اعلام فراخوان پنجمین جشنواره شعر اشراق
اعلام فراخوان پنجمین جشنواره شعر اشراق

دبیر پنجمین جشنواره بین المللی شعر حوزه با اشاره به اعلام فراخوان این جشنواره گفت: پنجمین جشنواره شعر اشراق در بخش‌های مختلفی از جمله شعر کلاسیک، شعر نو، شعر کودک و نوجوان و… به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام سید محمد مهدی شفیعی در حاشیه مراسم رونمایی از پوستر فراخوان پنجمین جشنواره شعر حوزه (اشراق) که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد با بیان اینکه اندیشه‌ی دینی و شعر از دیرباز با هم پیوند و همراهی داشته‌اند تصریح کرد: بسیاری از شاعران برجسته تاریخ شعر فارسی از عالمان دین و محصلان علوم حوزوی بوده‌اند و بسیاری از بزرگان حوزه و مراجع تقلید در دوره‌های مختلف تاریخ تا به امروز اهل شعر و دارای ذوق شعری بوده‌اند.

وی افزود: جالب آن‌که نه فقط عرفای ما که ذوق عرفانی داشته‌اند بلکه فقها و فلاسفه‌ی ما نیز عموما با شعر همدم و همنشین بوده‌اند و از بسیاری از آن‌ها اشعاری به جا مانده است.

دبیر پنجمین جشنواره بین المللی شعر حوزه ادامه داد: امروز نیز شعر در حوزه‌های علمیه و در میان حوزویان هنری پویا و جریانی زنده و تپنده است و علی الخصوص از انقلاب اسلامی تا به امروز شعر روز به روز در حوزه‌ها بالنده‌تر شده و کارنامه قابل توجهی از خود ارائه کرده است.

وی بیان کرد: جشنواره شعر اشراق که به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی و با زحمات چند نسل از شاعران خوب حوزوی امروز به پنجمین دوره خود رسیده است در واقع نمایی از شعر شاعران حوزوی در دهه اخیر است.

شفیعی ادامه داد: البته جشنواره اشراق تلاش کرده است به این مقدار اکتفا نکند و خود عاملی برای بالنده‌تر شدن و عمومی‌تر شدن جریان شعر در حوزه نیز باشد.

وی خاطرنشان کرد: پنجمین جشنواره شعر اشراق ان‌شاءالله در سال ۱۴۰۰ و همان‌طور که در فراخوان جشنواره آمده در بخش‌های مختلفی از جمله شعر کلاسیک، شعر نو، شعر کودک و نوجوان و… برگزار خواهد شد.

دبیر پنجمین جشنواره بین المللی شعر حوزه بیان داشت: در این دوره بخش کتاب و بخش نوحه و سرود به عنوان دو بخش جدید نسبت‌ به دوره‌های قبل به فراخوان اضافه شده و امید داریم بر غنای کمی و کیفی جشنواره بیفزاید.

وی گفت: علاوه بر بخش‌های مختلف جشنواره تلاش کرده‌ایم‌ با برنامه ریزی برای برگزاری نشست‌های تخصصی، شب شعرها و اردوهای آموزشی در پویایی شعر حوزه نقش موثری ایفا کنیم.

شفیعی تصریح کرد: در این دوره با توجه به محدودیت هایی که کرونا برای برنامه ها و محافل ایجاد کرده است، تلاش کرده ایم با تولیدات رسانه ای جشنواره و تعامل بیش از پیش با رسانه ها، محدودیت های ایجاد شده را تبدیل به فرصت کنیم و لذا در این دوره نگاه ویژه ای به رسانه و تولیدات رسانه ای داریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این جشنواره می توانند به سایت جشنواره به نشانی https://shear.eshragh.ir/ مراجعه کنند.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی