیت ویژه‌ای دارد و از گذشته نیز شاهد فعالیت واحدهای مختلف در محورهای مواصلاتی استان بودیم.

موسوی مشکینی با اشاره به اینکه حدود ۹۰ واحد در کمربندی امام علی(ع) را پایش کرده و اخطارات لازم را دادیم، تصریح کرد: این وضعیت ورودی و خروجی‌ها در شان کلان شهر قم که مسیر تردد میلیون‌ها مسافر است، نیست.

وی با بیان اینکه موضوع مکان‌یابی دفع پسماندهای صنعتی بر عهده محیط زیست است، یادآور شد: در دهه هشتاد مطالعاتی در سطح استان انجام شد و مکان‌های برای این موضوع مشخص شد ولی متاسفانه آن‌گونه که باید به آن توجه نشد البته مواردی مانند توسعه استان نیز در این راستا موثر بوده که در نهایت موجب سال گذشته یک محدوده جدید را پیشنهاد دهیم که مورد تایید استانداری نیز رسید.

مدیرکل محیط زیست استان قم با بیان اینکه بنا بر وظیفه و رسالت قانونی باید مناطقی را به عنوان پشتوانه‌های زیستی استان مشخص کنیم، اظهار داشت: اگر جوانان بومی و محلی با ما همکاری لازم را نداشته باشند در مدیریت این مناطق با مشکل مواجه می‌شویم و در همین راستا نیز در مدارس حاشیه این مناطق طرح‌های آموزشی ویژه‌ای را برگزار کردیم.

وی گفت:جلسات منظمی با تشکلات مردم نهاد استان و با موضوعات مشخص در راستای تبادل نظر در حوزه مشکلات استان برگزار می‌شود؛ متاسفانه  باکمبود نیروی انسانی مواجه هستیم،گفت:امیدواریم در سال جاری علاوه برعملکرد قابل قبول بتوانیم شاخص های محیط زیستی را ارتقا دهیم.

وی در پایان گفت:اینکه بیش از هزار و ۳۰۰ مورد بازدید از واحدهای صنعتی در سال گذشته انجام و حدود ۳۰۰ اخطاریه صادر شده است، مطرح کرد: در سال ۹۸ حدود ۷۶۵ مورد استعلام برای استقرار و تاسیس واحدهای صنعتی از مراکز گرفته شده است، و کتاب انسان و محیط زیست با تلاش سازمان در سه سال گذشته در مقطع دبیرستان تدریس می شود.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی