با یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی چه چیزهایی می‌توان خرید؟
با یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی چه چیزهایی می‌توان خرید؟

شهریورماه 1400 است و یارانه 45 هزار و پانصد تومانی از زمان دولت احمدی‌نژاد ثابت مانده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، مبلغ ریالی پرداختی به مردم از محل طرح هدفمندی یارانه‌ها و حذف یارانه حامل‌های انرژی، از زمان تصویب اولیه یعنی دوره‌ای که محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران بود بدون تغییر مانده است.

میزان یارانه پرداختی به مردم روی رقم ۴۵ هزار و پانصد تومان ثابت است در حالیکه از آن زمان تاکنون، چند صد درصد بر قیمت هر یک از اجناس و اقلام ضروری یک زندگی حداقلی افزوده شده و هیچ کس از مجلس تا دولت، نمی‌خواهد به این مسئله فکر کند.

بر اساس بررسی‌های میدانی صورت گرفته، در حال حاضر با این مبلغ و به طور میانگین، می‌توان یک هندوانه، ۳۰۰ گرم گوشت، دو بسته پنیر معمولی، ۹۰۰ گرم حبوبات، یک دبه ماست یا یک کیلو برنج خریداری کرد.

این مسئله یعنی گرانی افسارگسیخته همه کالاها از یک سو و ثابت ماندن یارانه‌ها از سوی دیگر، سبب شده الگوی مصرف بسیاری از مردم تغییرات اساسی داشته باشد، به عبارت ساده‌تر، بسیاری از ایرانیان حالا کمتر یا خیلی کمتر از قبل لباس نو می‌خرند، یا حداقل اینکه لباس‌های با کیفیت نمی‌خرند، تفریح و سرگرمی‌شان کاهش چشمگیری یافته و از همه بدتر، امنیت غذایی جامعه به خطر افتاده است.

خانواده‌های زیادی در حال حاضر قدرت خرید گوشت قرمز، ماهی و حتی مرغ ندارند، به جای آن از سویا استفاده می‌کنند که البته همان هم افزایش قیمت سرسام‌آوری داشته است.

در عین حال و بنا به اعلام اتحادیه بنکداران مواد غذایی، میزان مصرف حبوبات و سایر مواد غذایی از ابتدای سال جاری تا پایان تیر نسبت به‌ مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد کاهش داشته و علت اصلی این افت تقاضا، گرانی و رشد دوبرابری قیمت برخی از این اقلام بوده است.

قیمت دولتی هر کیلوگرم سویای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ۶۸۰۰ تومان است اما افزایش تقاضا و مصرف سویا در بخش انسانی و خوراک دام موجب افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت سویا طی یک سال گذشته شده است.

نکته تأسف‌آور اینکه ستاد تنظیم بازار، برای کنترل قیمت‌ها هیچ برنامه‌ای ندارد و به اصناف اجازه می‌دهد قیمت‌ها را به میزان دلخواه افزایش دهند.

آیا این ارزشی است که دولت، برای هر یک از ایرانیان قائل است؟

انتهای پیام/د

  • نویسنده : زهرا زنگنه