فعالیت 180 راهدار در طرح نوروزی راهداری قم/ پیش‌بینی 6 دستگاه اتوبوس جایگزین اضطراری در قم
فعالیت 180 راهدار در طرح نوروزی راهداری قم/ پیش‌بینی 6 دستگاه اتوبوس جایگزین اضطراری در قم

مدیرکل راهداری استان قم گفت: 180 نفر از راهداران استان قم در قالب طرح نوروزی این اداره کل به فعالیت مشغول هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، ابوالفضل جمالی با اشاره به طرح نوروزی این اداره کل اظهار کرد: این طرح از 25 اسفندماه سال گذشته آغاز شده و تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: پیش از فرا رسیدن سال جدید، جلسات منظمی به منظور هماهنگی کامل برای اجرای طرح نوروزی برگزار شد و اقدامات گوناگونی هم صورت گرفت که شامل اجرای طرح پاکسازی حریم جاده‌ها، شستشوی علائم ایمنی و تابلوهای موجود در مسیرهای مواصلاتی و نیز گاردیل‌ها، رنگ‌آمیزی جداول و نظافت مکانیزه جاده‌های بین راهی می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم از فعالیت 110 یگان ماشین‌آلات راهداری در ایام نوروز خبر داد و گفت: در هشت راهدارخانه استان هم ایستگاه‌های صلواتی برای توزیع آب جوش رایگان برچا شده است ضمن اینکه این اماکن به اتاق‌هایی با لوازم خواب و اسکان موقت تجهیز شده‌اند تا در صورت بروز مشکلات جوی، پذیرای مسافران باشند.

وی ادامه داد: 800 کیلومتر آزادراه و بزرگراه در استان قم وجود دارد که با احتساب جاده‌های فرعی و روستایی، حوزه استحفاظی راهداری قم به حدود دو هزار کیلومتر می‌رسد.

جمالی با اشاره به فعالیت 200 نفر از عوامل و پرسنل راهداری در سطح استان خاطرنشان کرد: 180 نفر از این افراد جزو راهداران بوده و 20 نفر به عنوان عوامل اداری فعالت می‌کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم از نوسازی ناوگان تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین این اداره کل در سال 97 خبر داد و گفت: در مجموع 10 میلیارد تومان برای خرید این تجهیزات هزینه شده است.

وی با بیان اینکه 600 میلیون تومان برای لکه‌گیری، شستشوی معابر و تابلوها و دیگر اقدامات پیش از نوروز امسال هزینه شده است عنوان کرد: در بخش حمل و نقل مسافر نیز اقدامات گسترده‌ای برای نوروز امسال تدارک دیده شده بود و فروش بلیط اتوبوس‌ها هم از 12 اسفندماه آغاز شد که همراه بود با بازرسی‌های گسترده و منظم از تعاونی‌ها، اتوبوس‌ها و کنترل فنی ناوگان حمل و نقل برون‌شهری مسافر تا از تردد اتوبوس‌هایی با مشکل فنی جلوگیری شود.

جمالی با اشاره به استقرار اکیپ فنی راهداری قم در عوارضی قم – تهران برای بررسی اتوبوس‌های عبوری از قم گفت: اگر ملاحظات ایمنی وجود داشته باشد، گزارش آن به استان‌های مبدأ ارائه می‌شود همچنین از ادامه تردد اتوبوس‌هایی که مشکل فنی جدی داشته باشند جلوگیری می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم افزود: 6 دستگاه اتوبوس در سطح استان برای مواقع اضطراری پیش‌بینی شده‌اند تا در صورت بروز مشکل جدی برای اتوبوس‌های عبوری، جایگزین آنها سریعا تامین شود.

وی با بیان اینکه با توجه به مصوبه دولتی، امدادخودروها در نوروز امسال زیر نظر ادارات کل صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته‌اند خاطرنشان کرد: با این حال کنترل فنی و بازرسی امدادخودروها توسط اداره کل راهداری انجام می‌شود.

جمالی با اشاره به راه‌های دریافت انتقادات و شکایات مردمی در حوزه‌های گوناگون عملکردی امدادخودروها گفت: هرگونه شکایت، پیشنهاد و انتقاد از طریق سامانه 141 دریافت و پیگیری می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل راهداری استان قم افزود: تمام مسیرهای جاده‌ای استان به وسیله دوربین‌هایی نظارتی به صورت لحظه‌ای و 24 ساعته کنترل می‌شوند تا در صورت بروز هرگونه مشکل، سریعا برای رفع آن اقدام لازم صورت بگیرد.

وی گفت: حذف دریافت عوارض آزادراهی به صورت سنتی یکی از راهکارهای کاهش مشکلات ترافیکی است که فعلا در چهار آزادراه مهم کشور از جمله قم – تهران اجرایی شده و به زودی در سایر آزادراه‌ها نیز به انجام می‌رسد.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم