فعالیت ۱۰۲ معدن در قم
فعالیت ۱۰۲ معدن در قم

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت قم گفت:در استان قم 102 معدن با استخراج 158 هزار تن و با ظرفیت اشتغال یک هزار و 296 نفر فعالیت دارد

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، محمد سیجانی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در استان قم ۱۰۲ معدن با استخراج ۱۵۸ هزار تن و با ظرفیت اشتغال یک هزار و ۲۹۶ نفر فعالیت می کنند.

وی افزود: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در دو ماهه اول سال ۹۹ بیش از ۵۹ مصوبه داشته که ۲۱ مصوبه آن انجام و ۳۸ مصوبه دیگر هم در دست اجرا است و در این مدت هم برای ۱۰۵ واحد صنعتی استان مبلغ ۵ هزار و ۶۳۴ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید مصوب و به بانک‌های عامل معرفی و تاکنون سه هزار و ۹۴۶ میلیارد ریال بدون پرداخت مستقیم پرداخت شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن اظهار کرد: در دوماهه نخست سال ۹۹ کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان قم ۵۹ مصوبه داشته که ۲۱ مصوبه آن اجرا و ۳۸ مصوبه در دست اقدام است.

وی بیان کرد: جلسه شورای معادن به ریاست استاندار و با حضور نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد که یک فقره پروانه اکتشاف و صدور یک گواهی کشف به همراه صدور ۵ فقره مجوز برداشت با میزان برداشت ۳۱۰ هزار و ۴۰۰ تن و اشتغال ۳۰ نفر در این جلسه تصویب شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم بیان کرد: شاخص‌های اصلی استان قم در بخش صنعت ارزش افزوده ۳۰ هزار ۹۶۷ میلیارد ریالی دارد که سهم ارزش افزوده بخش صنعت از کل ارزش افزوده استان ۲۰ درصد و هم‌چنین ارزش افزوده معدن استان ۳۳۶ میلیارد ریال است.

وی گفت: سهم ارزش افزوده بخش معدن از کل استان ۲۲ دهم درصد و ارزش افزوده بخش تجارت استان ۶۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است که ارزش افزوده از کل استان در این بخش ۴۱ درصد است.

سیجانی خاطرنشان کرد: در این مدت تعداد ۱۰۵ واحد صنعتی به مبلغ ۵ هزار و ۶۳۴ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید مصوب و به بانک‌های عامل معرفی و تاکنون سه هزار و ۹۴۶ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید بدون پرداخت مستقیم پرداخت شده است؛ در مجموع در سه بخش صنعت، جهاد کشاورزی و گردشگری رونق تولید و انتقالی سال ۹۷ و مستقیم مبلغ ۶ هزار و ۹۳۲ میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی افزود: به طور کلی تعداد ۱۸۱ فقره پروانه بهره‌برداری معدن صادر شده که از این تعداد ۱۰۲ معدن فعال با زمینه اشتغال یک هزار و ۲۹۶ نفر با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۸ میلیارد ریال و با استخراج ۱۵۸ هزار و ۴۳۷ تن دارای بهره‌بردار بوده و در حال فعالیت می‌باشند؛ هم‌چنین ۴۸ فقره معدن در لیست مزایده قرار دارد.

سیجانی در پایان گفت: سهم ارزش افزوده بخش صنعت، معدن و تجارت استان نسبت به ارزش افزوده بخش صنعت، معدن و تجارت کل کشور یک درصد و میزان اشتغال‌زایی در این بخش به ترتیب در بخش معدن، یک هزار و ۴۸۸ نفر و صنعت، ۵۶ هزار و ۵۸۷ و تجارت هم ۸۹ هزار و ۴۷۵ است و سهم اشتغال بخش صنعت، معدن و تجارت استان قم از کل کشور فقط یک و نیم درصد است، وقم ۱۸۱ فقره پروانه بهره برداری معدن صادر و از این تعداد ۱۰۲ معدن فعال بااشتغال یک هزار و ۳۹۶ در حال فعالیت هستند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی