ارائه همه خدمات سازمان نظام مهندسی ساختمان قم به صورت الکترونیک
ارائه همه خدمات سازمان نظام مهندسی ساختمان قم به صورت الکترونیک

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم از ارائه همه خدمات این سازمان به صورت الکترونیکی خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، امین مقومی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت روز مهندس که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد برگزار شد اظهار کرد: در حال حاضر تمام خدمات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

وی افزود: در این زمینه از ظرفیت دفاتر پیشخوان به خوبی استفاده شده است به طوری که پس از همه‌گیری کرونا هم سازمانی کاملا الکترونیکی خواهیم داشت که به خدمت‌رسانی می‌پردازیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با بیان اینکه از ابتدای سال آینده تمام فرآیند احراز مالکیت از طریق کارتابل مخصوص به صورت عملیاتی اجرایی می‌شود گفت: در این راستا ارتباطات الکترونیکی با شهرهای قم و شهرداری و دستگاه‌های مختلف توسعه ‌یافته است.

وی ادامه داد: کاهش مراجعات مردمی و کاهش سفرهای درون‌شهری از مزایای ارائه الکترونیکی خدمات است به همین دلیل به زودی و با افزایش حجم کار، بخش بازرسی گاز و آموزش را هم به مجموعه خدمات خانه مهندس منتقل خواهیم کرد که این خدمات هم الکترونیکی هستند.

مقومی با بیان اینکه شهرداری‌ها مرجع رسمی ارائه آمار ساخت و ساز به شمار می‌روند چون صادرکننده پروانه به شمار هستند گفت: با توجه به اینکه در برخی حوزه‌ها در زمان صدور پایان کار اضافه بنا و کاهش بنا را ثبت می‌کنیم آن‌ هم جز متراژ است و بر همین اساس آمار ساخت‌وساز در استان از رشد خوبی برخوردار است و در ساخت‌وساز در قم با رکود مواجه نیستیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم به تعرفه بهای خدمات نظام ‌مهندسی اشاره و خاطرنشان کرد: این تعرفه طبق فرمول محاسبه می‌شود و درصدی از هزینه ساخت‌وساز که شورای مرکزی و همچنین وزارت راه و شهرسازی ابلاغ می‌کنند به‌عنوان تعرفه در نظر گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: در حدود ۴.۱۷ صدم درصد تا پنج درصد از هزینه ساخت‌وساز ابلاغی به ‌نظام مهندسی استان باید مبنای تعرفه قرار بگیرد.

مقومی با بیان اینکه هزینه ساختی که معمولاً به‌نظام مهندسی ابلاغ می‌شود از هزینه موجود در بازار کمتر است عنوان کرد: تعرفه ساخت‌وساز در قم کمتر از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم به آمار بالای فارغ التحصیلان بیکار رشته‌های مهندسی اشاره و ابراز کرد: سازمان نظام ‌مهندسی متولی اشتغال برای مهندسان نیست و اشتغال‌زایی به عنوان یکی از وظایف قانونی این سازمان تعریف نشده است ولی بحث مجری ذیصلاح از جمله موضوع‌هایی است که به اشتغال مهندسان ساختمان کمک می‌کند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : زهرا زنگنه