36 بقعه قم میزبان طرح آرامش بهاری می‌شوند/ توقف اجرای طرح یکسان‌سازی قبور در قم
36 بقعه قم میزبان طرح آرامش بهاری می‌شوند/ توقف اجرای طرح یکسان‌سازی قبور در قم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم از اجرای طرح نوروزی آرامش بهاری 98 در 36 بقعه متبرکه استان و با حضور 80 نفر مبلغ روحانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری امروز در نشست خبری با اهالی رسانه با اشاره به طرح «آرامش بهاری» به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های فرهنگی سازمان اوقاف اظهار کرد: این طرح از دو منظر دارای اهمیت است، نخست اینکه نوروز فرصتی است که مسافران و زائرانی از اقصی نقاط کشور در بقاع متبرکه سراسر ایران حضور می‌یابند و دیگر اینکه پرداختن به مسائل فرهنگی با محوریت بقاع متبرکه و تبدیل آنها به قطب فرهنگی وظیفه ذاتی سازمان اوقاف به شمار می‌رود که البته در این بین باید به خدمات رفاهی و اقامتی هم توجه داشت.

وی افزود: در نوروز 98 شاهد برگزاری طرح آرامش بهاری در 36 بقعه استان قم خواهیم بود که 6 مورد از آنها به صورت شاخص و محوری، مجری این طرح هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به این 6 بقعه و مکان مقدس خاطرنشان کرد: خیمه‌های معرفت طرح آرامش بهاری در حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران با مشارکت تولیت این مکان‌های مقدس و در چهار بقعه امامزادگان موسی مبرقع(ع)، کوه خضر نبی(ع)، جعفر(ع) روستای زواریون و عبدالله(ع) روستای قلعه چم به همت اداره کل اوقاف برپا می‌شود.

وی ادامه داد: آستان مقدس امامزاده موسی مبرقع(ع) دارای مرکزیت خاصی در قم است به ویژه اینکه در ایام نوروز و دیگر مناسبت‌ها، شاهد حضور زائرانی از دیگر کشورها به خصوص پاکستان، افغانستان و عراق در این بقعه متبرکه هستیم.

اسکندری با بیان اینکه در گذشته نیروهای اوقاف مجری اصلی طرح آرامش بهاری بوده‌اند گفت: امسال مقرر شده تنها سیاست‌گذاری و پشتیبانی طرح بر عهده اداره کل اوقاف باشد و کار اجرایی توسط هیئت امنا، مدیران اجرایی، واحدهای فرهنگی و خدام بقاع متبرکه باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: جلسات توجیهی متعددی با حضور مجریان طرح برگزار و شیوه‌نامه‌های جدید سازمان اوقاف در زمینه طرح آرامش بهاری به آنها ابلاغ شده است.

وی عنوان کرد: علاوه بر 6 مکان یاد شده، 30 بقعه شاخص دیگر در سراسر استان، مجری طرح آرامش بهاری هستند و 80 نفر از مبلغان روحانی سازمان اوقاف در غرفه‌های مختلف خیمه‌های معرفت این طرح حضور خواهند داشت.

 

اجرای طرح آرامش بهاری 98 با حضور 400 نفر عوامل اجرایی

اسکندری با بیان اینکه در مجموع 400 نفر از عوامل اجرایی بقاع متبرکه و مبلغان متخصص در حوزه‌های گوناگون، در طرح آرامش بهاری نوروز 98 دخیل هستند گفت: این طرح از 28 اسفندماه سال جاری آغاز می‌شود و تا 15 فروردین سال بعد ادامه خواهد داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: در طرح آرامش بهاری، بحث اسکان موقت زائران نوروزی هم در نظر گرفته شده و برای این منظور از ظرفیت سوئیت‌های موجود در جوار بقاع متبرکه و سالن‌هایی که برای نصب چادر یا اسکان کاروان‌ها هستند استفاده می‌شود.

وی گفت: طی هفته‌های گذشته بازرسی‌های متعددی از این اماکن به عمل آمده و از نظر نظافت و تجهیز سرویس‌های بهداشتی و سایر ملزومات امکان، بررسی دقیقی صورت گرفته است.

