ساخت توربین بادی – آبی توسط نخبگان بسیجی قم
ساخت توربین بادی – آبی توسط نخبگان بسیجی قم

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان قم گفت: نخبگان بسیجی استان قم موفق به ساخت توربین‌های بادی آبی با صرفه جویی ۹۳ درصدی هزینه تولید نسبت به نمونه مشابه شدند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، عباس کاویانی با اشاره به ساخت توربین های بادی و آبی توسط بسیجیان گفت: یکی از طرح های مورد حمایت بسیج علمی  پژوهشی، توربین های بادی و آبی است که مخترعین بسیجی این سازمان طراحی و ساخته اند.

وی با تاکید بر اینکه این طرح مزایای بسیار خوبی دارد افزود : تمام قطعات این توربین ها از جمله اینورتر آن ساخت داخل است و هیچ یک از قطعات این دستگاه وارداتی نیست و این یکی از مزایای مهم طرح هایی است که در داخل کشور اجرا می شود.

کاویانی با توجه به ساختار این طرح ادامه داد:این توربین خیلی ساده طراحی شده است که این موضوع باعث تولید  آسان و سریع این دستگاه می شود.

وی همچنین با اشاره به طراحی ساده این دستگاه گفت:بر همین اساس قیمت نهایی تمام شده تولید به شدت کاهش خواهد داشت به گونه ای که  بسیجیان در استان تهران برای هر کیلو وات حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کرده اند ولی ما در قم برای هر کیلو وات تنها ۷ میلیون تومان هزینه کرده ایم.

مسئول بسیج علمی پژوهشی استان با بیان اینکه در کشور مناطق بادخیز زیادی وجود دارد، گفت: مهم ترین مورد برای ساخت این دستگاه این است که ما بتوانیم از باد و آب در کشور، انرژی تولید کنیم و حتی برای خانواده های کم درآمد و محروم اشتغال زایی کنیم،به گونه ای که این دستگاه ها را به صورت وام های کم بهره یا کمک بلاعوض در اختیار این عزیزان قرار دهیم و بعد از مدتی که کسب در آمد داشتند این دستگاه را از ما خریداری کنند.

کاویانی در ادامه به باد های ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان اشاره و تصریح کرد: در مناطقی از این استان برق وجود ندارد و یا در قبال مصرف برق باید هزینه بدهند که با استفاده از این توربین هم می توانند برای مصرف خود برق تولید کنند و هم می توانند این انرژی تولید شده را برای کسب در آمد بفروشند.

مسئول سازمان علمی پژوهشی سپاه امام علی ابن ابیطالب (ع) در ادامه اظهارداشت: اولویت ما  در طرح ها ، بحث انرژی و سلامت است،اگر از عزیزان بسیجی افرادی باشند که بتوانند در این زمینه ها فعالیت کنند، مثلاً از مواد تجزیه پذیر برق تولید کنند یا مواردی  از این قبیل، ما آماده حمایت های مادی و معنوی از بسیجیان هستیم و برای تولید طرح در حد توان کمک خواهیم کرد.

کاویانی در رابطه با محیط کارگاه و کارگروه های موجود گفت: مکانی که  بسیجیان بتوانند ایده های خود رابه محصول تبدیل کنند، کارگاه مرکز رشد سازمان است که جنب ناحیه ویژه بسیج شهرستان قرار دارد و در حال حاضر در حال تکمیل و تجهیز این کارگاه هستیم و همزمان نیز دو گروه مکانیک و برق در این کارگاه مشغول کار هستند و برای گروه هوافضا نیز  اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد و دیگر گرو ها نیز در آینده نزدیک می توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: ما تا به حال بالغ بر ۱۵۰ بسیجی را حمایت کرده ایم، مورد مهم در کل کشور این است که محصولات تولید شده در خدمت مخلوق خدا قرار بگیرد و هم برای سازنده و هم مردم، منافعی داشته باشد که انشاالله به این موضوع هم رسیدگی و برای تحقق آن برنامه ریزی خواهیم کرد.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی سپاه استان قم