بهره‌مندی ۸۷ درصد روستاهای قم از آب شرب بهداشتی
بهره‌مندی ۸۷ درصد روستاهای قم از آب شرب بهداشتی

مدیرعامل آبفای قم با بیان اینکه در حال حاضر قم بهترین شرایط را در آبرسانی به روستاها دارد گفت: بیش از 87 درصد روستاها بهره‌مند از منابع آبی هستند در صورتی که متوسط کشوری و بین‌المللی بسیار پایین‌تر از این عدد است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، علی جان صادق‌پور که در نشست خبری و به مناسبت سالروز تأسیس شرکت‌های آب و فاضلاب سخن می گفت، با تقدیر از همکاری گسترده رسانه‌های استان در پوشش اخبار حوزه آب و فاضلاب گفت: رسانه‌ها بازوی توانمند دستگاه‌های اجرایی برای انعکاس فعالیت‌ها و بازتاب رضایتمندی یا عدم رضایت مردم هستند.

وی با اشاره به تصویب قانون تأسیس شرکت‌های آب و فاضلاب در سال ۶۹ اظهار کرد: قبل از این تاریخ امورات مرتبط با آب و فاضلاب توسط شهرداری‌ها صورت می‌گرفت و با توجه به وظایف متعدد شهرداری‌ها و تخصصی بودن این حوزه، شرکت‌های آب و فاضلاب تشکیل شدند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با تأکید بر اینکه امروز در قم هیچ خانواری وجود ندارد که مشکل تأمین آب داشته باشد گفت: در حال حاضر تلاش شرکت آب و فاضلاب بر کیفیت‌بخشی به منابع آبی است.

وی با اشاره به تحولات صورت گرفته در خدمات شرکت آب و فاضلاب گفت: ۴ آزمایشگاه پیشرفته در سطح استان که در حد خاورمیانه است وظیفه پایش و رصد وضعیت و کیفیت آب را بر عهده دارد.

صادق‌پور با بیان اینکه بسیاری از خدمات شرکت آب و فاضلاب از طریق سامانه تلفنی ۱۲۲ ارائه می‌شود افزود: امروز شاهد تسهیل ارائه خدمت به شهروندان با استفاده از بسترهای الکترونیکی و حذف مراجعات حضوری هستیم.

وی با اذعان به اینکه در حوزه تولید تجهیزات اقدامات قابل‌توجهی در کشور صورت گرفته است گفت: در دو سال گذشته با کمک نیروهای بومی چند مورد تجهیزات صنعت آب و فاضلاب بومی‌سازی شد و نیاز به خارج کشور از بین رفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در ادامه با بیان اینکه در سال‌های اخیر در تمام ابعاد شاهد تحول هستیم افزود: یکی از مشکلات ما چاپ قبض بود که امروز این مشکل با ارسال پیامکی قبوض به مشترکان از بین رفته و هم به شکل الکترونیکی پرداخت را انجام می‌دهند و این مسئله تبعات مثبت بسیاری را در پی داشته است.

وی با تأکید بر اینکه سامانه تله‌متری در قم جزو پیشرفته‌ترین تجهیزات کنترل صنعت آب و فاضلاب در کشور است گفت: ما از طریق این سامانه می‌توانیم مدیریت کامل بر تجهیزات و سامانه‌ها و تأسیسات و زیرساخت‌های خود داشته باشیم.

صادق‌پور با اذعان به اینکه قم دارای پایدارترین منابع آبی در کشور است افزود: در پایان سال گذشته اتفاق خوبی در کشور و قم رخ داد که شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری یکپارچه شدند و وظایف آن‌ها هماهنگ‌سازی و تجمیع شد.

وی با بیان اینکه بحث آبرسانی روستاها تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است، ابراز داشت:  قبل از انقلاب نهادهای مختلفی کار آبرسانی به روستاها را انجام می‌دادند و عموماً روستاها هم آب نداشتند اما بعد از انقلاب با فرمان حضرت امام(ره) و تشکیل جهاد سازندگی یکی از وظایف جهاد بحث آبرسانی بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اینکه در سال ۷۴ شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی تشکیل شد، یادآور شد: در سال ۸۲ شرکت‌های روستایی از جهاد سازندگی به وزارت نیرو منتقل شد و تحول گسترده‌ای در حوزه آبرسانی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قم بهترین شرایط را در آبرسانی به روستاها دارد، خاطرنشان کرد: بیش از ۸۷ درصد روستاها بهره‌مند از منابع آبی هستند در صورتی که متوسط کشوری و بین‌المللی بسیار پایین‌تر از این عدد است.

