انجماد قوانین و بی‌توجهی به شرایط روز چالش اصلی بین مردم و شهرداری
انجماد قوانین و بی‌توجهی به شرایط روز چالش اصلی بین مردم و شهرداری

یک کارشناس مسائل شهری گفت: رویه‌های اشتباه و به روز نشده در تعاملات میان مردم و شهرداری‌ها مشکل‌آفرین شده و شورای شهر باید با هدف بازنگری و اصلاح آنها گامی اساسی بردارد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سید جواد اشرفی با بیان اینکه شهرداری‌ها بر اساس قوانین موجود، نهادهای مردمی هستند که تمام وظایف آنها معطوف به خدمت‌رسانی به اقشار مختلف و در حوزه‌های گوناگون است اظهار کرد: با این حال گاهی مردم احساس می‌کنند شهرداری‌ها در نقطه مقابل آنها هستند، این امر یا به خاطر به روز نشدن قوانین قبلی است که با نیازها و مقتضیات فعلی سازگار نبوده و کارآمدی خود را از دست داده‌اند یا نوع برداشت متولیان امر در مدیریت شهری، سبب ایجاد بدبینی بین مردم می‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال در حوزه ساخت و ساز، قوانین موجود مربوط به دهه‌های گذشته هستند و کارایی آنها در شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز تا حدود زیادی از دست رفته است.

این کارشناس مسائل شهری ادامه داد: انجماد قوانین و آیین‌نامه ها بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی روز جامعه، یکی از آسیب‌های موجود در تعامل میان مردم و شهرداری‌هاست که موجب ثابت ماندن رویه‌های اشتباه و به روز نشده شده و لازم است شورای شهر با هدف بازنگری و اصلاح اینگونه موارد، گامی اساسی بردارد.

اشرفی تصریح کرد: مشارکت بیشتر مردم به ویژه نخبگان در تصمیم‌سازی برای شهر، امری است که شورای شهر آینده حتما باید برنامه‌ای برای آن داشته باشد.

انتهای پیام/

 

  • نویسنده : صدرالدین فلاح