فعالیت 17 مبلغ در 35 غرفه خیمه حرم حضرت معصومه(س)
فعالیت 17 مبلغ در 35 غرفه خیمه حرم حضرت معصومه(س)

مسئول اعزام مبلغ اوقاف استان قم گفت: خیمه حرم حضرت معصومه(س) با 35 غرفه، بزرگ‌ترین خیمه طرح آرامش بهاری در سطح کشور محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام انصاری با اشاره به برپایی خیمه‌های معرفت آرامش بهاری نوروز 98 در 36 مکان مقدس اظهار کرد: شاخص‌ترین این اماکن، حرم حضرت معصومه(س) است که خیمه‌ای با 35 غرفه در جوار آن برپا شده است.

وی افزود: 17 نفر از مبلغان روحانی سازمان اوقاف که در حوزه‌های گوناگون دارای تخصص هستند، در این خیمه معرفت و در دو نوبت صبح و عصر، به ارائه خدمات فرهنگی، مذهبی و مشاوره مشغول هستند.

مسئول اعزام مبلغ اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه 10 غرفه ویژه کودکان و نوجوانان در خیمه معرفت حرم مطهر تشکیل شده است گفت: غرفه‌های ویژه کودکان با عناوین حوض نقاشی، راز قصه، کودک خلاق و سرباز کوچک، با حضور مربیان متخصص حوزه کودک در قالب طرح آرامش بهاری فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: در بخش نوجوانان هم غرفه‌هایی همچون محله‌ای با مسجد، مدرسه، خانه، عکاسخانه و بازی‌های رایانه‌ای با محوریت دفاع مقدس و جنگ نرم، در خدمت خانواده‌ها و نوجوانان هستند.

انصاری با اشاره به راه‌اندازی بخش‌های خانواده و مشاوره روانشناختی در خیمه معرفت حرم حضرت معصومه(س) عنوان کرد: در این غرفه‌ها دو نفر کارشناس با مدرک دکتری مشاوره خانواده، پاسخگوی مراجعان هستند.

مسئول اعزام مبلغ اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: بخش احکام این خیمه نیز به صورت کارگاهی برپا و از حالت سنتی خارج شده است به این نحو که احکام دینی مربوط به مسائل گوناگون در قالب‌هایی زیبا بر در و دیوار غرفه نصب شده‌اند و مسابقه کتبی با چندین سوال هم در آن برگزار می‌شود که پاسخ پرسش‌ها در لابلای همان مسائل وجود دارد و به این ترتیب، شرکت‌کنندگان برای یافتن پاسخ سوالات باید به مطالعه آنها بپردازند و نتیجه این امر، آشنایی آنها با طیف وسیعی از احکام شرعی است.

وی خاطرنشان کرد: معرفی امامزادگان شاخص استان قم غرفه دیگری در این خیمه معرفت به شمار می‌رود، یکی از ویژگی‌های این غرفه آن است که زمان حضور زائران و مسافران نوروزی را در استان افزایش می‌دهد زیرا آنها را با دیگر زیارتگاه‌های استان آشنا می‌کند.

انصاری با اشاره به فعالیت غرفه حفظ و قرائت قرآن در خیمه معرفت حرم مطهر گفت: این غرفه سبب آشنایی خانواده‌ها با مراحل و خصوصیات دوره‌های آموزش قرآن ویژه کودکان و نوجوانان می‌شود.

مسئول اعزام مبلغ اوقاف و امور خیریه استان قم اضافه کرد: جُنگ شبانه «شکوفه‌های آسمانی» به صورت استیج، هر شب با حضور 300 نفر از کودکان و نوجوانان و خانواده‌هایشان در این خیمه برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: جوایز مسابقات مختلف برپا شده در خیمه معرفت حرم مطهر از محل کالای ایرانی تهیه شده و طبق امتیازات کسب شده در غرفه‌های مختلف به برگزیدگان اهدا می‌شود.

انصاری به برگزاری پویش کتابخوانی در این خیمه و در قالب طرح آرامش بهاری اشاره کرد و افزود: غرفه‌ای به همین منظور اختصاص داده شده که به معرفی کتاب‌هایی با محوریت مباحث دینی، اسلامی و مذهبی می‌پردازد.

مسئول اعزام مبلغ اوقاف و امور خیریه استان قم ادامه داد: در غرفه عفاف و حجاب نیز آموزش انواع بستن شال و روسری، مشاوره خیاطی و دوخت رایگان چادر ایرانی برای مراجعه‌کنندگان ارائه می‌شود.

وی از برپایی کارگاه ویژه بانوان با عنوان «مهربانوی بهشتی» در خیمه معرفت حرم مطهر خبر داد و بیان کرد: این کارگاه با حضور یکی از بانوان متخصص امور مشاوره خانواده و زنان برپا شده است.

انصاری گفت: قم گذرگاه 17 استان است و یکی از مقصدهای مهم گردشگری زیارتی محسوب می‌شود به همین دلیل سعی شده در این خیمه برنامه‌ای فرهنگی متناسب با ذائقه عمومی برای همه سنین تدارک دیده شود.

انتهای پیام/د

 

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم