66 سامانه ثبت تخلف در جاده‌های قم فعال است/ بهره‌گیری از 76 ترددشمار برای ارزیابی دقیق آمار تردد در استان
66 سامانه ثبت تخلف در جاده‌های قم فعال است/ بهره‌گیری از 76 ترددشمار برای ارزیابی دقیق آمار تردد در استان

رئیس مرکز مدیریت راه‌های استان قم گفت: 66 سامانه ثبت لحظه‌ای و سرعت متوسط در جاده‌های استان نصب شده و 76 ترددشمار نیز برای ارزیابی دقیق تردد وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، جواد شاکری با اشاره به فرا رسیدن نوروز 98 اظهار کرد: طرح نوروزی این اداره کل از 25 اسفندماه سال جاری آغاز شده و تا 15 فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

وی افزود: تمام محورهای مواصلاتی استان قم به وسیله سامانه‌های هوشمند به صورت 24 ساعته کنترل می‌شوند تا ارزیابی درستی از وضعیت جوی و ترافیک و تصادفات داشته باشیم.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم با بیان اینکه سالانه شاهد 150 میلیون تردد در جاده‌های قم هستیم گفت: برای کنترل دائمی این مسیرها نیازمند سامانه‌های هوشمند هستیم که در بخش‌های مختلف نصب شده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر 66 سامانه ثبت تخلف عبور و مرور به صورت ثبت سرعت لحظه‌ای و متوسط در محورهای مواصلاتی استان قم فعال هستند و روزانه به صورت میانگین 2 هزار تخلف توسط این سامانه‌ها ثبت می‌شود.

شاکری خاطرنشان کرد: 21 دوربین نظارت تصویری به صورت آنلاین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های استان را رصد می‌کنند همچنین 76 سامانه ترافیک‌شمار در ورودی و خروجی‌های مختلف استان نصب شده شده‌اند و به صورت لحظه‌ای اقدام به ارسال اطلاعات به مرکز مدیریت راه‌های قم می‌کنند.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم با اشاره به استفاده از مجموعه این اطلاعات در سامانه 141 گفت: در حال حاضر کاربران می‌توانند از طریق این سامانه ترافیک لحظه‌ای را در محورهای مواصلاتی مشاهده کنند، زمان تقریبی سفر بین دو مرکز استان را به دست آورند و مسیریابی صحیحی متناسب با ترافیک موجود در جاده‌ها داشته باشند ضمن اینکه در صورت مسدود شدن یک مسیر، اطلاع‌رسانی لحظه‌ای توسط سامانه صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به شیوه‌های گوناگون استفاده از سامانه 141 تصریح کرد: تماس با شماره گویای 141، نصب نرم‌افزار ویژه گوشی‌های هوشمند و مراجعه به پایگاه اینترنتی www.141.ir سه شیوه استفاده از خدمات این سامانه هستند.

شاکری ادامه داد: استعلام مجوز امدادخودروها هم از طریق سامانه 141 امکان‌پذیر است تا افرادی که در جاده‌ها با مشکل خرابی خودرو مواجه می‌شوند با اطمینان خاطر از امدادرسانی استفاده کنند.

انتهای پیام/

 

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قم