اسکندری خاطرنشان کرد: اداره کل اوقاف استان قم در مجموع و در طول ایام نوروز 98 برای اسکان 45 هزار نفر آمادگی دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه در سه بقعه متبرکه امکان اسکان اضطراری در مواقع بحرانی هم در نظر گرفته شده است گفت: این سه بقعه و آستان مقدس امامزادگان جعفر شهید(ع)، شاه جمال(ع) و پنج امامزاده هستند.

 

هزینه فروش قبر در بقاع متبرکه صرف همان امکان می‌شود

وی در ادامه و در پاسخ به سوالات خبرنگاران با اشاره به صحبت‌های اخیر پیرامون فروش قبر در بقاع متبرکه با قیمت‌های بالا اظهار کرد: آرامستان‌ها در اختیار این اداره کل نیستند و فقط فضای بقاع متبرکه، توسط این اداره کل مدیریت می‌شوند.

اسکندری افزود: ابتدای هر سال کمیته‌ای تشکیل می‌شود و بر اساس دستورالعمل‌های سازمان اوقاف، اقدام به برنامه‌ریزی و تعیین قیمت در این زمینه می‌کند و این قیمت‌گذاری تا پایان سال تغییر نمی‌کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه برنامه‌های این کمیته کاملا ضابطه‌مند و بر اساس دستورالعمل‌های سازمان اوقاف تدوین می‌شود گفت: در سال جاری هیچ تغییری در این قیمت‌ها داده نشد و در سال 98 هم هیچ تغییری نخواهد داشت.

وی ادامه داد: مبالغ دریافتی بابت قبور برای همان اماکن هزینه و طرح‌هایی همچون تسطیح و همسان‌سازی قبور از محل این پول‌ها اجرای می‌شوند که مورد استقبال عمومی هم قرار گرفته و برخی نیز که در ابتدای امر ناراضی بودند بعد از حضور در جلساتی که به همین منظور تشکیل شدند، توجیه شده و رضایت خود را اعلام کردند.

اسکندری با اشاره به مصوبه ممنوعیت دفن اموات در آرامستان‌های داخل شهر قم در سال 1383 عنوان کرد: با این حال مدیران وقت اوقاف قم با پیگیری‌هایی که داشتند توانستند رأی دیوان عدالت اداری را مبنی بر لغو این مصوبه برای افرادی که پیش‌تر اقدام به خریداری قبر در محوطه بقاع متبرکه کرده بودند اخذ کنند.

 

اجازه جدید دفن اموات در بقاع متبرکه صادر نمی‌شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم ادامه داد: در حال حاضر اجازه دفن اموات در بقاع متبرکه داده نمی‌شود مگر اینکه قبور از قبل خریداری شده باشند.

وی در مورد طرح یکسان‌سازی قبور در آستان مقدس امامزاده علی بن جعفر(ع) خاطرنشان کرد: تمام افرادی که اقدام به خریداری قبر در این مکان کرده بودند یا امواتشان را در این حرم مطهر به خاک سپرده بودند، صلح‌نامه‌ای را با اوقاف به امضا می‌رسانند مبنی بر اینکه در آینده اگر طرحی قابلیت اجرا داشت، اوقاف در این زمینه مخیر باشد.

اسکندری افزود: طرح یکسان‌سازی قبور در اماکن مقدسه، بر اساس دستورالعمل‌های سازمان اوقاف اجرای می‌شود و مدیران قبلی اوقاف قم بر همین اساس طرح را شروع کردند با این حال و با توجه به مباحثی که مطرح شده، دستور توقف آن در دوره جدید مدیریتی صادر شده است مگر اینکه همه افرادی که امواتشان در بقاع متبرکه دفن شده یا قبری در آنجا خریداری کرده‌اند، درخواست کتبی مبنی بر سامان‌دهی قبور ارائه دهند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه از زمان حضور در این اداره کل اجازه برداشتن حتی یک سنگ قبر داده نشده است گفت: با این حال اگر افرادی نسبت به اقدامات گذشته معترض هستند، می‌توانند از مجاری قانونی اقدام کنند.

انتهای پیام/