پیگیری افتتاح کتابخانه‌های شهدای نوبهار و امام خمینی(ره) در قم
پیگیری افتتاح کتابخانه‌های شهدای نوبهار و امام خمینی(ره) در قم

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی قم با هدف پیگیری افتتاح دو پروژه کتابخانه شهدای نوبهار و امام خمینی (ره) با بهرام سرمست، مقام عالی دولت در این استان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی قم با هدف ارائه گزارشی از فعالیت‌های کتابخانه های عمومی و افتتاح دو پروژه کتابخانه شهدای نوبهار و امام خمینی (ره) استان قم، با بهرام سرمست، استاندار این استان دیدار و گفتگو کرد.

سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در آغاز این دیدار ضمن تشکر از حمایت های استاندار قم بیان کرد: تحقق عدالت اجتماعی با راه اندازی کتابخانه های عمومی در مناطق محروم و آسیب پذیر امکان پذیر است و از آنجا که مخاطبان ما عامه مردم هستند باید از دید مخاطبین به وضعیت فیزیکی و فرهنگی کتابخانه ها نگاه کنیم. وی سپس گفت: اگر کتابخانه ها به عنوان باشگاه فرهنگی و مروج کتابخوانی، بافت فرسوده و ظاهری نامناسب داشته باشند و از منابع کافی برخوردار نباشند جامعه هدف از آن استقبال نمی کند و خدمات رسانی مطلوب به شهروندان با مشکل روبه رو می شود و از این رو بهسازی و مجموعه سازی در کتابخانه ها بسیار حائز اهمیت است.

سجاد عمرانی در ادامه به دو پروژه نیمه کاره نوبهار و امام خمینی (ره) اشاره کرد و افزود: کلنگ زنی احداث این دو باب کتابخانه ۱۰ سال پیش انجام شد که متاسفانه به دلیل کمبود بودجه و تامین اعتبار، افتتاح آن به تعویق افتاد و این در حالی است که اهالی منطقه خواستار بازگشایی هر چه زودتر این کتابخانه ها هستند.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم بیان کرد: تجهیزات و امکانات این دو کتابخانه ها فراهم شده و با تخصیص بودجه موردنیاز این دو پروژه آماده بهره برداری است. وی در ادامه به چندین فقره سرقت از کتابخانه امام علی (ع) اشاره کرد و گفت: این کتابخانه در بافت فرسوده شهری و منطقه آسیب پذیر اجتماعی قرار دارد و با این روند در آستانه تعطیلی قرار می گیرد. وی توجه و ورود استاندار محترم برای رسیدگی به این موضوع و همینطور تخصیص بودجه برای بهسازی آن را خواستار شد.                                    بهرام سرمست، مقام عالی دولت در استان بیان کرد: کتابخانه های عمومی و میزان مطالعه از شاخص های مهم توسعه فرهنگی در کشور است. وی سپس بر ضرورت افتتاح کتابخانه های عمومی شهدای نوبهار و امام خمینی (ره) سال جاری تاکید کرد.

مقام عالی دولت در استان اظهار داشت: متاسفانه جایگاه کتابخانه های عمومی در جامعه مغفول مانده و به همین دلیل مدیریت و اداره کتابخانه ها از اهمیت ویژه ای برای من برخوردار است. وی گفت: بازگشایی کتابخانه های شهدای نوبهار و امام خمینی (ره) علاوه بر افزایش سرانه مطالعه باعث دسترسی آسان مردم به کتاب و همچنین دمیدن روح امید و انگیزه و تحقق گام دوم انقلاب با محوریت کتاب می شود.

استاندار قم همچنین اظهار داشت: با توجه به فراوانی جمعیت در منطقه نوبهار و خیابان امام قم، متاسفانه این مناطق فاقد کتابخانه هستند که با افتتاح این دو باب کتابخانه عدالت اجتماعی، گسترش کتابخوانی و رشد و شکوفایی استعدادها با زیرساخت های توسعه فرهنگی در جامعه محقق می شود.

سرمست در ادامه گفت: کتابخانه امام علی (ع) از جمله کتابخانه هایی است که در منطقه محروم قم واقع شده و پیگیر حفظ مسائل امنیتی این کتابخانه هستیم و بر این باوریم که کتابخانه ها می توانند یکی از راه های کاهش آسیب های اجتماعی و ناهنجاری های اخلاقی و ارزشی با ترویج مطالعه باشند.

مقام عالی دولت در استان در پایان مباحث عمرانی کتابخانه ها، واگذاری کتابخانه امین به نهاد کتابخانه ها، پرداخت نیم درصد شهرداری، تشکیل جلسات انجمن کتابخانه ها و همچنین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی را نیز مورد توجه قرار داد.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم