۴۷ هزار سند مالکیت کاداستری در استان قم صادر شد
۴۷ هزار سند مالکیت کاداستری در استان قم صادر شد

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان قم گفت: از 850 هکتار اراضی ملی که سند داشته‌اند 440 هزار هکتار از اراضی ملی را سند کاداستری داده‌ایم که حاکی از پیشرفت 45 درصدی حدنگار در استان قم بوده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدارقم، سیروس سلامتی امروز نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضاییه به بیان فعالیت‌ها و اقدامات اداره کل ثبت‌اسناد و املاک استان پرداخت و گفت:سازمان ثبت‌اسناد و املاک یکی از سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه و حاکمیتی است که قدمتی صدساله دارد.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان قم گفت:برای ههه ثابت‌شده که در سال‌های اخیر از ثبت سنتی خارج‌ و ۹۰ درصد کارهای ثبت به‌صورت الکترونیکی انجام میشود که باعث سلامت امور،کاهش جابه جایی شهری می‌شود که مراجعه‌کنندگان می‌توانند بدون حضور کارهای خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه تثبیت مالکیت افراد سبب جلوگیری از کوه خواری، تپه خواری و ساحل خواری شده است، افزود: تنظیم روابط عمومی اشخاص از طریق ثبت طلاق و ازدواج ، کاهش دعاوی قضایی و اجرای مفاد اسناد رسمی ازجمله اقداماتی بوده که در این اداره کل در حال انجام است.

سلامتی اضافه کرد: بر دو بحث شبه قضایی اجرای اسناد رسمی و قانون حدنگار و کاداستر در قوه قضاییه تأکید ویژه می‌شود که باید طی یکی دو سال اخیر اجرایی شود که در صورت اجرایی شدن بالای ۲۵ درصد پرونده مراجع قضایی کاهش پیدا می‌کند.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان قم تأکید کرد: در صورت اجرایی شدن کاداستر، فرد پاسخگو بوده و حدود و مقدار مالکیت و مساحت تعیین می‌شود و هیچ‌کس حق تصرف حکمرانی را نخواهد داشت، مساحت کل قم یک‌میلیون و ۱۲۳ هزار هکتار است که ۹۸ درصد از این اراضی ملی است،گفت: اگر بتوانیم به این اراضی سند بدهیم بسیار موفق عمل کرده‌ایم از ۸۵۰ هکتار اراضی ملی که سند داشته‌اند ۴۴۰ هزار هکتار از اراضی ملی را سند کاداستری داده‌ایم که حاکی از پیشرفت ۴۵ درصدی کاداستر در استان قم بوده است.

وی با تأکید بر لزوم تکریم ارباب‌رجوع و رسیدگی به مشکلات آن‌ها اظهار داشت: ۱۰۴ دفترخانه در استان داریم که اگر در روز ۲۰ پاسخ به استعلام داشته باشیم، حجم زیادی از پاسخ به استعلامات را شامل می‌شود.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان قم در پایان گفت: در سال گذشته ۱۸۵ میلیارد تومان توانسته‌ایم پول معوقات بانک‌های دولتی و خصوصی را نقد کرده و به آن‌ها پرداخت کنیم، ۴۷ هزار و۰۷۳ سند مالکیت کاداستری داشته ایم و از ابتدای سال تاکنون ۳۵۰ هزار سند مالکیتی کاداستری صادر شده است.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان قم با بیان مزایای این طرح عنوان کرد: بر اساس اصل ۹۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ثبت‌اسناد غیرمنقول اجباری می‌شود، با انجام این کار از فرار مالیاتی و بی‌نظمی حقوقی و ثبتی جلوگیری به عمل می‌آید و عقود ثبت‌نشده در هیچ‌یک از محاکم قضایی پذیرفته نخواهد شد.

سلامتی با بیان اینکه وکالت فروش و انتقال مالکیت و عزل وکیل یکی از کارهای خوبی بوده گفت:بیشتر املاک قم وکالتی بوده و این در حالی است که وکالت با فوت اشخاص باطل می‌شود، با پیش‌بینی که در قانون انجام داده‌ایم جلوی این کار را گرفته‌ایم و دیگر وکالت‌نامه بدون ثبت‌اسناد انجام نمی‌شود.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان در پایان گفت: در ماده ۹ و سه این قانون تمام دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده‌اند که ظرف ۵ سال نسبت به تعیین تکلیف اموال غیرمنقول اقدام کنند اما دستگاه‌های مهم اقدامی در این رابطه انجام نداده‌اند،از مهم ترین مسائل مهم در تحول قوه قضاییه تنظیم سند رسمی را عنوان کرد و شخصی که مب خواهد معامله انجام دهد باید به مراجع حقوقی مراجعه کند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی