اولین مرکز تخصصی AUB در قم راه‌اندازی می‌شود
اولین مرکز تخصصی AUB در قم راه‌اندازی می‌شود

مدیرگروه یکی از کلینیک های تخصصی مربوط به زنان گفت: برای نخستین بار در کشور اولین مرکز تخصصی درمان خونریزی های غیرطبیعی رحم (AUB) در استان قم راه‌اندازی خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، ندا بداقی با اشاره به اینکه خونریزی غیرطبیعی رحم، یکی از مشکلات شایع در بین زنان بعد از بلوغ است، اظهار کرد: درصورتی که خونریزی ماهیانه زنان با حجم زیاد و فواصل نامنظم باشد و یا با درد آزاردهنده و خسته کننده همراه باشد، می توان گفت مبتلا به خونریزی غیرطبیعی بوده و نیاز به درمان دارد.

وی افزود: ۳۰ درصد خانم‌ها حداقل یکبار در طول زندگی با خونریزی غیرطبیعی رحم مواجه می‌شوند پولیپ و میوم‌ها (فیبروم) از جمله عوامل این خونریزی‌ها به شمار می‌روند.

مدیر گروه زنان کلینیک فوق تخصصی طهورا گفت: از دیگر عوامل می‌توان به مسائل هورمونی اشاره کرد که شایعترین آن سندروم تخمدان پلی کیستیک است که در این سندروم تخمدان دچار کیست‌های ریز می‌شود و بافت زمینه‌ای تخمدان زیاد شده و بیمار دچار علائمی مثل عقب‌افتادگی قائدگی، عدم نظم در قاعدگی، افزایش موهای زائد در بدن، افزایش وزن و چاقی شکمی و دچار ریزش مو می‌شود و در نهایت برخی از خونریزی‌ها به دلایل ناشناخته در رحم ایجاد می‌شود که در این موارد بیمار با درمان علامتی بهبود می‌یابد.

این متخصص زنان و زایمان با تبیین مراحل درمان این بیماران گفت: درمان بیماران مبتلا به خونریزی‌های رحمی در کشور به شکل درمان‌های علامتی بوده و اغلب به دلیل اینکه علت اصلی تشخیص داده نمی‌شود باعث بروز مجدد خونریزی و در نهایت بیمار به سمت برداشتن رحم هدایت می‌شود.

وی با بیان اینکه برداشتن رحم یک جراحی پرخطر محسوب می‌شود، تصریح کرد: تنها در برخی موارد بیمار مجبور به انجام عمل برداشتن رحم است زیرا این عمل باعث بروز چسبندگی و حتی در برخی موارد منجر به مرگ می‌شود و مهم‌تر اینکه برداشتن رحم باعث از بین رفتن حس اعتماد به نفس در بانوان خواهد شد.

بداقی ادامه داد: روش درمان AUB در واقع چند تخصصی محسوب می‌شود به طور مثال در موارد هورمونال که AUB بخاطر اختلالات هورمونی مانند افزایش پرولاکتین، اختلالات تیروئید و تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک است، متخصصین غدد می‌توانند در تشخیص و رفع مشکل اقدام کنند و در موارد هایپرپلازی‌های دیواره رحم یا ضایعات پیش سرطانی می‌توان با همکاری فوق تخصصین انکولوژی بهترین درمان برای این خانم‌ها صورت داد و در درمان پولیپ‌ها و میومها باید از شیوه های هیستروسکوپی استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به نیازی که در این زمینه وجود دارد در کلنیک درمان خونریزی‌های غیر طبیعی رحم در مرکز طهورا در گروهی متشکل از متخصصین مربوطه از قبیل زنان، انکولوژی و غدد به صورت تیمی به تشخیص و درمان این بیماری خواهند پرداخت و به طور حتم این موضوع برای اولین بار در کشور رخ می‌دهد.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی کلینیک