صادق‌پور اقدامات این شرکت برای عبور از پیک تابستان را مدنظر قرار داد و گفت: در تابستان گذشته مشکلی در تأمین منابع آبی نداشتیم به دلیل اقدامات صورت گرفته که از آن جمله بازسازی تصفیه‌خانه قم بود.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت فشار و توزیع آب در شبکه و اصلاح و بازسازی آن‌ها و یکپارچه‌سازی سامانه تله‌متری کمک کرد در تابستان ۹۹ بحرانی نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به تحولاتی که از بدو تأسیس تاکنون در شرکت آب و فاضلاب در حوزه آبرسانی شکل گرفته است گفت: انشعابات در سال ۷۱ چهار هزار مورد بوده که به ۳۷۰ هزار رسیده است؛ همچنین انشعاب فاضلاب امروز شهر ۱۲۶ هزار فقره و طول شبکه و خطوط انتقال امروز هزار و ۲۷ کیلومتر است.

وی با بیان اینکه در ابتدای تأسیس شرکت ۶ حلقه چاه در مدار بوده که در حال حاضر بیش از ۱۵۰ حلقه است گفت: در قم تصفیه‌خانه‌ای نداشتیم اما در حال حاضر ۴ تصفیه‌خانه آب و ۵  تصفیه‌خانه‌ فاضلاب در حال فعالیت است.

صادق‌پور با بیان اینکه سامانه تله‌متری در قم نداشتیم که امروز کل شهرهای استان تحت پوشش هستند و ۴ واحد آزمایشگاهی و سیستم جی‌آی‌اس داریم تصریح کرد: امروز سامانه ۱۲۲ بالغ بر ۲۸ نوع خدمت به شهروندان ارائه می‌دهد.

وی عملکرد هفت سال گذشته شرکت آب و فاضلاب را مورد توجه قرار داد و افزود: توسعه و بازسازی شبکه انتقال به طول ۷۱۳ کیلومتر، توسعه و بازسازی شبکه فاضلاب به طول ۳۶۱ کیلومتر، رفع بیش از ۱۴۲ هزار حادثه در بخش آب و فاضلاب، واگذاری بیش از ۱۴۰ هزار فقره انشعاب آب و فاضلاب جزو عملکرد این مدت است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم همچنین اقدامات یکسال اخیر شرکت آب و فاضلاب را مورد توجه قرار داد و گفت: افزایش سطح کیفی آب قم، افتتاح پروژه آبرسانی برای ۱۷ روستای استان که ۲ هزار و ۵۲۴ خانوار از آن بهره‌مند شدند در این مدت صورت گرفته است.

وی از دفع بهداشتی فاضلاب پردیسان به عنوان معضل یاد کرد و گفت: شبکه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب پردیسان اجرا شد و اگرچه رسماً افتتاح نشده ولی امروز تمام پردیسان به شبکه فاضلاب متصل شده است و مشکل فاضلاب پردیسان برطرف شد.

صادق‌پور افزود: این اقدامات با حمایت های استاندار، معاونین استاندار، شورای شهر، شهرداری و مجموعه مدیران استان صورت گرفت.

وی نصب و راه‌اندازی سیستم حفاظت هوشمند تأسیسات و تصفیه‌خانه‌ها، بهسازی تصفیه‌خانه شماره ۲ آب در دودهک و افزایش تولید به میزان ۳۰۰ لیتر، احداث نیروگاه‌های خورشیدی و نیروگاه برق‌آبی را از دیگر اقدامات یکسال اخیر ذکر کرد و افزود: امسال برنامه داریم ۹۰ کیلومتر شبکه آب و فاضلاب را بازسازی کنیم.

انتهای پیام/

  • نویسنده : صدرالدین فلاح