تصویب طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به صورت کنونی شتابزده بود
تصویب طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به صورت کنونی شتابزده بود

جلسه هم اندیشی فعالان قضای مجازی و رسانه با معاون دادستان قم در خصوص طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی دادسرای قم، هم زمان با ارائه پیش‌نویس طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی در مجلس و حواشی مربوط به آن، جلسه هم اندیشی فعالان عرصه رسانه با معاون دادستان قم در امور فضای مجازی، حجت‌الاسلام والمسلمین تحریری در دادسرای قم برگزار شد.

در این جلسه فعالان فضای مجازی به بررسی و ارائه نظرات در خصوص این طرح و آثار و تبعات آن به ویژه به لحاظ فنی و در حوزه کسب و کارهای اینترنتی و آزادی‌های اجتماعی پرداختند و دغدغه‌ها و انتقادات خود به این طرح را مطرح کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین تحریری با تاکید بر ضرورت قانون‌گذاری در حوزه فضای مجازی، تصویب این طرح را به صورت کنونی شتابزده خواند و اظهار کرد: طرحی به این گستردگی که تولید محتوا، رگلاتوری پهنای باند، تجارت الکترونیک، پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات دسترسی و میزبانی و دیگر حوزه‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد باید جامع و کامل باشد.

معاون دادستان قم با انتقاد از وضعیت موجود فضای مجازی که یک ولنگاری و عدم شفافیت در آن وجود دارد، بیان داشت: اولویت باید طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت‌های اساسی در حوزه فضای مجازی باشد و نمی‌توان برای حل یک مشکل به راهکاری روی آورد که مشکلات دیگری ایجاد می‌کند.

این مقام قضایی نگرانی مردم و فعالان رسانه را به حق دانست و تصریح کرد: طراحی و تصویب چنین طرح‌هایی، مستلزم بحث‌های کارشناسی با لحاظ تمامی ابعاد فنی در کارگروه‌های تخصصی و استفاده از نظرات کارشناسان حوزه‌های گوناگون و حتی نظرسنجی از سایر آحاد مردم بوده که پروسه زمانی بیشتری نیاز داشته و در نهایت، با طرح و تصویب پیش‌نویس در کمیسیون‌های تخصصی، در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته شود.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی دادسرای قم