خط تولید واشکوت ایران خودرو در قم افتتاح شد
خط تولید واشکوت ایران خودرو در قم افتتاح شد

به مناسبت دهم تیرماه، روز صنعت و معدن و با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، خط تولید واشکوت در قم به بهره‌برداری رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، شرکت مبدل خودروی پاک نخستین واحد تولیدی کشور است که موفق به تولید محصول راهبردی واشکوت (مورد استفاده در کاتالیست خودرو) در صنعت خودروسازی شده‌ و با داخلی‌سازی آن صرفه‌جویی ارزی و ارزش افزوده اقتصادی قابل توجهی نصیب کشور کرده ‌است.

شرکت مبدل خودروی پاک، تولید کننده مونولیت مورد استفاده در کاتالیست خودرو (تولید هسته کاتالیست خودرو با هدف کاهش آلایندگی‌های گاز خروجی موتور صورت می‌گیرد) با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار عدد محصول در تولید سال با سرمایه گذاری ثابت ۳۰۰ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۳۱ تن در زمینی به مساحت حدود ۲۰ هزار متر مربع در شهرک صنعتی محمود آباد قم قرار دارد.

این واحد صنعتی به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های گروه قطعات اتومبیل ایران (پایکو) است و حدود ۶۵ درصد از نیاز گروه صنعتی ایران خودرو را تامین می‌کند.

حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحدهای صنعتی قم فراتر از ۷۳ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای بیش از ۶۰ هزار تَن فرصت اشتغال ایجادشده است، قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) – قنوات – و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هرکدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.

گفتنی است در آیین افتتاح این خط تولید، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ، مدیرعامل ایران‌خودرو، استاندار و نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : سونیا سیاوشی